Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet Medyczny otrzymał 7 mln zł na rozwój jakości kształcenia

Uniwersytet Medyczny otrzymał 7 mln zł na rozwój jakości kształcenia

3.04.2018, 06:30, akt. 15:24

7,2 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymał Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na realizację programu rozwoju.

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Uniwersytet Medyczny otrzymał 7 mln zł na rozwój jakości kształcenia - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dzięki temu studenci zdobędą nowe umiejętności praktyczne, a pracownicy uczelni będą uczyli się komercjalizacji badań czy współpracy z przedsiębiorcami.

We wtorek (3.04) symboliczny czek rektorowi Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adamowi Krętowskiemu przekazał doradca wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina - Stanisław Derehajło.

Mam nadzieję, że ta suma zapoczątkuje wiele większych sum, które wpłyną do Uniwersytetu Medycznego na badania, które będziecie państwo prowadzili dla dobra Polski (...) 

- mówił Stanisław Derehajło.

Program rozwoju UMB obejmuje doskonalenie różnych umiejętności u studentów, których nie ma w programach nauczania, a są potrzebne na rynku pracy

Obejmuje też szkolenie kadry naukowej, dydaktycznej i administracji uczelni - wyjaśnił rektor prof. Adam Krętowski. 

Pracownicy uczelni będą się uczyć komercjalizacji badań naukowych, współpracy z przedsiębiorcami, prezentacji wyników badań naukowych, pisania prac naukowych, języków obcych.

Projekt UMB znalazł się na 2. miejscu w konkursie

UMB znalazł się w gronie stu uczelni, które dostały pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na programy rozwojowe uczelni. Projekt znalazł się na drugim miejscu listy rankingowej w konkursie.

Te fundusze pozwolą nam na lepsze przygotowanie do czekającej nas przyszłości, także związanej z nową reformą pana premiera Jarosława Gowina. Wierzymy, że te całkiem wysokie kompetencje będziemy mogli jeszcze podwyższyć 

- mówił rektor prof. Adam Krętowski. 

Przypomniał, że UMB w ostatnich latach znajduje się w czołówce uczelni medycznych, których absolwenci najlepiej zdają Lekarski Egzamin Końcowy. Adam Krętowski podkreślił, że doskonalenie kadry i studentów to ważna część rozwoju uczelni. Mają w tym pomóc planowane wyjazdy krajowe, zagraniczne, staże, wykłady ze specjalistami z zagranicy z najnowszych osiągnięć w medycynie.

Doskonalenie umiejętności z onkologii 

Jednym z głównych wątków planowanych przedsięwzięć doskonalących umiejętności studentów jest onkologia. 

Na Wydziale Nauk o Zdrowiu planowane jest np. kształcenie przyszłych fizjoterapeutów, którzy będą pomagać w rehabilitacji pacjentów z nowotworami głowy i szyi.

Robert Terlikowski z Kliniki Rehabilitacji Wydziału Nauk o Zdrowiu wyjaśnił, że nie ma dokładnych wytycznych w sprawie pracy z takimi pacjentami, nie ma ośrodków, które by kompleksowo z nimi pracowały. Fizjoterapeuci chcą pomagać w rehabilitacji np. stawu skroniowo-żuchwowego.

Uważamy, że społeczeństwo absolutnie wymaga tego, aby nasi absolwenci byli bardzo dobrze wyszkoleni, mieli najnowsze informacje, najnowszą wiedzę, również praktyczną 

- powiedziała prof. Halina Car.

Studenci kosmetologii będą się natomiast uczyć, jak maskować problemy u pacjentów onkologicznych z różnymi defektami. Prof. Elżbieta Skrzydlewska powiedziała, że zmiany w wyglądzie, jakie następują u osób chorych, są dla nich dużym problemem. Studenci będą się uczyć kamuflażu medycznego, np. mikropigmentacji brodawki piersiowej.

Wiadomo, że pacjent onkologiczny to jest ten najtrudniejszy pacjent, przy którym często efekty naszego leczenia nie są satysfakcjonujące, ale który ciągle wymaga naszej empatii, naszego wsparcia, czasem rehabilitacji, czasem dobrego słowa, czasem takich działań związanych z kosmetologią 

- mówił rektor Adam Krętowski.

Prorektor ds. nauki UMB prof. Marcin Moniuszko dodał, że szkolenia obejmują także tzw. tutoring, starsi pracownicy będą się uczyć opieki nad młodszymi pracownikami naukowymi. Ważna będzie też nauka prezentowania wyników prac naukowych.

Projekt - jak wcześniej informowano - ruszy w październiku. Pieniądze z NCBR pochodzą z UE z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.(PAP)

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Naukowcy z UMB szukają nowych metod diagnostyki chorób odkleszczowych

6.03.2018, 11:53

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą szukać substancji, które pozwolą dokładniej diagnozować choroby odkleszczowe. Ma to pomóc w dobieraniu chorym indywidualnych, bardziej precyzyjnych metod leczenia.


Czy grzyby pomogą w leczeniu nowotworów?

15.02.2018, 14:21

Są znane od tysiącleci, w Azji stanowią preparat czterech leków, a w Europie dopiero są na nowo odkrywane. Chodzi o grzyby i ich lecznicze właściwości, o których w Białymstoku i Hajnówce dyskutują naukowcy z czołowych ośrodków badawczych w Polsce.


Uniwersytet Medyczny chce uruchomić studia z biostatystyki

12.02.2018, 17:28

Umiejętności z dziedziny medycyny, informatyki i statystyki, niezbędne w interpretowaniu danych medycznych, będą mogli zdobyć absolwenci studiów licencjackich z biostatystyki, które chce uruchomić Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
REGION
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent


80. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem, 23.06.2024, fot. Paweł Wądołowski
REGION
23.06.2024, 09:03, akt. 14:55

80. rocznica bitwy w Czerwonym Borze

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok