Radio Białystok | Wiadomości | Kilka milionów złotych udało się już zebrać na rzecz BPN i strażaków

Kilka milionów złotych udało się już zebrać na rzecz BPN i strażaków

autor: Paweł Wądołowski

29.04.2020, 15:15, akt. 15:25

Kilka milionów złotych udało się już zebrać na rzecz Biebrzańskiego Parku Narodowego i strażaków, którzy gasili w nim pożar. Walczyli z ogniem przez blisko tydzień.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Najwięcej, bo blisko trzy i pół miliona złotych dostał od darczyńców  sam Park. Wszystkie pieniądze trafią do ochotniczych jednostek Straży  Pożarnej - mówi dyrektor Parku Andrzej Grygoruk.

- Poprosiłem o wykaz  Państwową Straż Pożarną, które jednostki nasze tutaj z terenów gmin  biebrzańskich tych czternastu, brały udział i w jakim zakresie, jaki  sprzęt jest im potrzebny. I będziemy chcieli sprawiedliwie te pieniądze  podzielić, żeby ci strażacy chcieli dalej współpracować, chcieli gasić  pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym - mówi dyrektor.

Zbiórkę  prowadziły też m.in. Fundacja Siepomaga, na której konto wpłynął ponad  milion złotych. Dzięki temu udało się kupić specjalistyczny worek na  wodę do gaszenia pożaru z helikoptera, a także opłacić loty helikoptera  obserwacyjnego.

Pozostała część kwoty będzie przeznaczona na kupno  sprzętu dla jednostek OSP. Ochotników wspierała także Fundacja dla  Biebrzy. Przez blisko tydzień, każdego dnia kupowała potrzebny do  gaszenia pożaru sprzęt - mówi Małgorzata Górska z fundacji.

- To są  twardzi faceci, ale oni są wzruszeni, kiedy słyszą, że dostaną pompę, że  w ogóle cokolwiek dostają. Ja mówię o OSP. To są małe jednostki i to są  dzielni i dzielne osoby. to są miejscowe osoby, mieszkające wokół  doliny Biebrzy, którzy byli na pierwszej linii frontu pożarowego - mówi  Małgorzata Górska.

Zbiórki prowadzi lub prowadziło, wiele fundacji i osób. Większość z nich pieniądze chce przeznaczyć na zakup sprzętu dla OSP.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak walczyć z pożarami w Puszczy Białowieskiej? Ekolodzy mają pomysły

29.04.2020, 14:31

Koalicja Kocham Puszczę przedstawiła swoje pomysły dotyczące walki z pożarami w Puszczy Białowieskiej. Chcą m.in. powołania zespołu do spraw ochrony przeciwpożarowej.


Michał Woś i Małgorzata Golińska [wideo]

29.04.2020, 08:25

Chcemy, żeby ten, kto jest odpowiedzialny za szkodę, mógł ją odpracować między innymi przy sadzeniu lasu - mówi minister Woś.


Naukowcy pomogą w szacowaniu strat przyrodniczych po pożarze w BPN

28.04.2020, 09:50

Trwa szacowanie strat przyrodniczych po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym. Jak mówi jego dyrektor, Andrzej Grygoruk, ucierpiało wiele rzadkich miejsc i gatunków.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok