Radio Białystok | Gość | st. bryg. Andrzej Koc - Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP

4.05.2020, 08:18, akt. 13:52

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski
Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski

Z Andrzejem Kocem rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dzisiaj swoje święto obchodzą strażacy. Zawodowych jest ponad 30 tysięcy a strażaków - ochotników gaszących pożary - około 220 tysięcy osób. Natomiast w Ogólnopolskim Związku OSP zrzeszonych jest prawie 700 tysięcy osób.  

O problemach strażaków ochotników z prezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Białymstoku starszym brygadierem Andrzejem Kocem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jest znacznie więcej osób zrzeszonych w związku, a czynnych strażaków, gaszących pożary, już znacząco mniej. 


st. bryg. Andrzej Koc: Jest ich dużo. W naszym województwie na ponad 20 tysięcy strażaków zrzeszonych w jednostkach OSP blisko 15 tysięcy są to strażacy, którzy są w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat, czyli tacy, którzy mogą brać udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Oczywiście nie to jest tylko warunkiem brania udziału w akcjach, są do tego jeszcze wymagane odpowiednie szkolenia, predyspozycje i tak dalej.


Tym bardziej że rzeczywistość wymaga dużej wiedzy i te szkolenia są niezbędne. Nawet jak człowiek zobaczy ten współczesny wóz strażacki, to rzeczywiście robi on wielkie wrażenie w porównaniu do tego co jeszcze w wielu remizach stoi, czyli tych starych wozów, gdzie były tylko proste urządzenia.


Zadania przede wszystkim straży pożarnej czy to państwowej, czy ochotniczej zmieniły się radykalnie w przeciągu ostatnich 20-30 lat. Wcześniej straż pożarna gasiła tylko pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej, jest jeszcze ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne. Mamy katalog tych zdarzeń, do których ratownicy straży pożarnej są dysponowani. 


Siła fizyczna, znajomość terenu, najbardziej przydaje się w takich pożarach jak choćby ten, który gasili strażacy w Biebrzańskim Parku Narodowym. 


Zgadza się. Tego typu pożary są bardzo trudne. Pomimo posiadania sprzętu, ciężkiego sprzętu, samochodów ratowniczo-gaśniczych, nie zawsze one w taki teren jak Biebrzański Park Narodowy mogą się dostać i wykorzystać swoje możliwości czysto techniczne. Dlatego tak ważna jest tutaj ilość osób, które uczestniczą w tego typu zdarzeniach, bo człowiek, strażak praktycznie wszędzie może dotrzeć. Dlatego duża ilość strażaków ochotników była dysponowana również do tego zdarzenia.


Gaszono niektóre zarzewia ognia tak zwanymi tłumicami, nic innego tam nie można było użyć, tym bardziej że mało wody w wody rzece i nie zawsze się wodę dało podciągnąć w odpowiednie miejsce. 


Zbudowanie linii gaśniczych i zasilania na tak dużym obszarze wymaga też odpowiedniego sprzętu, odpowiedniego czasu, natomiast tłumica jest to jedno z najstarszych urządzeń do gaszenia tego typu pożarów, ale niezwykle przydatna, z tym że mało efektywna.


Czy wyposażenie w sprzęt spędza panu i innym strażakom sen z powiek, czy sytuacja się zmienia, czy te pieniądze, które są na przykład zbierane po tym pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym, przydadzą się wam na doposażenie waszych jednostek?

Sprzęt zawsze jest potrzebny, natomiast sytuacja na pewno się poprawiła w ostatnich latach w OSP, nie mniej jednak wszelkie środki są potrzebne do poprawy sytuacji. Pokazała to nawet ta akcja na Biebrzy, że nie jesteśmy w stanie zgromadzić sprzętu pod każdą okoliczność, pod każde zdarzenie, żeby mieć to w swojej remizie. Każda akcja jest inna, do każdej potrzebny jest inny sprzęt. Wszelkie zbiórki pieniędzy, tak jak prowadził BPN, na pewno pomogą zabezpieczyć ten teren, wyposażyć jednostki w okolicy Parku w niezbędny sprzęt, które w pierwszej kolejności mogą podjąć działania, aby w jak najkrótszym czasie mogli bez problemu ugasić wszelkie zarzewia ognia, aby znowu nie doszło do tak wielkiego rozprzestrzenienia się pożaru.


1/4 jednostek OSP z ponad 16 tys. jakie funkcjonują w naszym kraju, ponad 700, jakie są na Podlasiu, to są jednostki zrzeszone w krajowej sieci ratowniczej, to są jednostki pierwszoliniowe, najczęściej wykorzystywane, najlepiej wyposażone, ale ta pozostała część tych jednostek jednak wymaga zmiany sprzętu, postępu technologicznego.


W naszym województwie jest blisko 200 takich jednostek włączonych do Krajowego Systemu Gaśniczo-Ratowniczego, jest to system stworzony w całej Polsce. Są to jednostki najbardziej aktywne, jednostki w większych skupiskach, przeważnie w miejscowościach gminnych naszego województwa i są to jednostki najbardziej mobilne. Tak jak pan wspomniał, one były przez długi czas oczkiem w głowie zarówno Państwowej Straży Pożarnej jak i naszym, żeby te działania ratownicze były podejmowane jak najszybciej i w sposób profesjonalny. Jednostki pozostałe, a tych jednostek samochodowych jest generalnie ponad 500 w naszym województwie, wymagają tego osprzętowienia, ale dzieje się to systematycznie i te najlepsze jednostki, które rokują nadzieję na rozwój, mają odpowiednią ilość osób wyszkolonych, są stopniowo doposażane.


Przeczytałem różnorodne sprawozdania i na przykład te dotyczące województwa podlaskiego wskazują, że spada liczba jednostek OSP. Czy właśnie te zmiany demograficzne na wsi, czy to nie spowoduje, że Ochotnicze Straże Pożarne będą miały jednak problemy kadrowe?


Tak, jest taka tendencja, ale to właśnie jest tak jak pan wspomniał - związane z demografią. Jest okres gdy wykształcony pod względem strażackim członek OSP kończy wiek 20-26 lat, podejmuje pracę, przeważnie poza wsią, szukają jej w większych miastach, dlatego jest emigracja ludzi. Zauważamy już problemy w tygodniu od poniedziałku do piątku, że czasami jest ciężko zebrać ludzi do wyjazdu, do zdarzenia, pełny komplet oczywiście. To są problemy, które się będą pewnie pojawiały coraz częściej, ponieważ te osoby wyjeżdżają z małych miejscowości do miast w poszukiwaniu pracy. Potrzebne są tu jakieś rozwiązania, które by pomogły zatrzymać tych ludzi. 


Długo można by o strażakach rozmawiać, szczególnie także i o tym, że strażacy nie tylko gaszą, ale także zaznaczają się bardzo aktywnie w życiu każdej wsi, każdej gminy. Na zakończenie naszej rozmowy - czego się życzy strażakom, szczególnie w dniu ich święta?


Strażacy angażują się w różnego rodzaju działalności, nie będziemy już o nich mówić, one są widoczne, a czego życzyć? Chyba jest takie najbardziej popularne teraz powiedzenie wśród strażaków "nigdy nie zagaśnie", a jest to nawiązanie do słów Jana Pawła II, który skierował je do strażaków i powiedział "wszystko gaście, tylko ducha nie gaście" i życzmy tego strażakom, żeby ten duch strażacki, duch, który w nich jest nigdy nie zgasł, żeby zawsze nieśli pomoc swoim rodakom.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.

Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.


foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.

Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.


Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.

Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.


Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.

Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.


Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.


Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.


Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.

Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.


Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"


Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.


Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok