Radio Białystok | Wiadomości | W Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu eksperci zachęcają do zerwania z nałogiem

W Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu eksperci zachęcają do zerwania z nałogiem

18.11.2021, 15:36, akt. 18:31

Około 600 pacjentów może jeszcze skorzystać z programu wczesnego wykrywania raka płuca, który dla mieszkańców województw podlaskiego i lubelskiego prowadzi Białostockie Centrum Onkologii.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda

Osoby palące od lat dużo papierosów, a nie mające żadnych objawów choroby, mogą wykonać niskodawkową tomografię komputerową płuc.

W czwartek (18.11), w Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu, specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii (BCO) zachęcali do tych badań. Już skorzystało z nich ponad tysiąc osób, zgłaszać się można do czerwca 2022 r.

Koordynator naukowy projektu profilaktyki raka płuca, prof. Ewa Sierko z BCO mówiła w czwartek dziennikarzom, że wczesny rak płuca nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne jest, aby wykryć chorobę jak najwcześniej, bo to szansa na wyleczenie. Dodała, że program wykrywania wczesnego raka płuca jest unikatowy, bo przedtem nie było możliwości wychwycenia takich pacjentów.

Sierko podkreśliła, że tylko gdy rak płuca jest we wczesnym stadium zaawansowania, można pacjentom zapewnić całkowite wyleczenie - taki pacjent może być operowany, natomiast gdy choroba jest zaawansowana, pacjent nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego, może być leczony radioterapią stereotaktyczną.

Profesor wskazała, że rak płuca jest jednym z najczęściej występujących nowotworów, rocznie w Polsce zapada na tę chorobę 22 tys. osób. W Podlaskiem rak płuca to 11 proc. spośród wszystkich nowotworów u mężczyzn i ok. 6 proc. u kobiet. Zauważyła, że problemem jest też to, że 75 proc. przypadków raka płuca wykrywanych jest właśnie w zaawansowanym stadium choroby.

Rak płuca w większości wynika z palenia papierosów. 90 proc. śmierci z powodu raka płuca jest właśnie poprzez to, że pacjenci wcześniej palili papierosy - mówiła Sierko.

Na badania mogą się zapisać osoby w wieku 55-74 lata, które przez ok. 20-30 lat paliły dziennie minimum paczkę papierosów i dla tych, którzy rzucili palenie kilkanaście lat temu, ale przedtem paliły długo. Na badania mogą też liczyć osoby, które w pracy narażone były na różne substancje rakotwórcze.

Program trwa od kwietnia 2020 r. Z powodu pandemii jego realizacja była nieco utrudniona. Przebadano dotąd ok. 1,1 tys. osób, wykonano 1,2 tys. badań. U danej osoby badanie jest powtarzane po roku (częściej jeśli jest do tego wskazania). Gdy będzie wykryty guzek, pacjent jest kierowany do dalszej diagnostyki onkologicznej w ramach tzw. szybkiej ścieżki diagnostycznej. Cały program potrwa do czerwca 2023 r.

Z programu skorzystał obecny na konferencji pan Eugeniusz, którego na badanie zapisała żona. Mówił, że papierosy palił w dużych ilościach przez 30 lat, paczkę lub więcej, nie miał żadnych objawów choroby. Tomografia wykazała guzek na płucu, przeszedł dwie operacje, obecnie jest w trakcie chemioterapii. Apelował, aby nie palić. Przekonywał, że rzucenie palenia nie jest trudne. "Inaczej się żyje" - mówił. Dodał, że to łatwiejsze niż "walka o każdy oddech".

Program jest dofinansowany z UE z programu POWER kwotą 1,7 mln zł.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rak jelita grubego to jeden z najgroźniejszych nowotworów - przypominają specjaliści

29.09.2021, 15:14

Profilaktyka i badania - to najskuteczniejsze sposoby w walce z nowotworami - podkreślają specjaliści w Światowym Dniu Przerzutowego Raka Jelita Grubego. W Polsce ten dzień obchodzimy po raz pierwszy.


W Światowym Dniu Bez Tytoniu eksperci zachęcają do zerwania z nałogiem

31.05.2021, 16:41

Palenie papierosów to groźny nałóg, który powoduje m.in. nowotwory - przypominają eksperci w Światowym Dniu Bez Tytoniu.


Światowy Dzień Walki z Rakiem - pamiętajmy o profilaktyce

4.02.2021, 09:59

W przypadającym dziś (4.02) Światowym Dniu Walki z Rakiem lekarze przypominają o profilaktyce.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok