Radio Białystok | Wiadomości | Trzy największe podlaskie uczelnie dostaną prawie 2 mln zł dofinansowania na komercjalizację badań

Trzy największe podlaskie uczelnie dostaną prawie 2 mln zł dofinansowania na komercjalizację badań

25.08.2020, 14:33, akt. 18:41

Przedstawiciele Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Uniwersytetu Medycznego opowiedzieli podczas konferencji prasowej we wtorek (25.08) o projekcie „Inkubator Innowacyjności 4.0”

„Inkubator Innowacyjności 4.0”, źródło: Politechnika Białostocka
„Inkubator Innowacyjności 4.0”, źródło: Politechnika Białostocka

„Inkubator Innowacyjności 4.0” to trzecia edycja projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma przyczynić się do promocji osiągnięć naukowych, zwiększenia ich wpływu na rozwój innowacyjności oraz do wzmocnienia współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym.

W wyniku przeprowadzonej oceny formalno-merytorycznej, decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wniosek konsorcjum białostockich uczelni jest jednym z 24 najlepiej ocenionych.

"Trzy największe uczelnie z regionu mają potężny potencjał do współpracy z biznesem i do tego, żeby prowadzić tutaj prace badawcze, które muszą ujrzeć światło dzienne, a nie zostać schowane do szuflady" – mówił podczas konferencji prasowej Tomasz Stypułkowski, prezes zarządu Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej.

Jednostką realizującą program „Inkubator Innowacyjności 4.0” po stronie Politechniki Białostockiej jest jej spółka celowa, czyli Instytut Innowacji i Technologii PB. Projekt będzie realizowany w konsorcjum, w którym liderem jest IITPB, a partnerami: Uniwersytet w Białymstoku oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Przyznane konsorcjum dofinansowanie wynosi 1,9 mln zł, wartość projektu to 2,1 mln zł.

"Planujemy wesprzeć około 20 projektów o charakterze komercyjnym, czyli projektów naukowych na zaawansowanym etapie, którym brakuje niewiele do osiągnięcia potencjału stricte rynkowego" – wyjaśniał Tomasz Stypułkowski z IITPB.

Liczymy na udział nie tylko naukowców z dziedzin nauk przyrodniczych i ścisłych, ale także że nauki społeczne się w to zaangażują. Ich opracowania dotyczą często rynku zachowań konsumenckich czy innowacyjnych metod zarządzania firmami, które możemy opracować i skomercjalizować – dodała Maria Truskolaska z Wschodniego Ośrodka Transferu Technologii UwB.

Pieniądze będą wydane m.in. na analizy potrzeb rynku, prowadzenie prac przedwdrożeniowych, w tym dodatkowych testów laboratoryjnych lub dostosowania wynalazku do potrzeb zainteresowanego nabywcy, czy przygotowanie projektów komercjalizacji wyników badań naukowych.

Po zmianie systemu oceny parametrycznej uczelni, osiągnięcia dążące do komercjalizacji nabrały większego znaczenia, więc Inkubator Innowacyjności to projekt ważny i dla nauki, i dla biznesu, i dla uczelni – mówiła Magdalena Knapp z Biura Transferu Technologii UMB.

W poprzednich latach białostockie uczelnie zrealizowały projekty na łączną kwotę prawie 4 mln zł. Był to między innymi kompleksowy program rehabilitacji i zapobiegania schorzeniom stawów, stworzony przez zespół z Politechniki Białostockiej. Dr n. med. inż. Jolanta Zuzda opracowała autorskie zestawy ćwiczeń rehabilitacyjnych, a dr inż. Piotr Borkowski, specjalista inżynierii biomedycznej, zaprojektował i wykonał prototypy urządzeń wspomagających. 

To propozycja skierowana do osób starszych i sportowców. Oba urządzenia do ćwiczeń rotacyjnych pozwalają na częściowe lub całkowite odciążenie stawów przy wykonywaniu specjalnie opracowanych ruchów. Dzięki Inkubatorowi Innowacyjności mogłem stworzyć prototypy urządzeń, które teraz testuję i pokazuję przedsiębiorcom szukając firmy, która wprowadzi rozwiązanie na rynek - mówił dr inż. Piotr Borkowski.

Na Uniwersytecie w Białymstoku w ramach poprzednich edycji ministerialnego programu ruszyły m.in. badania dotyczące wykorzystania różnych roślin do oczyszczenia ścieków i wód ze szkodliwych związków, a na Uniwersytecie Medycznym – badania grzybów wykazały antynowotworowe działanie ekstraktu z korzeniowca sosnowego.

„Inkubator Innowacyjności 4.0” finansowany jest ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

źródło: PB | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trzy białostockie uczelnie podsumowały projekt Inkubator Innowacyjności+

20.01.2019, 07:58

Pełzak rehabilitacyjny, elektroniczna przypominajka czy preparat roślinny do zwalczania groźniej choroby pszczół – to 3 z 26 prac przedwdrożeniowych jakie udało się zrealizować na trzech białostockich uczelniach działających we wspólnym projekcie. Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet w Białymstoku od dwóch lat prowadzą Inkubator Innowacyjności+.


To szansa dla podlaskich przedsiębiorców – 670 mln zł z UE do zdobycia w 29 konkursach

3.01.2019, 07:37

W tym roku w Podlaskiem w 29 konkursach z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 będzie do zdobycia 670 mln zł z UE. Nowościami będą konkurs na usługi doradcze dla firm i pilotaż na tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości w małych ośrodkach.


Najlepsi naukowcy i dydaktycy dostali nagrody rektora UMB

17.12.2018, 14:58

Naukowcy, którzy publikują najwięcej, zdobywcy patentów oraz grantów badawczych, a także dydaktycy dostali w poniedziałek (17.12) doroczne nagrody rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


W Białymstoku rozdano nagrody w konkursie "Technotalent 2018"

11.12.2018, 18:04

Pełzak rehabilitacyjny, krzesło pomagające osobom starszym wstawać oraz urządzenie dbające o bezpieczeństwo seniorów - to niektóre z projektów, które zdobyły główne nagrody w konkursie "Technotalent 2018" na innowacyjne wynalazki z Podlaskiego.


Wynalazek białostockich studentów debiutuje na Kickstarterze

29.10.2018, 17:23

Twórcy "elektronicznej przypominajki" - systemu powiadomień Anima, która może być wykorzystywana w domu i biurze, chcą na jej komercjalizację zdobyć pieniądze na platformie crowfundingowej Kickstarter. W poniedziałek (29.10) rozpoczęła się zbiórka pieniędzy.


Uniwersytet Medyczny otrzymał 7 mln zł na rozwój jakości kształcenia

3.04.2018, 06:30

7,2 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na realizację programu rozwoju.


Projekt GoSmart nominowany do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

1.02.2018, 08:30

Projekt GoSmart - którego liderem jest Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej nominowany do prestiżowego wyróżnienia - Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018.


100 tys. zł na projekt studentów Politechniki Białostockiej

15.12.2017, 14:01

Mateusz Bajko, Mateusz Markiewicz i Michał Jaszczuk to studenci Politechniki Białostockiej, którzy stworzyli interaktywny system Anima. Projekt otrzymał wsparcie finansowe w postaci 100 tys. zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok