Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Andrzej Duda spotkał się ze strażakami, którzy gasili pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym [zdjęcia, wideo]

Prezydent Andrzej Duda spotkał się ze strażakami, którzy gasili pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym [zdjęcia, wideo]

autor: Paweł Wądołowski

4.05.2020, 14:57, akt. 19:51

10 strażaków zawodowych i ochotników odebrało we Wroceniu z rąk prezydenta Andrzeja Dudy medale za ofiarność i odwagę, w związku z ich udziałem w akcji gaszenia pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Prezydent podkreślał, że swoją służbą strażacy dają dowód "niezwykłego człowieczeństwa, humanizmu i bohaterstwa".

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we Wroceniu ze strażakami, którzy gasili pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, 4.05.2020, fot. Paweł Wądołowski
Prezydent Andrzej Duda spotkał się we Wroceniu ze strażakami, którzy gasili pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, 4.05.2020, fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Prezydent Andrzej Duda spotkał się ze strażakami, którzy gasili pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prezydent podziękował strażakom za ich akcję w BPN


Prezydent Duda w Międzynarodowym Dniu Strażaka spotkał się ze strażakami PSP i OSP biorącymi udział w akcji gaśniczej, prowadzonej w Biebrzańskim Parku Narodowym. 

Uroczystość odbyła się we Wroceniu; tam w pobliskim lesie prowadzone były ostatnie działania służb gaszących pożar, który trwał od 19 do 26 kwietnia i objął blisko 5,5 tys. ha bagiennych łąk i lasu w Biebrzańskim Parku Narodowym i jego otulinie.


- Swoją służbą dajecie dowód niezwykłego człowieczeństwa, humanizmu i bohaterstwa - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, zwracając się do strażaków podczas wizyty w Biebrzańskim Parku Narodowym.W tygodniowej akcji gaszenia pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym wzięło udział w sumie ok. 1,5 tys. strażaków zawodowych i ochotników wspieranych m.in. przez żołnierzy obrony terytorialnej, służby parkowe i leśne czy okolicznych mieszkańców.

Używano samolotów i śmigłowców Lasów Państwowych, policji i SG. Śledztwo, w którym m.in. ustalane są przyczyny i okoliczności tego pożaru, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Dwie główne hipotezy, to umyślne bądź nieumyślne podpalenie.


10 strażaków dostało medale z rąk prezydenta Dudy


W poniedziałek z rąk prezydenta Andrzeja Dudy dziesięciu strażaków (po pięciu zawodowych i ochotników) - uczestników tej akcji ratowniczo-gaśniczej - otrzymało medale za ofiarność i odwagę. 

- Niech będzie to symbol takiego swoistego - z jednej strony - wyróżnienia, ale przede wszystkim symbolicznego podziękowania ze strony głowy państwa (...) za taką postawę, która wśród tych wszystkich bohaterskich postaw, stanowi najbardziej wybitną - podkreślał Duda.


- Panowie swoją służbą dajecie dowód niezwykłego człowieczeństwa, humanizmu i bohaterstwa właśnie w służbie drugiemu człowiekowi, po to, by pomagać mu w tej niezwykle trudnej sytuacji, jaką zawsze jest przede wszystkim sytuacja pożarowa - mówił prezydent. 


W czasie uroczystości strażacy - ochotnicy z Goniądza otrzymali też promesę na zakup nowego samochodu gaśniczego.

Prezydent złożył życzenia i podziękowania na ręce "bohaterów tej walki z żywiołem" w Biebrzańskim Parku Narodowym. 


- Walki, którą przez szereg dni obserwowała cała Polska z zapartym tchem. Pożar zawsze jest tragedią, zawsze niesie ze sobą nieszczęście, bardzo często niesie ze sobą cierpienie, zniszczenie mienia, czasem zdrowia, czasem odebranie życia - mówił Andrzej Duda.Prezydent zwrócił jednocześnie uwagę, że do straży pożarnej, niezależnie czy zawodowej, czy ochotniczej, ludzie mają zaufanie i zwracają się do niej po pomoc w różnych sytuacjach.


- Zawsze niezawodnie jesteście. Chcę za to na panów ręce - tak jak powiedziałem - bohaterów tej akcji gaśniczej, która miała tutaj miejsce przez kilka dni, złożyć z całego serca podziękowania w imieniu wszystkich naszych rodaków, całej RP, w imieniu całego naszego społeczeństwa - dodał prezydent.

Mówił o postawie "obywatelskiej, budowania społeczeństwa obywatelskiego" strażaków. Wskazywał na Ochotnicze Straże Pożarne jako przykład budowania takiego społeczeństwa obywatelskiego.

źródło: PAP | red: wsz


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prezydent Andrzej Duda zdementował informację, że rozważa podanie się do dymisji [wideo]

4.05.2020, 16:54

Nie rozważam podania się do dymisji - powiedział we Wroceniu koło Goniądza prezydent Andrzej Duda. Odniósł się w ten sposób do wiadomości podanej przez portal onet.pl, że jest to sposób na zmianę terminu wyborów bez wprowadzania stanu klęski żywiołowej.


Nowe budki lęgowe dla ptaków będą w Biebrzańskim Parku Narodowym

4.05.2020, 14:21

Budki lęgowe dla ptaków będą w poniedziałek (4.05), montowali myśliwi w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego.


st. bryg. Andrzej Koc

4.05.2020, 08:18

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.


Otwarto część szlaków turystycznych w Biebrzańskim Parku Narodowym

30.04.2020, 14:24

Część szlaków turystycznych w Biebrzańskim Parku Narodowym jest otwarta. Nie wszędzie można jednak wchodzić - mówi dyrektor Parku Andrzej Grygoruk.


Wzrosła nagroda za wskazanie podpalacza w BPN

30.04.2020, 08:49

Do 136 tysięcy złotych wzrosła nagroda za wskazanie podpalacza, który wywołał pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym.


Kilka milionów złotych udało się już zebrać na rzecz BPN i strażaków

29.04.2020, 15:15

Kilka milionów złotych udało się już zebrać na rzecz Biebrzańskiego Parku Narodowego i strażaków, którzy gasili w nim pożar. Walczyli z ogniem przez blisko tydzień.


Michał Woś i Małgorzata Golińska [wideo]

29.04.2020, 08:25

Chcemy, żeby ten, kto jest odpowiedzialny za szkodę, mógł ją odpracować między innymi przy sadzeniu lasu - mówi minister Woś.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok