Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy z PB i UMB opatentowali ekstrakt z grzyba Korzeniowca sosnowego

Naukowcy z PB i UMB opatentowali ekstrakt z grzyba Korzeniowca sosnowego

autor: Grzegorz Pilat

19.08.2021, 13:43, akt. 20.08.2021, 10:52

To krok do wynalezienia leku na nowotwory. Zespół naukowców z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opatentował ekstrakt z grzyba Korzeniowca sosnowego.

Źródło: www.umb.edu.pl
Źródło: www.umb.edu.pl

Z ich badań wynika, że lecznicze właściwości grzyba z Puszczy Białowieskiej mogą w przyszłości pomóc w leczeniu chorób onkologicznych.

- Jest to patent na ekstrakt z Korzeniowca sosnowego, który rośnie m.in. w Puszczy Białowieskiej. Naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przebadali ten grzyb. Odkryli jego potencjał i zostało to po pierwszych badaniach potwierdzone, że ma wysoką skuteczność w zabijaniu komórek nowotworowych nie uszkadzając przy tym zdrowych komórek organizmu - mówi rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Marcin Tomkiel.

Opatentowanie ekstraktu z Korzeniowca sosnowego może w przyszłości okazać się przełomowe w wynalezieniu leku na nowotwory.

- Nie możemy mówić, że jest to już lek na raka. Do tego jeszcze wiele lat badań laboratoryjnych i klinicznych zanim uzyskamy taki lek, ale na pewno ten Korzeniowiec sosnowy i ten patent to jest ogromny kroku ku temu, by w przyszłości był to lek na raka. Ma potencjał w przyszłym leczeniu nowotworu jelita grubego - dodaje Marcin Tomkiel.

Sposób otrzymywania ekstraktu z Korzeniowca sosnowego opracował zespół z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ekstrakty z roślin mogą uleczyć raka czy malarię

9.04.2021, 20:30

Dzięki badaniom naukowca z Politechniki Białostockiej jeszcze w tym roku mogą rozpocząć się prace nad preparatami hamującymi rozwój niektórych nowotworów, malarii i czarnej febry.


Trzy największe podlaskie uczelnie dostaną prawie 2 mln zł dofinansowania na komercjalizację badań

25.08.2020, 14:33

Przedstawiciele Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Uniwersytetu Medycznego opowiedzieli podczas konferencji prasowej we wtorek (25.08) o projekcie „Inkubator Innowacyjności 4.0”


Grzyb z Puszczy Białowieskiej może być cennym składnikiem leku na chorobę pszczół

21.07.2020, 12:55

Rzadki grzyb występujący w Puszczy Białowieskiej może być cennym składnikiem leku na zgnilca amerykańskiego - groźną chorobę pszczół.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Sokrates

REKLAMA
SILVA KULAKOWSKI OiFP

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie

źródło: stock.adobe.com
ŁOMŻA
6.12.2022, 09:42, akt. 09:55

"Maturalne Mikołajki" w Łomżyźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok