Radio Białystok | Wiadomości | Biegły o pożarze w Biebrzańskim PN: umyślne zaprószenie ognia w kilku miejscach

Biegły o pożarze w Biebrzańskim PN: umyślne zaprószenie ognia w kilku miejscach

6.07.2020, 11:18, akt. 11:46

Nosi cechy umyślnego zaprószenia ognia w kilku miejscach - tak przyczynę pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym opisał biegły z zakresu pożarnictwa, powołany w śledztwie. Policja wciąż szuka sprawcy bądź sprawców; śledczy czekają na dane z parku dotyczące szkód przyrodniczych.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Największy pożar w historii Biebrzańskiego PN

Pożar bagiennych łąk i lasu w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego PN wybuchł w drugiej połowie kwietnia. Trwał tydzień, akcję gaśniczo-ratowniczą zakończono 26 kwietnia. Był największym pożarem w historii Biebrzańskiego PN; z danych ze zdjęć satelitarnych wynika, że ogień objął powierzchnię prawie 5,3 tys. ha. Park ostatecznie powierzchnię tę wyliczył na 5,5 tys. ha na terenie parku i jego otuliny.

W wielodniowej akcji wzięło udział w sumie ok. 1,5 tys. strażaków zawodowych i ochotników wspieranych m.in. przez żołnierzy obrony terytorialnej, służby parkowe i leśne czy okolicznych mieszkańców. Używano samolotów i śmigłowców Lasów Państwowych, policji i SG.

Umyślne zaprószenie ognia

Śledztwo, w którym m.in. ustalane są przyczyny i okoliczności tego pożaru, wszczęła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Przyjmowane od początku dwie główne hipotezy, to umyślne bądź nieumyślne podpalenie.

Jak poinformował w poniedziałek (6.07) prok. Łukasz Janyst, rzecznik prasowy białostockiej prokuratury, swoją opinię do akt sprawy złożył powołany w śledztwie biegły z zakresu pożarnictwa. "Nosi cechy umyślnego zaprószenia ognia, punktów zapalnych było kilka" - powiedział prok. Janyst, przedstawiając wnioski biegłego. Dodał, że policja wciąż szuka sprawcy bądź sprawców tego podpalenia.

Nagroda za wskazanie podpalacza

Podpalenie zakładał od początku ówczesny dyrektor Biebrzańskiego PN Andrzej Grygoruk (odwołany w połowie maja ), który ustanowił 10 tys. zł nagrody finansowej za wskazanie sprawcy. Potem dołożył się do niej również wójt gminy Sztabin oraz osoby prywatne, a kwota ta przekroczyła 120 tys. zł.

Przyjęta kwalifikacja prawna śledztwa to sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać pożaru, ale także spowodowanie zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach oraz niszczenie lub istotne zmniejszenie wartości przyrodniczej prawnie chronionego terenu lub obiektu.

Dlatego, jak podał prokurator Janyst, obok przesłuchań świadków i innych czynności prowadzonych przez policję w celu ustalenia sprawców, prowadzący śledztwo czeka na materiały z parku, dotyczące popożarowej inwentaryzacji przyrodniczej. Chodzi o szkody w przyrodzie, jakie powstały wskutek pożaru w świecie zwierzęcym i roślinnym. Wtedy, niewykluczone, że powołany zostanie biegły z zakresu ochrony środowiska.

Badanie skutków przyrodniczych pożaru 

Biebrzański Park Narodowy jest największym w Polsce. Zajmuje ok. 59 tys. ha. Chroni cenne przyrodniczo obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków, zwłaszcza ptaków wodno-błotnych i łosi.

Badania skutków przyrodniczych pożaru bagiennych łąk i lasu nad Biebrzą rozpoczął Instytut Badawczy Leśnictwa. Mają potrwać 5,5 roku, bo - zdaniem naukowców - taka perspektywa jest konieczna, by można było formułować wnioski po takim zdarzeniu, jakim był tak rozległy pożar. Jedną z kluczowych kwestii jest ustalenie, czy i jak długo przyroda będzie wracała w tym miejscu do stanu sprzed pożaru. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Biegli badają przyczyny pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym

8.05.2020, 15:59

Biegli z zakresu pożarnictwa mają wydać opinię na temat przyczyny pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym.


Jakie szkody wyrządził pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym? - rozpoczęły się badania naukowców

7.05.2020, 15:44

Instytut Badawczy Leśnictwa rozpoczął badania oceny skutków przyrodniczych kwietniowego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym - poinformował w czwartek (7.05) dyrektor IBL prof. Jacek Hilszczański. Powstanie też nowy plan ochrony przeciwpożarowej parku.


Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

30.04.2020, 14:01

Rekordowy pożar obejmujący prawie 10 procent obszaru Biebrzańskiego Parku Narodowego spowodował wiele strat, szczególnie przyrodniczych. Jakich - tego jeszcze nie wiadomo, zostanie bowiem przeprowadzona szczegółowa weryfikacja.


Wzrosła nagroda za wskazanie podpalacza w BPN

30.04.2020, 08:49

Do 136 tysięcy złotych wzrosła nagroda za wskazanie podpalacza, który wywołał pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym.


Kilka milionów złotych udało się już zebrać na rzecz BPN i strażaków

29.04.2020, 15:15

Kilka milionów złotych udało się już zebrać na rzecz Biebrzańskiego Parku Narodowego i strażaków, którzy gasili w nim pożar. Walczyli z ogniem przez blisko tydzień.


Michał Woś: będzie szeroka inwentaryzacja strat przyrodniczych po pożarze w Biebrzańskim PN

28.04.2020, 13:31

Będzie szeroka inwentaryzacja strat przyrodniczych na terenach, które objął pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym; wiadomo, że zagrożone wyginięciem w tym miejscu są co najmniej dwa gatunki: cietrzew i orlik grubodzioby - poinformował we wtorek (28.04) w Goniądzu minister środowiska Michał Woś.


Naukowcy pomogą w szacowaniu strat przyrodniczych po pożarze w BPN

28.04.2020, 09:50

Trwa szacowanie strat przyrodniczych po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym. Jak mówi jego dyrektor, Andrzej Grygoruk, ucierpiało wiele rzadkich miejsc i gatunków.


Prokuratura Okręgowa w Białymstoku wszczęła śledztwo w sprawie pożaru w BPN

27.04.2020, 11:45

Okoliczności pożaru zagrażającego życiu i zdrowiu ludzi oraz mieniu, ale też spowodowanie zniszczeń w przyrodzie w wielkich rozmiarach, w tym na terenie prawnie chronionym - taki jest kierunek śledztwa dotyczącego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym.


Kolejny dzień gaszenia pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym [wideo, zdjęcia]

22.04.2020, 08:52

Strażacy i inne służby kontynuują w środę (22.04) gaszenie pożaru bagiennych łąk i lasu w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego - największego w kraju obszaru chronionego. Akcja trwa, z niedługimi przerwami, od godzin wieczornych w niedzielę (19.04).




Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS








źródło: stock.adobe.com
REGION
15.05.2021, 08:07, akt. 08:12

Promy na Bugu wznawiają kursowanie









Dwie osoby zostały ranne w wypadku do którego doszło za Kupiskami koło Łomży, fot. Paweł Wądołowski
WYPADEK
14.05.2021, 11:38, akt. 11:45

Wypadek k. Łomży - dwie osoby ranne





źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok