Radio Białystok | Wiadomości | Jakie szkody wyrządził pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym? - rozpoczęły się badania naukowców

Jakie szkody wyrządził pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym? - rozpoczęły się badania naukowców

7.05.2020, 15:44, akt. 16:13

Instytut Badawczy Leśnictwa rozpoczął badania oceny skutków przyrodniczych kwietniowego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym - poinformował w czwartek (7.05) dyrektor IBL prof. Jacek Hilszczański. Powstanie też nowy plan ochrony przeciwpożarowej parku.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Naukowcy zrobią dwa badania

Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) będzie realizował dwa projekty badawcze po pożarze, które mają być wsparte finansowo z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Efektem pierwszego będzie plan ochrony przeciwpożarowej parku, w drugim będą oceniane skutki pożaru dla przyrody i zmiany, które w niej zajdą - wyjaśnił dyrektor IBL prof. Jacek Hilszczański.O tym, że to IBL będzie koordynować takie badania, informował po pożarze minister środowiska Michał Woś.


- Będziemy prowadzili badania na powierzchniach spalonych, w różnych środowiskach, w różnych typach siedlisk, ale też na tych terenach, które się nie spaliły, a które będziemy wykorzystywać do porównania" - mówi dyrektor IBL prof. Jacek Hilszczański i dodaje, że na pewno będzie tak, że niektóre gatunki zyskały na pożarze, inne straciły.


- Będziemy obserwować wszystkie elementy przyrodnicze, jakie występują w Biebrzańskim PN, jak zareagowały na duży, wielkoobszarowy pożar - dodaje.


Naukowcy obserwują już ptaki i ssaki


Już zaczęły się badania dotyczące skutków pożaru dla kręgowców - będą obserwacje ptaków i ssaków. Mają w tym współuczestniczyć, inne zespoły badawcze, instytuty, które już prowadzą lub jeszcze będą prowadzić badania nad Biebrzą - poinformował prof. Jacek Hilszczański.

W przyszłym tygodniu ruszą badania nad stawonogami, badana będzie także roślinność. Dyrektor IBL, który był w ostatnich dniach nad Biebrzą, mówi, że na pożarzysku już robi się zielono.


Badania potrwają kilka lat


Badania mają potrwać pięć i pół roku. Prof. Jacek Hilszczański tłumaczy, że taka perspektywa jest konieczna, by można było formułować wnioski po takim zdarzeniu jak rozległy pożar. Dodał, że jednym z pytań, na które będą chcieli odpowiedzieć badacze, będzie to, jak długo przyroda będzie wracała w tym miejscu do stanu sprzed pożaru.Plan ochrony przeciwpożarowej ma być gotowy wiosną 2021 r. Prof. Jacek Hilszczański tłumaczy, że obecne takie plany przeciwpożarowe w parkach narodowych, w tym w Biebrzańskim, nie uwzględniają np. zmian klimatu czy suszy, które powodują, że zagrożenie pożarowe jest większe.

W ramach prac nad tym planem mają być opracowane procedury, omówione różne kwestie techniczne, monitoring i wykorzystanie do tego nowoczesnych technologii. Elementem prac nad planem przeciwpożarowym mają być też badania nad społecznymi efektami, skutkami pożaru, ale szczegóły nie są jeszcze określone.Dyrektor Biebrzańskiego PN Andrzej Grygoruk powiedział, że jeżeli będą się utrzymywać suche lata, na pewno potrzebna jest budowa w parku dróg dojazdowych do różnych miejsc, by - na wypadek zagrożeń pożarowych - można było docierać tam, gdzie jest to utrudnione albo "kupować śmigłowce gaśnicze".


- Być może ci naukowcy zauważą jakieś inne możliwości dla wsparcia parku dla ochrony przeciwpożarowej - dodał Andrzej Grygoruk.


Badaniami naukowymi o skutkach pożaru interesują się różne uczelnie i jednostki badawcze, które zgłaszają się do Biebrzańskiego PN o wydanie zgód na takie badania.Zdjęcia pożaru z lotu ptakaWniosek o badania nad konsekwencjami pożaru dla całego zespołu ptaków, wykazanie "wygranych i przegranych", złożył już Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Dr hab. Michał Żmihorski z tego instytutu powiedział, że pojawiają się ogólne opinie o tym, że pożar był olbrzymią tragedią dla przyrody, a badacze chcieliby wykazać konkrety.


- Chcielibyśmy pójść trochę głębiej i zobaczyć, jakie konkretnie gatunki wycofały się z tego terenu oraz sprawdzić, czy są takie, które mogą zyskiwać na takim pożarze, które mogą teraz wkraczać w takie miejsce bez suchej biomasy roślinnej, gdzie jest obecnie bardzo niska roślinność - wyjaśnił Żmihorski.


W pożarze, który trwał od 19 do 26 kwietnia 2020 r., spłonęło ok. 5,3 tys. ha bagiennych łąk i terenów leśnych w Biebrzańskim PN, który jest największym parkiem narodowym w Polsce. Śledztwo w sprawie pożaru prowadzi prokuratura.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Biebrzański Park Narodowy: zebrano ponad 3,5 mln zł na rzecz OSP

6.05.2020, 16:43

Kwotę ponad 3,5 mln zł zebrano na rzecz OSP, które gasiły pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym - poinformował w środę (6.05) dyrektor parku Andrzej Grygoruk. Park w tym celu uruchomił specjalne konto.


Prezydent Andrzej Duda spotkał się ze strażakami, którzy gasili pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym [zdjęcia, wideo]

4.05.2020, 14:57

10 strażaków zawodowych i ochotników odebrało we Wroceniu z rąk prezydenta Andrzeja Dudy medale za ofiarność i odwagę, w związku z ich udziałem w akcji gaszenia pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Prezydent podkreślał, że swoją służbą strażacy dają dowód "niezwykłego człowieczeństwa, humanizmu i bohaterstwa".


Nowe budki lęgowe dla ptaków będą w Biebrzańskim Parku Narodowym

4.05.2020, 14:21

Budki lęgowe dla ptaków będą w poniedziałek (4.05), montowali myśliwi w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego.


Otwarto część szlaków turystycznych w Biebrzańskim Parku Narodowym

30.04.2020, 14:24

Część szlaków turystycznych w Biebrzańskim Parku Narodowym jest otwarta. Nie wszędzie można jednak wchodzić - mówi dyrektor Parku Andrzej Grygoruk.


Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

30.04.2020, 14:01

Rekordowy pożar obejmujący prawie 10 procent obszaru Biebrzańskiego Parku Narodowego spowodował wiele strat, szczególnie przyrodniczych. Jakich - tego jeszcze nie wiadomo, zostanie bowiem przeprowadzona szczegółowa weryfikacja.


Kilka milionów złotych udało się już zebrać na rzecz BPN i strażaków

29.04.2020, 15:15

Kilka milionów złotych udało się już zebrać na rzecz Biebrzańskiego Parku Narodowego i strażaków, którzy gasili w nim pożar. Walczyli z ogniem przez blisko tydzień.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Fot. Iza Kosakowska
SPORT
2.08.2020, 20:05, akt. 3.08.2020, 06:31

Wiemy, kto wygrał w "Leśnym Biegu" gminy Krasnopol

Cerkiew pw. św. proroka Eliasza na Dojlidach, fot. Anna Petrovska
REGION
2.08.2020, 07:33, akt. 3.08.2020, 12:12

Cerkiew prawosławna wspomina św. proroka Eliasza
fot. Olga Gordiejew
KULTURA
1.08.2020, 15:05, akt. 2.08.2020, 09:58

3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok