Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze z BCO zachęcają do badań profilaktycznych

Lekarze z BCO zachęcają do badań profilaktycznych

autor: Renata Reda

13.02.2021, 09:50, akt. 09:48

Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie nowotworu, a to daje szansę nawet na całkowite wyleczenie - przypominają eksperci.

Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Specjalną akcję dla mieszkańców województwa podlaskiego organizuje Białostockie Centrum Onkologii we współpracy ze szpitalem wojewódzkim w Suwałkach i innymi placówkami. Można za darmo zrobić kolonoskopię, a wcześniej uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych.

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym występującym w Polsce - mówi kierownik Pracowni Endoskopii BCO doktor Grażyna Piotrowska-Staworko.


Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym występującym w Polsce. Każdego roku ok. 18 tysięcy osób usłyszy to rozpoznanie. Rak jelita grubego jest wykrywany w Polsce zbyt późno. W chwili rozpoznania ok. 50% przypadków są to już przypadki zaawansowane. Jedną z głównych przyczyn wysokiej zachorowalności i śmiertelności na raka jelita grubego jest zbyt niska zgłaszalność na badania kolonoskopowe. Jednocześnie, inaczej niż w innych nowotworach, w przypadku jelita grubego mamy bardzo dobre narzędzie profilaktyczne, zapobiegające rozwojowi tego nowotworu, jakim jest badanie kolonoskopowe – zaznacza dr n. med. Grażyna Piotrowska-Staworko, kierownik Pracowni Endoskopii BCO.


Doktor Grażyna Piotrowska-Staworko podkreśla, że rak jelita grubego rozwija się bardzo powoli.


Rak jelita grubego rozwija się bardzo powoli. Najpierw pojawiają się zmiany łagodne w postaci polipów gruczolakowatych, które z czasem mogą ulec transformacji nowotworowej. Proces powstawania nowotworu od małego gruczolaka do raka jelita grubego trwa zwykle kilka, a nawet kilkanaście lat. Gruczolaki uznawane są więc za stan przednowotworowy. Wykonanie profilaktycznej kolonoskopii, zanim pojawią się objawy pozwala na znalezienie polipów gruczolakowatych, ich jednoczasowe usunięcie w czasie zabiegu zwanego polipektomią. Pozwala to skutecznie zapobiegać rozwojowi raka. Jeśli natomiast doszło już do rozwoju nowotworu to jego wykrycie we wczesnym stadium daje szanse na całkowite wyleczenie - dodaje Grażyna Piotrowska-Staworko. 


Aby wziąć udział w badaniu trzeba w pierwszej kolejności przejść edukację. Porady edukacyjne prowadzone są w BCO, w Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach oraz podmiotach, z którymi została zawarta umowa o współpracy w ramach projektu (lista podmiotów współpracujących znajduje się na stronie projektu www.zrobkolonoskopie.com.pl).

Wstępną kwalifikacją pacjenta do badania w znieczuleniu ogólnym przeprowadza lekarz anestezjolog. Informację o akcji można uzyskać pod numerem telefonu 601 301 310.

Projekt jest skierowanych do osób mieszkających, pracujących lub uczących się na obszarze województwa podlaskiego, w szczególności w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców, na obszarach wiejskich oraz obszarach tzw. białych plam (tj. powiat augustowski, bielski, grajewski, hajnowski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, siemiatycki, sokólski, suwalski, wysokomazowiecki, zambrowski, miasto Łomża, miasto Suwałki).

Do edukacji i badań przesiewowych przystępować mogą:

• osoby w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego (w dniu przystąpienia do projektu ukończone 50 lat i nieukończone 65 l.);

• osoby w wieku 40-49, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego;

• osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha.

Z udziału w projekcie wyłączone są osoby z objawami klinicznymi, które sugerują istnienie raka jelita grubego, oraz osoby, które miały kolonoskopię w ostatnich 10 latach (poza pacjentami z zespołem Lyncha).


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jabłko zamiast pączka - Światowy Dzień Chorego

11.02.2021, 10:51

W przypadającym w czwartek (11.02) Światowym Dniu Chorego eksperci przypominają, że odpowiednia dieta pomaga w walce z nowotworami.


Akcja "Kochanie, zróbmy badanie" w Białostockim Centrum Onkologii

10.02.2021, 16:29

60 par skorzysta w lutym z badań USG w Białostockim Centrum Onkologii w ramach akcji "Kochanie, zróbmy badanie” zorganizowanej w związku ze świętem zakochanych, które przypada 14 lutego. W środę (10.02) na badania przyszły pierwsze pary.


Eksperci: więcej pacjentów będzie umierać z powodu raka i zawałów, a nie COVID-19

17.09.2020, 13:49

Więcej pacjentów niż przed pandemią będzie umierać z powodu zaawansowanej choroby nowotworowej i nieleczonych schorzeń serca oraz zawałów, a nie choroby COVID-19 – alarmowali w czwartek (17.09) eksperci z okazji uruchomienia akcji „Badam się #BoChcęŻyć”. Wielu chorych nie zgłasza się do lekarzy i na badania profilaktyczne.


Kolonoskopia może uratować życie

14.05.2019, 10:29

Jak zapobiegać zachorowaniu na raka jelita grubego i jak go leczyć?

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok