Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska Solidarność walczy o zaległe wypłaty byłych pracowników Bielmleku

Podlaska Solidarność walczy o zaległe wypłaty byłych pracowników Bielmleku

8.10.2021, 15:13, akt. 16:24

Prawie 3 miliony 800 tysięcy złotych są warte wynagrodzenia, które nie trafiły do byłych pracowników upadłej mleczarni Bielmlek w Bielsku Podlaskim.

Spółdzielnia "Bielmlek" w Bielsku Podlaskim, fot. Michał Buraczewski
Spółdzielnia "Bielmlek" w Bielsku Podlaskim, fot. Michał Buraczewski

Z Edytą Pawełkiewicz rozmawia Michał Buraczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W związku z bankructwem zakładu - około stu osób nie otrzymało wielu wypłat. Niektóre zaległości dotyczą nawet ośmiu miesięcy pracy i sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie może już udzielić wsparcia, stąd apele o pomoc do różnych instytucji - mówi przewodnicząca zakładowej Solidarności, która działała przy Bielmleku - Edyta Pawełkiewicz.

Złożyliśmy zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy, poinformowaliśmy wszystkie struktury "Solidarności", prosiliśmy o pomoc burmistrza Bielska Podlaskiego, wojewodę oraz marszałka województwa podlaskiego. Pisma wysłaliśmy także do Kancelarii Premiera i do resortu pracy - niestety, nikt nam tej pomocy nie udzielił - dodaje.

Byli pracownicy Bielmleku czują się pokrzywdzeni, że rządowa pomoc na mocy specjalnego rozporządzenia dotyczy wyłącznie rolników, którzy oddawali mleko do spółdzielni - dodaje Edyta Pawełkiewicz.

Myślę, że dobrze, że takie rozporządzenie weszło w życie i rolnicy mają zagwarantowaną pomoc, ale dobrze by było, żeby podobne rozporządzenie dotyczyło także pracowników Bielmleku. Nie rozumiem, dlaczego nas w tej całej sytuacji pominięto. Jesteśmy tak samo pokrzywdzeni jak rolnicy, więc wierzę, że takie rozporządzenie powstanie również i dla nas - dodaje.

W ostatnim piśmie do przewodniczącego podlaskiej Solidarności Józefa Mozolewskiego sekretarz stanu w resorcie rolnictwa Ryszard Bartosik odmawia udzielenia specjalnej pomocy dla pracowników Bielmleku. Szef Solidarności w regionie w kolejnym apelu do szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka domaga się, aby pracownicy - tak jak rolnicy - zostali objęci rządowym wsparciem.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tadeusz Romańczuk

20.09.2021, 08:30

"Prawda musi wyjść na jaw. Nikogo o nic nie oskarżam, ale wierzę w to bardzo mocno, że będziemy wyjaśniać po kolei wszystkie aspekty całej tej sprawy" - mówi Tadeusz Romańczuk.


Posłowie domagają się, aby okoliczności upadłości Bielmleku wyjaśniła Najwyższa Izba Kontroli

14.09.2021, 17:09

Do bankructwa Bielmleku w Bielsku Podlaskim mógł doprowadzić ktoś spoza zakładu - ocenia były szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. I domaga się, aby okoliczności upadłości mleczarni wyjaśniła Najwyższa Izba Kontroli.


Rząd pomoże byłym dostawcom upadłej spółdzielni Bielmlek - znamy szczegóły rozporządzenia

28.07.2021, 13:47

Rolnicy dostaną pieniądza za dostarczone mleko, mogą też liczyć na wsparcie w spłacie udziałów upadłej mleczarni Bielmlek.


Rząd pomoże rolnikom, którzy mieli spłacać długi Bielmleku

27.07.2021, 20:14

To przełom w sprawie udziałowców mleczarni Bielmlek w Bielsku Podlaskim. Rząd pomoże rolnikom, którzy mieli spłacać wielomilionowe długi zakładu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok