Radio Białystok | Wiadomości | Biebrzański Park Narodowy dostanie 5 mln zł na system przeciwpożarowy

Biebrzański Park Narodowy dostanie 5 mln zł na system przeciwpożarowy

20.08.2021, 14:58, akt. 16:10

Biebrzański Park Narodowy rozbuduje swój system ochrony przeciwpożarowej unikalnych obszarów bagiennych, gdzie dochodzi do pożarów m.in. cennych przyrodniczo terenów. 5 mln zł na ten cel park otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
5 mln zł na ochronę przeciwpożarową Biebrzańskiego Parku Narodowego - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W piątek (20.08) w siedzibie dyrekcji BPN w Osowcu-Twierdzy podpisana została umowa dotycząca tego dofinansowania.

Inwestycja zakłada opracowanie planu ochrony przeciwpożarowej ekosystemów na terenie tego parku, modernizację i rozbudowę systemu monitoringu na podstawie systemu specjalnych kamer wraz z infrastrukturą do przesyłu obrazu i danych, będzie też system automatycznej detekcji dymu; zbudowane zostaną dwie nowe wieże (tzw. dostrzegalnie).

Zaplanowano też np. system komunikacji pożarowej, zakup samochodów patrolowo-gaśniczych, mobilnych zestawów do gaszenia pożaru, dronów (do tego kurs ich obsługi dla ośmiu osób), agregatów prądotwórczych. Zmodernizowana będzie baza do przechowywania i ochrony sprzętu, w Goniądzu zostanie zbudowany magazyn.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślał, że parki narodowe są - jak to ujął - "strażnikami naszego dziedzictwa przyrodniczego". Zwracał uwagę, że w okresie pandemii koronawirusa stały się miejscami bardzo chętnie odwiedzanymi przez Polaków. Przyznał, że nasilają się problemy związane ze zmianami klimatu, w przypadku Biebrzańskiego PN - susze skutkujące też pożarami.

"Chcemy oddać niezbędne środki do tego, żeby nasze parki mogły skutecznie walczyć z tymi zagrożeniami. Stąd decyzja o tym, aby BPN był beneficjentem koperty 5 mln zł NFOŚiGW, właśnie na cele ochrony przeciwpożarowej" - mówił Kurtyka.

Główny Konserwator Przyrody Małgorzata Golińska mówiła, że ochrona przeciwpożarowa BPN to wielkie wyzwanie, biorąc pod uwagę jego obszar. Przypominała o ubiegłorocznym pożarze, z kwietnia 2020 roku - największym w historii tego parku. 

"Dzisiaj musimy podejmować wszelkie działania, które wspomogą pracowników parku narodowego, ale przede wszystkim jeszcze lepiej zabezpieczą naszą polską przyrodę" - powiedziała Golińska. 

Zwróciła uwagę, że do tego pożaru doszło po okresie suszy; mówiła że - biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne - musimy częściej liczyć się z występowaniem nagłych zjawisk pogodowych.

Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski podkreślał, że system przeciwpożarowy, który Fundusz sfinansował, nastawiony będzie na prewencję i zapobieganie pożarom w BPN, choć jego częścią są też inwestycje w sprzęt do gaszenia. "Najważniejsze w takich sytuacjach jest szybkie wykrycie i lokalizacja tego ognia" - mówił, wskazując np. na system automatycznej detekcji dymu.

Dyrektor Biebrzańskiego PN Artur Wiatr powiedział, że umowa "w sposób zdecydowany" wspiera ochronę przeciwpożarową w parku. 

"O parku biebrzańskim zwykliśmy mówić +naj+. Największy w Polsce, największe torfowiska, największa ostoja ptactwa wodno-błotnego, największa ostoja łosia w kraju. To też park pełen wyzwań i jednym z największych bez wątpienia jest ochrona przeciwpożarowa" - mówił.

Wyraził przekonanie, że system przyczyni się do skutecznej walki z pożarami w parku. Dodał, że kluczowe założenia projektu to szybka reakcja i prewencja, a gdy już dojdzie do pożaru - wsparcie samej akcji gaśniczej. Zwrócił uwagę na dwie wieże do całodobowego monitoringu; wraz z obecnie już istniejącą pozwolą objąć nadzorem cały teren parku. Do tego będzie to "wpięte" w system monitoringu Lasów Państwowych, ale system da też możliwość współpracy i komunikacji z innymi podmiotami, np. PSP.

Biebrzański Park Narodowy jest największym w Polsce. W kwietniu 2020 roku doszło tam do największego pożaru w historii tego parku; akcja ratowniczo-gaśnicza bagiennych łąk i lasu w tzw. basenie środkowym BPN trwała osiem dni. Ogniem było objętych ok. 5,5 tys. ha parku i otuliny.

W akcji gaśniczej wzięło udział ok. 1,5 tys. strażaków zawodowych i ochotników, pomagali żołnierze WOT, służby parku, leśne, okoliczni mieszkańcy. Do gaszenia używano samolotów i śmigłowców Lasów Państwowych, policji i Straży Granicznej.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rok po pożarze nad Biebrzą - parki narodowe apelują o niewypalanie traw

19.04.2021, 14:43

Rok po pożarze, który w kwietniu 2020 r. zniszczył ok. 5,5 tys. ha bagiennych łąk i lasów w Biebrzańskim Parku Narodowym, polskie parki narodowe apelują o niewypalanie traw, bo nie służy to przyrodzie, a niesie za sobą różne zagrożenia dla przyrody i ludzi.


Niemal rok temu pożar strawił ponad pięć tysięcy hektarów Biebrzańskiego Parku Narodowego

9.04.2021, 16:17

Przyroda ucierpiała mniej niż się wydawało - mówili podczas spotkania w Ministerstwie Klimatu i Środowiska pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego.


Policja pomaga w patrolowaniu terenu Biebrzańskiego Parku Narodowego

26.03.2021, 13:38

Wspólne patrole z policją rozpoczęli pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jak mówi jego dyrektor, Artur Wiatr, są przede wszystkim nastawione na wykrywanie wszelkich zagrożeń, które mogą spowodować pożar.


Biebrzański PN nie będzie skarżył decyzji o umorzeniu śledztwa ws. pożaru z 2020 roku

5.01.2021, 19:50

Biebrzański Park Narodowy nie będzie skarżył decyzji prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie ogromnego pożaru, który w tym parku miał miejsce w kwietniu 2020 roku - poinformował dyrektor BPN Artur Wiatr po zapoznaniu się z uzasadnieniem postanowienia śledczych.


Umorzono śledztwo ws. pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym

4.01.2021, 11:50

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła śledztwo dotyczące okoliczności pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym, który w kwietniu ub. roku objął ponad 5 tys. hektarów terenów chronionych. Postępowanie umorzono, bo nie udało się ustalić sprawców podpalenia.


W BPN powstaną wieże obserwacyjne i dodatkowy monitoring

10.08.2020, 12:03

Biebrzański Park Narodowy chce wprowadzić dodatkowy monitoring i wybudować wieże obserwacyjne. Ma to być sposób na uniknięcie pożarów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok