Radio Białystok | Wiadomości | Podejrzani o zniszczenie ogrodzenia na granicy z Białorusią nie trafią do aresztu

Podejrzani o zniszczenie ogrodzenia na granicy z Białorusią nie trafią do aresztu

20.09.2021, 16:51, akt. 16:58

Sąd Okręgowy w Białymstoku oddalił w poniedziałek (20.09) zażalenia prokuratury i nie zastosował aresztu wobec trzynastu osób podejrzanych o zniszczenie fragmentu ogrodzenia na granicy z Białorusią. Postanowienia są prawomocne.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Do incydentu przy granicy z Białorusią koło wsi Szymaki doszło pod koniec sierpnia. Jak widać na nagraniach umieszczonych w mediach społecznościowych, grupa osób weszła na pas drogi granicznej, użyła nożyc do metalu, zaczepiła liny i próbowała rozerwać zasieki z drutu kolczastego ułożone na granicy Polski z Białorusią.

Według oświadczeń osób uczestniczących w tej akcji zamieszczonych w mediach społecznościowych, był to "akt obywatelskiego nieposłuszeństwa", w celu wyrażenia sprzeciwu "wobec okrutnej polityki rządu" i "zamykania granicy przed osobami, które uciekają ze swoich krajów w obawie przed torturami lub ewentualną śmiercią". "Chcemy pokazać solidarność z nimi, jesteśmy gotowi ponieść za to konsekwencje" - mówiły uczestniczki akcji.

Wszystkim 13 zatrzymanym postawione zostały zarzuty zniszczenia - wspólnie i w porozumieniu - mienia, czyli fragmentu zasieków zbudowanych na granicy, przy kwalifikacji, iż był to występek o charakterze chuligańskim. Straty materialne oszacowane zostały na ok. 600 zł; szkoda do 500 zł jest wykroczeniem.

Prokuratura wnioskowała o trzymiesięczne areszty dla całej grupy argumentując to przede wszystkim obawą matactwa, ale sokólski sąd rejonowy tych wniosków nie uwzględnił; uznał, że nie ma w tej sprawie obawy matactwa, a kluczowy materiał dowodowy został zebrany.

W poniedziałek białostocki sąd okręgowy, jako druga instancja, rozpoznał zażalenia prokuratury na decyzję sądu w Sokółce. Wszystkie zażalenia zostały jednak oddalone.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci trzech nielegalnych migrantów

20.09.2021, 14:15

Trzy podlaskie prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci trzech nielegalnych migrantów, których ciała odnaleziono w pobliżu granicy z Białorusią. Jak poinformował premier prawdopodobną przyczyną śmierci była hipotermia i wycieńczenie.


Szef MSWiA: Ciało jednego ze zmarłych na granicy będzie poddane badaniom toksykologicznym

20.09.2021, 13:46

Ciało migranta zmarłego w pasie przygranicznym zostanie poddane badaniom toksykologicznym, które wyjaśnią, czy na jego śmierć mogła wpłynąć pigułka otrzymana od białoruskich funkcjonariuszy – zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.


Sytuacja na granicy, Polski Ład, rekompensaty dla samorządów

20.09.2021, 12:28

W audycji m.in. o sytuacji na granicy, o rekompensatach dla samorządów za Polski Ład, a także o widmie kolejnego lockdownu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok