Radio Białystok | Gość | Michał Woś i Małgorzata Golińska [wideo] - minister klimatu i Główny Konserwator Przyrody

Michał Woś i Małgorzata Golińska [wideo]

minister klimatu i Główny Konserwator Przyrody

29.04.2020, 08:25, akt. 08:47

Chcemy, żeby ten, kto jest odpowiedzialny za szkodę, mógł ją odpracować między innymi przy sadzeniu lasu - mówi minister Woś.

Małgorzata Golińska i Michał Woś
Małgorzata Golińska i Michał Woś


0:00
0:00
Z Michałem Wosiem i Małgorzatą Golińską rozmawia Paweł Wądołowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To największy pożar tego typu od kilkunastu lat - mówił o katastrofie w Biebrzańskim Parku Narodowym minister klimatu Michał Woś. Walka z ogniem trwała blisko tydzień, a spalonych jest ponad 5200 hektarów. Razem z Głównym Konserwatorem Przyrody, Małgorzatą Golińską minister odwiedził Goniądz. Już wiemy, że zagrożone wyginięciem w Biebrzańskim Parku Narodowym są co najmniej dwa bardzo ważne gatunki chronione, czyli cietrzewie i orliki grubodziobe - mówiła wiceminister Małgorzata Golińska. Minister Michał Woś zapowiedział podwyższenie kar za nielegalne wypalanie traw. Rozmawiał z nimi Paweł Wądołowski.  Paweł Wądołowski: Panie ministrze, wspomniał pan o tym, że będą większe kary dla podpalaczy.


Michał Woś: Tak, przygotowaliśmy taki projekt, zwiększamy kary za wykroczenie. W tej chwili jest do 5 000 zł konkretnie za nielegalne wypalanie traw, chcemy żeby było do 30 000, ale także zwiększamy odpowiedzialność, bo w tej chwili jest od dwóch do 10 lat, chcemy we współpracy z ministrem sprawiedliwości, żeby było od 3 lat, dla tych którzy podpalają i w wyniku pożaru, w wyniku podpalenia ktoś poniósł uszczerbek. Odpowiedzialność karną zaostrzamy, ale co do podpalania traw, bo to są trochę dwie różne materie z perspektywy prawa karnego, to rzeczywiście zwiększamy tę odpowiedzialność.


Ale wprowadzacie też prace społeczne.


Chcemy właśnie, żeby ten, kto jest odpowiedzialny za szkodę, żeby mógł ją odpracować. Między innymi przy sadzeniu lasu. Czyli sąd będzie mógł nałożyć taki obowiązek odpracowania też tej szkody, która została wyrządzoną przyrodzie.


Zarządzacie też audyt w parkach narodowych przeciwpożarowy.


Rozpoczynamy na szeroką skalę zakrojony audyt, kontrolę we wszystkich parkach narodowych po to, żeby uniknąć podobnych tragedii, jaka miała miejsce w Biebrzańskim Parku Narodowym. 


Jest też taka kwestia, którą podnoszą rolnicy, że do tego pożaru by nie doszło, gdyby to oni mogli dzierżawić te tereny, a przetargi są ogłaszane w ten sposób, że jest przetarg nieograniczony. Czy jest możliwość zmiany tych zasad, żeby przetargi były ograniczone i żeby pierwszeństwo mieli mieszkańcy tych terenów?


Każda możliwość usprawnienia systemu jest brana pod uwagę i będzie analizowana w ramach tego szerokiego audytu. Pojawiają się takie głosy rzeczywiście, ta sprawa, o której pan redaktor mówi, może stanowić jakiś problem, więc na pewno to będzie poddane bardzo głębokiej analizie. Ale i tak już zostały usprawnione aukcje związane z dzierżawami i przetargi związane z dzierżawami. Została usprawniona ich transparentność. W tym roku przez pożary jest przetarg zamknięty, natomiast zasadą zwłaszcza w Biebrzańskim Parku Narodowym mają być otwarte aukcje dla każdego, żeby jeszcze bardziej tę transparentność wzmacniać, więc to też jest brane pod uwagę standardowo, a na pewno będzie brane w tym audycie, o którym mówimy.


Pani minister, ogromne straty na terenie parku, czy to już jest wstępnie zinwentaryzowane, wstępnie określone?


Małgorzata Golińska: Oczywiście mówimy o bardzo wstępnym monitoringu, inwentaryzacji szkód. Pracownicy parku właściwie od momentu ugaszenia już są w stanie permanentnej kontroli tego, co zostało bezpowrotnie utracone. Ale oczywiście szczegółowe informacje będą dopiero za kilka tygodni, być może miesięcy, kiedy przeprowadzimy zapowiadane przez pana ministra działania we współpracy z Instytutem Nadawczym Leśnictwa.


A co już wiemy, jakie gatunki ucierpiały?


Wiemy już, że utraciliśmy 9,5% powierzchni parku, jeśli chodzi o straty przyrodnicze związane z ptakami, były to miejsca lęgowe i przebywania takich gatunków pospolitych może jak żuraw, mniej pospolitych jak krzyk, bekas, dubelt. Ale to, co nas najbardziej niepokoi również były to miejsca, w których lęgi corocznie odbywa wodniczka - najrzadszy gatunek z rodziny wróblowych, gatunek zagrożony wyginięciem w skali świata, a który w Polsce właśnie w Biebrzańskim Parku Narodowym miał swoje najliczniejsze stanowisko lęgowe. Wiemy już, że 3000 hektarów z tych spalonych powierzchni, to jest właśnie ten teren, na którym zwykle wodniczka odbywała swoje lęgi.


Wielu naukowców zwraca się z ofertą do parku, że pomogą w tej inwentaryzacji. Czy to będzie jakoś regulowane, czy to będzie określone kto może pomóc, w jakiej formie?


Oczywiście, tak jak mówił pan minister - całość będzie nadzorował Instytut Badawczy Leśnictwa podlegający pod ministra środowiska, ale już wiemy, że naukowcy będą dopraszali do tych prac specjalistów z różnych dziedzin i to od nich będzie zależało, kto aktualnie jest im potrzebny, kto jest niezbędny. Wiemy, że mają genialnych ornitologów, że mają do dyspozycji wielu swoich ekspertów, natomiast na pewno będą korzystali ze wsparcia specjalistów w każdej dziedzinie, którą będą badali, bo przecież to nie tylko monitoring przyrodniczy, ale również na przykład hydrologia.


Czy człowiek może pomóc w budowaniu tego ekosystemu, czy musimy poczekać, aż przyroda poradzi sobie sama?


Tutaj oczywiście przyroda jest na tyle genialna, że ona bardzo szybko w rozumieniu przyrodniczym, bo pewnie ludzkim to zawsze będzie za długo i za późno, ale przyroda sobie poradzi. Natomiast każde działanie człowieka będzie działaniem cennym, każde działanie wspomagające. Już dzisiaj zgłasza się wielu chętnych, nie tylko okolicznych mieszkańców, ale również myśliwych, leśników i właśnie przyrodników w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu, którzy chcieliby się zaangażować w pomoc, deklarują tę pomoc parkowi i myślę, że jeśli tylko będzie taka możliwość, będziemy w tej pomocy korzystać.


| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
WEST SIDE STORY kino plenerowe
Waldemar Kraska, fot. Sylwia Krassowska

Waldemar Kraska [wideo]

wiceminister zdrowia
5.10.2022

"Dług zdrowotny w zakresie chorób nowotworowych po pandemii jest dość duży. Chcemy, aby pacjenci mieli nie tylko szybki dostęp do leczenia, ale także równy dostęp w całym kraju. Kładziemy na jakość, żeby w każdym miejscu w naszym kraju, ta jakość leczenia była taka sama" - mówi Waldemar Kraska.

Magdalena Jakubowska i Małgorzata Wenclik, fot. Sylwia Krassowska

Magdalena Jakubowska i Małgorzata Wenclik

organizatorki I Forum Kobiet Podlasia
5.10.2022

"Chcemy, żeby głos kobiet był na Podlasiu słyszany. Kobiety mogą być świetną marką naszego województwa" - mówią organizatorki.

Swiatłana Cichanouska, fot. Joanna Szubzda

Swiatłana Cichanouska

liderka białoruskich sił demokratycznych
4.10.2022

- Łukaszence nie uda się skłócić Białorusinów i Polaków. Próba przedstawienia Polski jako dawnego i obecnego wroga nie znajduje poparcia wśród obywateli Białorusi - mówi Cichanouska.


Zmicier Mickiewicz, źródło: belsat.eu

Zmicier Mickiewicz

dziennikarz telewizji Biełsat
3.10.2022

"Ta mobilizacja na Białorusi nie może się odbyć tylko z tego powodu, że łukaszenkowcy nie mogą odfiltrować tych ludzi, których chcieliby zmobilizować" - mówi Zmicier Mickiewicz.

Viki Gabor, mat. pras.

Viki Gabor

piosenkarka
3.10.2022

"Jeżeli piszę muzykę, to muszę ją czuć, bez przymusu, inaczej nie ma to sensu" - mówi Viki Gabor.

Bartosz Szolc i Karolina Siemienowicz, fot. Sylwia Krassowska

Karolina Siemienowicz i Bartosz Szolc

organizatorzy Podlaskiego Marszu dla Życia
30.09.2022

"To jest świetna okazja, aby dać świadectwo tego, czym się żyje na co dzień, jakimi wartościami się kieruje, pokazać, że rodzina, to oprócz trudu, wysiłku, wyrzeczeń, to podstawa naszego funkcjonowania. Rodzina daje nam siłę i radość" - mówi Karolina Siemienowicz.


Mirosław Bielawski, fot. Marcin Gliński

Mirosław Bielawski

prezes Polskiego Radia Białystok
30.09.2022

"Radio jest nadal najszybszym medium. Oczywiście można zapytać - a Internet? Tak, Internet owszem, ale my kiedy jakąś informację mamy, możemy ją już natychmiast podać naszym słuchaczom" - mówił w Radiu Białystok prezes rozgłośni Mirosław Bielawski.

nadinsp. Robert Szewc, for. Joanna Szubzda

nadinsp. Robert Szewc [wideo]

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
29.09.2022

- Policjantów nigdy za wiele, bo policjanci to bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo naszego regionu. (...) Nie brakuje chętnych i to nas bardzo cieszy - mówi komendant.

Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
28.09.2022

"Musimy się spodziewać, że na przełomie listopada, grudnia będzie kolejna fala zachorowań na COVID-19. Epidemia może nie rozwija się gwałtownie, ale liczba zachorowań rośnie" - mówi dr Andrzej Trybusz.


prof. Janusz Myśliwiec

prof. Janusz Myśliwiec [wideo]

wojewódzki konsultant medycyny nuklearnej
27.09.2022

Ostatnio dużo emocji wzbudza temat dystrybucji do straży pożarnej i szkół tabletek z jodkiem potasu. - Jest to działanie prewencyjne, nie ma żadnego zagrożenia - uspokaja prof. Janusz Myśliwiec z UMB.

Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk [wideo]

zastępca dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich
26.09.2022

"Główną emocją, która jest dzisiaj w społeczeństwie rosyjskim, jest niepewność i strach. Rosjanie wielokrotnie słyszeli, także od Putina, że nie będzie nawet częściowej mobilizacji, a się nagle okazuje, że mamy do czynienia z mobilizacją 300 tys. ludzi. Rosja nie prowadzi wojny, bo taka jest oficjalna narracja, tylko specjalną operację wojskową" - mówi Wojciech Konończuk.

dr Marek Woch, źródło: Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Marek Woch [wideo]

dyrektor generalny w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
23.09.2022

Po niemal rocznym zamknięciu strefy przygranicznej firmy mogą ubiegać się o rekompensaty. Kto i na jaką pomoc może liczyć?


Radosław Dobrowolski, fot. Barbara Sokolińska

Radosław Dobrowolski

burmistrz Supraśla
22.09.2022

"W ciągu 20 lat to jest ogromny przyrost - 70-80 procent nowych mieszkańców. Głównie są to ci mieszkańcy, którzy opuszczają blokowiska, szeregówki i budują się."

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
22.09.2022

"Przed nami Bison Ultra-Trail i Bison MTB, ta impreza nam się rozrasta. Wszystko odbędzie się w Supraślu w pierwszy weekend października" - mówił w Radiu Białystok Grzegorz Kuczyński.

prof. Anna Wasilewska, fot. Marcin Gliński

prof. Anna Wasilewska [wideo]

dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
22.09.2022

Centrum Psychiatrii w Białymstoku zaczyna działać. Niedługo rozpocznie pracę całodobowy oddział dla najmłodszych, którego nie było w Podlaskiem od lat.


Źródło: archiwum prywatne

Mariusz Cielma

redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa"
21.09.2022

"Decyzja władz Rosji o przeprowadzeniu częściowej mobilizacji świadczy o problemach kadrowych w armii rosyjskiej" - powiedział w Polskim Radiu Białystok redaktor naczelny miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa" Mariusz Cielma.

prof. Robert Ciborowski, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski [wideo]

ekonomista, rektor Uniwersytetu w Białymstoku
21.09.2022

"Wynagrodzenia wzrosły nominalnie ponad 10 proc., ale przy tym inflacja jest dużo wyższa. Trzeba też pamiętać, że inflacja, która dotyka nas jako konsumentów jest jeszcze wyższa, niż średnia liczona przez GUS" - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Robert Ciborowski.

Sebastian Skuza, źródło: www.gov.pl

Sebastian Skuza

wiceminister finansów
20.09.2022

Do samorządów ma wpłynąć w tym roku ponad 13,5 miliarda złotych z udziału we wpływach z podatku PIT - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wiceminister finansów Sebastian Skuza.


fot. Marcin Gliński

Lech Kołakowski [wideo]

z klubu parlamentarnego PiS
20.09.2022

"6 mln obywateli RP zostało zabitych, zamordowanych, zakatowanych przez Niemców. Gdyby oni żyli, zapewne urodziłoby się około 20 mln Polaków. Sprawy gospodarcze można po jakimś czasie odrobić, ale potencjał biologiczny został na stałe utracony. To jest nasza wielka strata" - mówi Lech Kołakowski.

Mariusz Marszałkowski, źródło: archiwum prywatne

Mariusz Marszałkowski [wideo]

ekspert portalu BiznesAlert.pl
19.09.2022

- To nie jest tylko kwestia tego, że chcemy zaoszczędzić pieniądze. Mogliśmy to robić w czasach nie-kryzysu, teraz musimy oszczędzać dlatego, żeby po prostu mieć energię.

fot. Monika Kalicka

Łukasz Wróblewski

rzecznik Enea Ciepło
19.09.2022

Aktualne problemy na rynku paliw nie powinny wpłynąć na rozpoczynający się sezon grzewczy - przekonują przedstawiciele jednego z głównych dostarczycieli ciepła.


Janusz Wojciechowski, fot. Joanna Szubzda

Janusz Wojciechowski

europejski komisarz ds. rolnictwa
16.09.2022

Większe niż dotychczas będzie unijne wsparcie polskich rolników - zapowiedział w Polskim Radiu Białystok europejski komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podkreślał, że zgodnie z polskim Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - wyższe dopłaty otrzymają przede wszystkim gospodarstwa małe i średnie.

prof. Adam Bartnicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Bartnicki [wideo]

ekspert ds. bezpieczeństwa z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
16.09.2022

- Reparacje wojenne to sprawa prawna, ale też kwestia zadośćuczynienia moralnego. I bardzo ciekawe jest to, że Niemcy zupełnie się nie poczuwają do tego problemu - podkreśla prof. Bartnicki.

Paweł Szrot, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy
15.09.2022

- Uchwała Sejmu w sprawie zadośćuczynienia od Niemiec za straty wojenne ma symboliczny i praktyczny wymiar - mówił w Polskim Radiu Białystok Paweł Szrot.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert z portalu Energetyka24.com
15.09.2022

"Absolutnie nie należy klikać w żadne linki, które są wysyłane SMS-em z nieznanego numeru, nawet jeżeli jest tam nazwa jakiejś zaufanej instytucji. To jest bardzo częsta praktyka oszustów" - mówi Daniel Czyżewski.

Przemysław Sarosiek, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Sarosiek [wideo]

dyrektor WORD w Białymstoku
14.09.2022

Strajk włoski egzaminatorów w białostockim WORD. - Poza zwykłym strachem przed egzaminem na tę chwilę nie widzę zagrożenia do tego, żeby nie można było zdawać egzaminu zgodnie z planem - uspokaja dyrektor.

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
13.09.2022

"Szczęśliwie Białystok Biega jest taką imprezą, która nieprzerwanie od 2011 roku się odbywa. Jak była pandemia, impreza też się odbywała" - mówił w Radiu Białystok prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński.


foto: Monika Kalicka

Leszek Gołąbiecki

prezes Unibepu
13.09.2022

Na Ukrainie trwa jeszcze wojna, ale polskie firmy już są zainteresowane powojenną odbudową tego kraju. Chęć współpracy wstępnie zadeklarowało ponad 1200 firm z całej Polski.

Maksymilian Dura, źródło: defence24.pl

Maksymilian Dura [wideo]

komandor rezerwy Marynarki Wojennej
13.09.2022

"Ukraińcy odzyskali bardzo dużą część swojego terytorium, ale nie najważniejsze tereny, które zajęto, a więc Donbas. Natomiast pokazali armii rosyjskiej, że są w stanie wyzwalać, są w stanie prowadzić ofensywę" - mówił w Polskim Radiu Białystok komandor rezerwy Marynarki Wojennej porucznik Maksymilian Dura.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski [wideo]

z Rady Polityki Pieniężnej
12.09.2022

"Spodziewamy się, że inflacja przestanie rosnąć. (...) Jeśli rzeczywiście taka sytuacja się potwierdzi, to jest wysoce prawdopodobne, że wrześniowa podwyżka stóp procentowych byłaby ostatnią w tym cyklu" - mówi prof. Henryk Wnorowski.


Henryk Kowalczyk, fot. Joanna Szubzda

Henryk Kowalczyk

wicepremier, minister rolnictwa
9.09.2022

Nowy program wsparcia rolników w związku z wysokimi cenami nawozów nie będzie podobny do poprzedniego. Tym razem rząd chce dopłacać do produkcji nawozów - poinformował Henryk Kowalczyk.

Sebastian Łukaszewicz, fot. Sylwia Krassowska

Sebastian Łukaszewicz [wideo]

wicemarszałek województwa podlaskiego
9.09.2022

"W województwie podlaskim nie było takiego festiwalu, na którym mogłyby się zaprezentować wszystkie koła z regionu, dlatego stworzyliśmy I Podlaski Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Podlasia" - mówi Sebastian Łukaszewicz.

2022.09.08 Krystian Jaworski

Krystian Jaworski [wideo]

ekonomista
8.09.2022

"Zainteresowanie kredytami obecnie jest na bardzo niskim poziomie. (...) Zakładam, że jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych zobaczymy w czwartym kwartale tego roku" - mówi Krystian Jaworski.


Andrzej Stypułkowski nowym wiceprezydentem Łomży, źródło: UM Łomża

Andrzej Stypułkowski

zastępca prezydenta Łomży
7.09.2022

"Szkolnictwo zawodowe już od dłuższego czasu przeżywa kryzys. (...) Także wszystkie samorządy, nie tylko Łomża, chcą podejmować odpowiednie działania w tym zakresie, żeby zachęcić ósmoklasistów do tego, żeby swoją przyszłość związali z którymkolwiek z zawodów i z którymkolwiek z kierunków zaproponowanych przez nasze szkoły" - mówi Andrzej Stypułkowski.

abp Józef Guzdek, fot. Sylwia Krassowska

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
6.09.2022

- Kiedy przyszedłem do Białegostoku, nikt mi nie obiecywał, że będzie łatwo. Jeżeli mamy kryzys, to nie ma nic gorszego, jak wypieranie, że go nie ma. Nie ma nic gorszego niż brak reakcji.

Stefan Rzońca, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Rzońca [wideo]

instruktor nauki jazdy
5.09.2022

"Może kary finansowe dadzą do myślenia wielu kierowcom, żeby jednak zdjąć nogę z gazu i być ostrożniejszym" - mówi Stefan Rzońca.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok