Radio Białystok | Wiadomości | Wiceszef MSWiA: trwają prace ws. rekompensat dla przedsiębiorstw wzdłuż granicy z Białorusią

Wiceszef MSWiA: trwają prace ws. rekompensat dla przedsiębiorstw wzdłuż granicy z Białorusią

2.09.2021, 17:48, akt. 18:11

- Razem z Ministerstwem Finansów pracujemy nad tym, aby dać możliwość rekompensaty poniesionych szkód w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego dla ok. 260 przedsiębiorstw wzdłuż granicy z Białorusią - poinformował w czwartek (2.09) wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Maciej Wąsik, źródło: twitter.com
Maciej Wąsik, źródło: twitter.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Pas obejmie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią [lista miejscowości i ograniczeń]Wprowadzenie stanu wyjątkowego oznacza, że nie mogą tam przebywać osoby z zewnątrz. W Podlaskiem w wykazie tych miejscowości są np. Białowieża i Kruszyniany, w których działalność turystyczna jest istotna w utrzymaniu społeczności lokalnych. Przedstawiciele branży turystycznej obawiają się strat.

Na konferencji w MSWiA po ogłoszeniu decyzji prezydenta padło pytanie o rozwiązania odszkodowawcze dla tych, którzy mogą ponieść straty w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Jak zaznaczył wiceminister Wąsik, są w polskim systemie prawnym rozwiązania w tym zakresie.


- Uważamy, że one powinny być rozbudowane i razem z Ministerstwem Finansów pracujemy nad tym, żeby dać możliwość rekompensaty poniesionych szkód dla przedsiębiorstw, głównie turystycznych, które funkcjonują wzdłuż naszej wschodniej granicy - podkreślił Maciej Wąsik.


Jak wyjaśnił, to ok. 260 przedsiębiorstw zarejestrowanych, zidentyfikowanych przez wojewodów. - Pracujemy nad tym w taki sposób, żeby ta pomoc była satysfakcjonująca i rzeczywiście rekompensowała poniesione straty - dodał wiceminister.

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował w czwartek, że przedsiębiorców z branży turystycznej należy uspokoić, bo nie zostaną bez pomocy. Biuro wojewody podkreśliło, że kwestie odszkodowawcze reguluje ustawa z 22 listopada 2002 r. o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią [lista miejscowości i ograniczeń]

2.09.2021, 14:46

W 115 podlaskich miejscowościach przylegających do granicy z Białorusią wprowadzono stan wyjątkowy. Prezydent podpisał w czwartek (2.09) rozporządzenie w tej sprawie. Stan wyjątkowy obowiązuje przez 30 dni.


Szef MSWiA rozmawiał z włodarzami miejscowości, które zostaną objęte stanem wyjątkowym

2.09.2021, 12:45

Szef MSWiA Mariusz Kamiński rozmawiał z włodarzami przygranicznych miejscowości, które zostaną objęte stanem wyjątkowym. Rozmowa dotyczyła informacji na temat rozporządzenia wykonawczego, które ma zostać opublikowane po decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.


Wprowadzenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

2.09.2021, 12:33

W przygranicznych miejscowościach województwa podlaskiego wkrótce ma obowiązywać stan wyjątkowy. Co to oznacza dla mieszkańców i turystów?


Cudzoziemcy na granicy dostają od białoruskich służb jedzenie, papierosy i opał

2.09.2021, 12:02

Grupa cudzoziemców, która koczuje po białoruskiej stronie granicy z Polską nieopodal Usnarza Górnego według Straży Granicznej regularnie otrzymuje od służb białoruskich jedzenie, napoje, ciepłe posiłki, papierosy, słodycze i opał do ogniska.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok