Radio Białystok | Wiadomości | Biebrzański PN nie będzie skarżył decyzji o umorzeniu śledztwa ws. pożaru z 2020 roku

Biebrzański PN nie będzie skarżył decyzji o umorzeniu śledztwa ws. pożaru z 2020 roku

5.01.2021, 19:50, akt. 20:01

Biebrzański Park Narodowy nie będzie skarżył decyzji prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie ogromnego pożaru, który w tym parku miał miejsce w kwietniu 2020 roku - poinformował dyrektor BPN Artur Wiatr po zapoznaniu się z uzasadnieniem postanowienia śledczych.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

We wtorek (5.01) Biebrzański Park Narodowy otrzymał postanowienie białostockiej prokuratury okręgowej wraz z uzasadnieniem. Śledztwo zostało umorzone, bo nie udało się ustalić sprawców podpalenia. Że do niego doszło, stwierdził powołany w śledztwie biegły.Pożar bagiennych łąk i lasu w tzw. basenie środkowym parku wybuchł w drugiej połowie kwietnia 2020 r. Trwał tydzień, akcję gaśniczo-ratowniczą zakończono 26 kwietnia. Był największym pożarem w historii BPN; z danych ze zdjęć satelitarnych wynika, że ogień objął powierzchnię prawie 5,3 tys. ha. Park ostatecznie powierzchnię tę wyliczył na 5,5 tys. ha na terenie parku i jego otuliny.W wielodniowej akcji wzięło udział w sumie ok. 1,5 tys. strażaków zawodowych i ochotników wspieranych m.in. przez żołnierzy obrony terytorialnej, służby parkowe i leśne czy okolicznych mieszkańców. Używano samolotów i śmigłowców Lasów Państwowych, policji i SG.


Od początku przyjmowane były dwie główne hipotezy

W śledztwie od początku przyjmowane były dwie główne hipotezy - umyślne bądź nieumyślne podpalenie. Biegły z zakresu pożarnictwa, powołany w tym postępowaniu, przyczynę pożaru opisał jako "noszącą cechy umyślnego zaprószenia ognia w kilku miejscach".

Przyjęta w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Białymstoku kwalifikacja prawna, to sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać pożaru, ale także spowodowanie zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach oraz niszczenie lub istotne zmniejszenie wartości przyrodniczej prawnie chronionego terenu lub obiektu.

Mimo przesłuchania wielu świadków, zebrania opinii biegłych i innych dowodów, sprawcy (lub sprawców) podpalenia nie udało się ustalić.

Postanowienie o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocne; zaskarżyć je może park narodowy i kilkanaście osób fizycznych, których grunty lub nieruchomości były zagrożone tym pożarem.Biebrzański Park Narodowy postanowienie na piśmie wraz z uzasadnieniem otrzymał we wtorek. Jak powiedział PAP dyrektor parku Artur Wiatr, po zapoznaniu się z uzasadnieniem tego postanowienia podjęta została decyzja, że BPN zażalenia składać nie będzie.

Zwrócił uwagę, że w trakcie śledztwa park aktywnie współpracował z prokuraturą, byli przesłuchiwani też jego pracownicy. Odnosząc się do uzasadnienia zwrócił uwagę, że prokuratura akcentuje możliwość podjęcia tego śledztwa na nowo, gdy tylko pojawią się w sprawie nowe, istotne okoliczności.

Na razie nie wiadomo, czy zażalenia złożą osoby fizyczne, uznane przez prokuraturę za poszkodowane, którym również przysługuje prawo zaskarżenia do sądu postanowienia o umorzeniu śledztwa.


Skutki przyrodnicze pożaru bada Instytut Badawczy Leśnictwa

Biebrzański Park Narodowy jest największym w Polsce. Zajmuje ok. 59 tys. ha. Chroni cenne przyrodniczo obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków, zwłaszcza ptaków wodno-błotnych i łosi. Skutki przyrodnicze ogromnego pożaru bada Instytut Badawczy Leśnictwa. Badania mają potrwać 5,5 roku, bo - zdaniem naukowców - taka perspektywa jest konieczna, by można było formułować wnioski po takim zdarzeniu.

Jedną z kluczowych kwestii jest ustalenie, czy i jak długo przyroda będzie wracała w tym miejscu do stanu sprzed pożaru. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Umorzono śledztwo ws. pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym

4.01.2021, 11:50

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła śledztwo dotyczące okoliczności pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym, który w kwietniu ub. roku objął ponad 5 tys. hektarów terenów chronionych. Postępowanie umorzono, bo nie udało się ustalić sprawców podpalenia.


Artur Wiatr nowym dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego

16.12.2020, 14:15

Artur Wiatr został nowym dyrektorem Biebrzańskiego Parku Narodowego. Na stanowisko, w wyniku konkursu, powołał go minister klimatu i środowiska - Michał Kurtyka.


Biegły o pożarze w Biebrzańskim PN: umyślne zaprószenie ognia w kilku miejscach

6.07.2020, 11:18

Nosi cechy umyślnego zaprószenia ognia w kilku miejscach - tak przyczynę pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym opisał biegły z zakresu pożarnictwa, powołany w śledztwie. Policja wciąż szuka sprawcy bądź sprawców; śledczy czekają na dane z parku dotyczące szkód przyrodniczych.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


fot. Renata Reda
WARTO TAM BYĆ
30.11.2022, 07:13, akt. 1.12.2022, 07:36

Wigilijne gotowanie w Przystawańcach

fot. Edyta Wołosik
BIAŁYSTOK
30.11.2022, 07:31, akt. 10:02

Kończy się sezon BiKeR-aźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok