Radio Białystok | Wiadomości | Rak jelita grubego to jeden z najgroźniejszych nowotworów - przypominają specjaliści

Rak jelita grubego to jeden z najgroźniejszych nowotworów - przypominają specjaliści

autor: Renata Reda

29.09.2021, 15:14, akt. 15:31

Profilaktyka i badania - to najskuteczniejsze sposoby w walce z nowotworami - podkreślają specjaliści w Światowym Dniu Przerzutowego Raka Jelita Grubego. W Polsce ten dzień obchodzimy po raz pierwszy.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Rak jelita grubego to jeden z najgroźniejszych nowotworów - przypominają specjaliści - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rak jelita grubego to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Tymczasem eksperci przypominają, że odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, może być całkowicie wyleczony.

"Im wcześniej rozpoznamy chorobę nowotworową, tym większe szanse na wyleczenie chorego, albo jak najdłuższe przedłużenie jego życia" – podkreśla specjalista radioterapii onkologicznej z Białostockiego Centrum Onkologii Dominika Hempel.

"Każdy taki chory powinien być oceniany przez zespół wielodyscyplinarny, w tym radioterapeutę, gdyż nawet u chorych z przerzutami ta metoda ma swoje zastosowanie. Powinniśmy myśleć o radioterapii, kiedy są przerzuty do kości, do płuc, do ośrodkowego układu mózgowego (…). W przypadku zaawansowanego raka odbytnicy, nawet z przerzutami, na przykład do wątroby, często stosujemy radioterapię, potem operację ogniska pierwotnego i operację zmian przerzutowych w wątrobie" - mówi doktor Hempel.


Liczba nowych zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego w naszym kraju wynosi około 19 tysięcy, co oznacza, że Polska należy do krajów o najwyższej liczbie zachorowań w całej Europie - mówi dr n. med. Piotr Tokajuk, specjalista onkologii klinicznej z oddziału onkologii klinicznej im. dr E. Pileckiej z pododdziałem chemioterapii dziennej BCO.


W Polsce rak jelita grubego jest na drugim wśród mężczyzn i na trzecim wśród kobiet miejscu w rankingu zachorowalności na choroby nowotworowe.

Natomiast Pododdział Leczenia Nowotworów Przewodu Pokarmowego Białostockiego Centrum Onkologii to pierwszy i obecnie jedyny w województwie podlaskim wielodyscyplinarny ośrodek zajmujący się kompleksową diagnostyką i leczeniem pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Naukowcy z PB i UMB opatentowali ekstrakt z grzyba Korzeniowca sosnowego

19.08.2021, 13:43

To krok do wynalezienia leku na nowotwory. Zespół naukowców z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opatentował ekstrakt z grzyba Korzeniowca sosnowego.


Roślinne leki na raka czy malarię - wyjątkowe badania naukowca z PB

5.04.2021, 08:04

Dzięki badaniom naukowca z Politechniki Białostockiej jeszcze w tym roku mogą rozpocząć się prace nad preparatami hamującymi rozwój niektórych nowotworów, malarii i czarnej febry. Po kilku latach starań profesor Grażyna Łaska uzyskała cztery patenty na medyczne wykorzystanie ekstraktów z roślin.


Lekarze z BCO zachęcają do badań profilaktycznych

13.02.2021, 09:50

Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie nowotworu, a to daje szansę nawet na całkowite wyleczenie - przypominają eksperci.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

mat. pras.
26.11.2021, 11:48, akt. 12:11

Nagrody Mediów Publicznych 2021źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok