Radio Białystok | Gość | st. bryg. Andrzej Koc - Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP

st. bryg. Andrzej Koc

Prezes podlaskiego Oddziału ZOSP RP

4.05.2020, 08:18, akt. 13:52

"Zadania straży pożarnej zmieniły się radykalnie w przeciągu 20-30 lat. Wcześniej straż przeważnie gasiła pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej - doszło ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne..." - mówi Andrzej Koc.

Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski
Andrzej Koc, fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Z Andrzejem Kocem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dzisiaj swoje święto obchodzą strażacy. Zawodowych jest ponad 30 tysięcy a strażaków - ochotników gaszących pożary - około 220 tysięcy osób. Natomiast w Ogólnopolskim Związku OSP zrzeszonych jest prawie 700 tysięcy osób.  

O problemach strażaków ochotników z prezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Białymstoku starszym brygadierem Andrzejem Kocem rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Jest znacznie więcej osób zrzeszonych w związku, a czynnych strażaków, gaszących pożary, już znacząco mniej. 


st. bryg. Andrzej Koc: Jest ich dużo. W naszym województwie na ponad 20 tysięcy strażaków zrzeszonych w jednostkach OSP blisko 15 tysięcy są to strażacy, którzy są w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat, czyli tacy, którzy mogą brać udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Oczywiście nie to jest tylko warunkiem brania udziału w akcjach, są do tego jeszcze wymagane odpowiednie szkolenia, predyspozycje i tak dalej.


Tym bardziej że rzeczywistość wymaga dużej wiedzy i te szkolenia są niezbędne. Nawet jak człowiek zobaczy ten współczesny wóz strażacki, to rzeczywiście robi on wielkie wrażenie w porównaniu do tego co jeszcze w wielu remizach stoi, czyli tych starych wozów, gdzie były tylko proste urządzenia.


Zadania przede wszystkim straży pożarnej czy to państwowej, czy ochotniczej zmieniły się radykalnie w przeciągu ostatnich 20-30 lat. Wcześniej straż pożarna gasiła tylko pożary, teraz tych wyzwań jest znacznie więcej, jest jeszcze ratownictwo drogowe, chemiczne, ekologiczne. Mamy katalog tych zdarzeń, do których ratownicy straży pożarnej są dysponowani. 


Siła fizyczna, znajomość terenu, najbardziej przydaje się w takich pożarach jak choćby ten, który gasili strażacy w Biebrzańskim Parku Narodowym. 


Zgadza się. Tego typu pożary są bardzo trudne. Pomimo posiadania sprzętu, ciężkiego sprzętu, samochodów ratowniczo-gaśniczych, nie zawsze one w taki teren jak Biebrzański Park Narodowy mogą się dostać i wykorzystać swoje możliwości czysto techniczne. Dlatego tak ważna jest tutaj ilość osób, które uczestniczą w tego typu zdarzeniach, bo człowiek, strażak praktycznie wszędzie może dotrzeć. Dlatego duża ilość strażaków ochotników była dysponowana również do tego zdarzenia.


Gaszono niektóre zarzewia ognia tak zwanymi tłumicami, nic innego tam nie można było użyć, tym bardziej że mało wody w wody rzece i nie zawsze się wodę dało podciągnąć w odpowiednie miejsce. 


Zbudowanie linii gaśniczych i zasilania na tak dużym obszarze wymaga też odpowiedniego sprzętu, odpowiedniego czasu, natomiast tłumica jest to jedno z najstarszych urządzeń do gaszenia tego typu pożarów, ale niezwykle przydatna, z tym że mało efektywna.


Czy wyposażenie w sprzęt spędza panu i innym strażakom sen z powiek, czy sytuacja się zmienia, czy te pieniądze, które są na przykład zbierane po tym pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym, przydadzą się wam na doposażenie waszych jednostek?

Sprzęt zawsze jest potrzebny, natomiast sytuacja na pewno się poprawiła w ostatnich latach w OSP, nie mniej jednak wszelkie środki są potrzebne do poprawy sytuacji. Pokazała to nawet ta akcja na Biebrzy, że nie jesteśmy w stanie zgromadzić sprzętu pod każdą okoliczność, pod każde zdarzenie, żeby mieć to w swojej remizie. Każda akcja jest inna, do każdej potrzebny jest inny sprzęt. Wszelkie zbiórki pieniędzy, tak jak prowadził BPN, na pewno pomogą zabezpieczyć ten teren, wyposażyć jednostki w okolicy Parku w niezbędny sprzęt, które w pierwszej kolejności mogą podjąć działania, aby w jak najkrótszym czasie mogli bez problemu ugasić wszelkie zarzewia ognia, aby znowu nie doszło do tak wielkiego rozprzestrzenienia się pożaru.


1/4 jednostek OSP z ponad 16 tys. jakie funkcjonują w naszym kraju, ponad 700, jakie są na Podlasiu, to są jednostki zrzeszone w krajowej sieci ratowniczej, to są jednostki pierwszoliniowe, najczęściej wykorzystywane, najlepiej wyposażone, ale ta pozostała część tych jednostek jednak wymaga zmiany sprzętu, postępu technologicznego.


W naszym województwie jest blisko 200 takich jednostek włączonych do Krajowego Systemu Gaśniczo-Ratowniczego, jest to system stworzony w całej Polsce. Są to jednostki najbardziej aktywne, jednostki w większych skupiskach, przeważnie w miejscowościach gminnych naszego województwa i są to jednostki najbardziej mobilne. Tak jak pan wspomniał, one były przez długi czas oczkiem w głowie zarówno Państwowej Straży Pożarnej jak i naszym, żeby te działania ratownicze były podejmowane jak najszybciej i w sposób profesjonalny. Jednostki pozostałe, a tych jednostek samochodowych jest generalnie ponad 500 w naszym województwie, wymagają tego osprzętowienia, ale dzieje się to systematycznie i te najlepsze jednostki, które rokują nadzieję na rozwój, mają odpowiednią ilość osób wyszkolonych, są stopniowo doposażane.


Przeczytałem różnorodne sprawozdania i na przykład te dotyczące województwa podlaskiego wskazują, że spada liczba jednostek OSP. Czy właśnie te zmiany demograficzne na wsi, czy to nie spowoduje, że Ochotnicze Straże Pożarne będą miały jednak problemy kadrowe?


Tak, jest taka tendencja, ale to właśnie jest tak jak pan wspomniał - związane z demografią. Jest okres gdy wykształcony pod względem strażackim członek OSP kończy wiek 20-26 lat, podejmuje pracę, przeważnie poza wsią, szukają jej w większych miastach, dlatego jest emigracja ludzi. Zauważamy już problemy w tygodniu od poniedziałku do piątku, że czasami jest ciężko zebrać ludzi do wyjazdu, do zdarzenia, pełny komplet oczywiście. To są problemy, które się będą pewnie pojawiały coraz częściej, ponieważ te osoby wyjeżdżają z małych miejscowości do miast w poszukiwaniu pracy. Potrzebne są tu jakieś rozwiązania, które by pomogły zatrzymać tych ludzi. 


Długo można by o strażakach rozmawiać, szczególnie także i o tym, że strażacy nie tylko gaszą, ale także zaznaczają się bardzo aktywnie w życiu każdej wsi, każdej gminy. Na zakończenie naszej rozmowy - czego się życzy strażakom, szczególnie w dniu ich święta?


Strażacy angażują się w różnego rodzaju działalności, nie będziemy już o nich mówić, one są widoczne, a czego życzyć? Chyba jest takie najbardziej popularne teraz powiedzenie wśród strażaków "nigdy nie zagaśnie", a jest to nawiązanie do słów Jana Pawła II, który skierował je do strażaków i powiedział "wszystko gaście, tylko ducha nie gaście" i życzmy tego strażakom, żeby ten duch strażacki, duch, który w nich jest nigdy nie zgasł, żeby zawsze nieśli pomoc swoim rodakom.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.

Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.


Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.


Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.

Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.


dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.


Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.

prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski


gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.

prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.


prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.


Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.

Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.


kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.


Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.

Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.

Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.


Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

dr Katarzyna Siemion, fot. Barbara Sokolińska

dr Katarzyna Siemion [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

- Zastrzeżenie numeru PESEL ma zapobiegać niektórym skutkom związanym z kradzieżą tożsamości - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Siemion.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok