Radio Białystok | Gość | Michał Woś i Małgorzata Golińska [wideo] - minister klimatu i Główny Konserwator Przyrody

Michał Woś i Małgorzata Golińska [wideo]

minister klimatu i Główny Konserwator Przyrody

29.04.2020, 08:25, akt. 08:47

Chcemy, żeby ten, kto jest odpowiedzialny za szkodę, mógł ją odpracować między innymi przy sadzeniu lasu - mówi minister Woś.

Małgorzata Golińska i Michał Woś
Małgorzata Golińska i Michał Woś

Z Michałem Wosiem i Małgorzatą Golińską rozmawia Paweł Wądołowski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To największy pożar tego typu od kilkunastu lat - mówił o katastrofie w Biebrzańskim Parku Narodowym minister klimatu Michał Woś. Walka z ogniem trwała blisko tydzień, a spalonych jest ponad 5200 hektarów. Razem z Głównym Konserwatorem Przyrody, Małgorzatą Golińską minister odwiedził Goniądz. Już wiemy, że zagrożone wyginięciem w Biebrzańskim Parku Narodowym są co najmniej dwa bardzo ważne gatunki chronione, czyli cietrzewie i orliki grubodziobe - mówiła wiceminister Małgorzata Golińska. Minister Michał Woś zapowiedział podwyższenie kar za nielegalne wypalanie traw. Rozmawiał z nimi Paweł Wądołowski.  Paweł Wądołowski: Panie ministrze, wspomniał pan o tym, że będą większe kary dla podpalaczy.


Michał Woś: Tak, przygotowaliśmy taki projekt, zwiększamy kary za wykroczenie. W tej chwili jest do 5 000 zł konkretnie za nielegalne wypalanie traw, chcemy żeby było do 30 000, ale także zwiększamy odpowiedzialność, bo w tej chwili jest od dwóch do 10 lat, chcemy we współpracy z ministrem sprawiedliwości, żeby było od 3 lat, dla tych którzy podpalają i w wyniku pożaru, w wyniku podpalenia ktoś poniósł uszczerbek. Odpowiedzialność karną zaostrzamy, ale co do podpalania traw, bo to są trochę dwie różne materie z perspektywy prawa karnego, to rzeczywiście zwiększamy tę odpowiedzialność.


Ale wprowadzacie też prace społeczne.


Chcemy właśnie, żeby ten, kto jest odpowiedzialny za szkodę, żeby mógł ją odpracować. Między innymi przy sadzeniu lasu. Czyli sąd będzie mógł nałożyć taki obowiązek odpracowania też tej szkody, która została wyrządzoną przyrodzie.


Zarządzacie też audyt w parkach narodowych przeciwpożarowy.


Rozpoczynamy na szeroką skalę zakrojony audyt, kontrolę we wszystkich parkach narodowych po to, żeby uniknąć podobnych tragedii, jaka miała miejsce w Biebrzańskim Parku Narodowym. 


Jest też taka kwestia, którą podnoszą rolnicy, że do tego pożaru by nie doszło, gdyby to oni mogli dzierżawić te tereny, a przetargi są ogłaszane w ten sposób, że jest przetarg nieograniczony. Czy jest możliwość zmiany tych zasad, żeby przetargi były ograniczone i żeby pierwszeństwo mieli mieszkańcy tych terenów?


Każda możliwość usprawnienia systemu jest brana pod uwagę i będzie analizowana w ramach tego szerokiego audytu. Pojawiają się takie głosy rzeczywiście, ta sprawa, o której pan redaktor mówi, może stanowić jakiś problem, więc na pewno to będzie poddane bardzo głębokiej analizie. Ale i tak już zostały usprawnione aukcje związane z dzierżawami i przetargi związane z dzierżawami. Została usprawniona ich transparentność. W tym roku przez pożary jest przetarg zamknięty, natomiast zasadą zwłaszcza w Biebrzańskim Parku Narodowym mają być otwarte aukcje dla każdego, żeby jeszcze bardziej tę transparentność wzmacniać, więc to też jest brane pod uwagę standardowo, a na pewno będzie brane w tym audycie, o którym mówimy.


Pani minister, ogromne straty na terenie parku, czy to już jest wstępnie zinwentaryzowane, wstępnie określone?


Małgorzata Golińska: Oczywiście mówimy o bardzo wstępnym monitoringu, inwentaryzacji szkód. Pracownicy parku właściwie od momentu ugaszenia już są w stanie permanentnej kontroli tego, co zostało bezpowrotnie utracone. Ale oczywiście szczegółowe informacje będą dopiero za kilka tygodni, być może miesięcy, kiedy przeprowadzimy zapowiadane przez pana ministra działania we współpracy z Instytutem Nadawczym Leśnictwa.


A co już wiemy, jakie gatunki ucierpiały?


Wiemy już, że utraciliśmy 9,5% powierzchni parku, jeśli chodzi o straty przyrodnicze związane z ptakami, były to miejsca lęgowe i przebywania takich gatunków pospolitych może jak żuraw, mniej pospolitych jak krzyk, bekas, dubelt. Ale to, co nas najbardziej niepokoi również były to miejsca, w których lęgi corocznie odbywa wodniczka - najrzadszy gatunek z rodziny wróblowych, gatunek zagrożony wyginięciem w skali świata, a który w Polsce właśnie w Biebrzańskim Parku Narodowym miał swoje najliczniejsze stanowisko lęgowe. Wiemy już, że 3000 hektarów z tych spalonych powierzchni, to jest właśnie ten teren, na którym zwykle wodniczka odbywała swoje lęgi.


Wielu naukowców zwraca się z ofertą do parku, że pomogą w tej inwentaryzacji. Czy to będzie jakoś regulowane, czy to będzie określone kto może pomóc, w jakiej formie?


Oczywiście, tak jak mówił pan minister - całość będzie nadzorował Instytut Badawczy Leśnictwa podlegający pod ministra środowiska, ale już wiemy, że naukowcy będą dopraszali do tych prac specjalistów z różnych dziedzin i to od nich będzie zależało, kto aktualnie jest im potrzebny, kto jest niezbędny. Wiemy, że mają genialnych ornitologów, że mają do dyspozycji wielu swoich ekspertów, natomiast na pewno będą korzystali ze wsparcia specjalistów w każdej dziedzinie, którą będą badali, bo przecież to nie tylko monitoring przyrodniczy, ale również na przykład hydrologia.


Czy człowiek może pomóc w budowaniu tego ekosystemu, czy musimy poczekać, aż przyroda poradzi sobie sama?


Tutaj oczywiście przyroda jest na tyle genialna, że ona bardzo szybko w rozumieniu przyrodniczym, bo pewnie ludzkim to zawsze będzie za długo i za późno, ale przyroda sobie poradzi. Natomiast każde działanie człowieka będzie działaniem cennym, każde działanie wspomagające. Już dzisiaj zgłasza się wielu chętnych, nie tylko okolicznych mieszkańców, ale również myśliwych, leśników i właśnie przyrodników w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu, którzy chcieliby się zaangażować w pomoc, deklarują tę pomoc parkowi i myślę, że jeśli tylko będzie taka możliwość, będziemy w tej pomocy korzystać.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz
Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.

Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".


nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".

Rafał Grzyb, fot. Joanna Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
24.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe 4 mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.


Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.

Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.


Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.

Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.


Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.


Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.


foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.


Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.

Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.


Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny
8.05.2020

"Kombatantów na Paradzie Zwycięstwa raczej w tym roku nie będzie, ale przyjdą tysiące ludzi. Wśród nich będą osoby, które już są zakażone koronawirusem i to wpłynie na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Białorusi, to jest oczywiste" - mówi Andrzej Poczobut.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
7.05.2020

- To będzie pierwszy taki bieg w Polsce. My nie wyznaczamy trasy, każdy biegnie tam, gdzie uważa, że jemu jest najlepiej - mówi Grzegorz Kuczyński.

dr Andrzej Jackiewicz, fot. Marcin Mazewski

prof. Andrzej Jackiewicz

konstytucjonalista
7.05.2020

"Jeżeli nie można zarządzić nowych wyborów, to kadencja prezydenta twa dalej, aż do 5 sierpnia mamy prezydenta" - mówi prof. Andrzej Jackiewicz.

Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

poseł Porozumienia
6.05.2020

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Ławreniuk

Właściciel biura podróży
5.05.2020

"Miejmy taką nadzieję, że tak jak powoli odmrażane są inne branże, branża turystyczna także powoli w te wakacje odżyje" - mówi Eugeniusz Ławreniuk.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP
4.05.2020

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
4.05.2020

"W czasie trzech wolnych dni na podlaskich drogach odnotowaliśmy 4 wypadki, niestety jeden zakończył się bardzo tragicznie i zginęła jedna osoba" - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


fot. Krzysztof Kurianiuk

Kuba Sienkiewicz

lider zespołu Elektryczne Gitary
2.05.2020

Jak lider zespołu Elektryczne Gitary odnajduje się w obecnej sytuacji pandemicznej?

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący Rady Nadzorczej klubu Jagiellonia
1.05.2020

Po kilku tygodniach przestoju spowodowanego epidemią, do sportowego życia wraca Jagiellonia Białystok. Polski Związek Piłki Nożnej na koniec maja wyznaczył wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Teraz piłkarze kończą kwarantannę, a za kilka dni wrócą do treningów.

Eugeniusz Formejster, fot. Monika Kalicka

Eugeniusz Formejster

wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
30.04.2020

Pandemiczna sytuacja powoduje spore zakłócenia gospodarcze. Zerwało się wiele połączeń kooperacyjnych, na bardzo wolnych obrotach pracuje handel.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok