Radio Białystok | Wiadomości | Czy grzyby pomogą w leczeniu nowotworów?

Czy grzyby pomogą w leczeniu nowotworów?

autor: Ryszard Minko

15.02.2018, 14:21, akt. 15:05

Są znane od tysiącleci, w Azji stanowią preparat czterech leków, a w Europie dopiero są na nowo odkrywane. Chodzi o grzyby i ich lecznicze właściwości, o których w Białymstoku i Hajnówce dyskutują naukowcy z czołowych ośrodków badawczych w Polsce.

Fotolia.com
Fotolia.com

Czy grzyby pomogą w leczeniu nowotworów? - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Odkrycie białostockich badaczy

Jednym z powodów spotkania jest niedawne odkrycie białostockich badaczy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego. Dotyczą one wykorzystania popularnego grzyba w leczeniu raka jelita grubego.

Dotychczasowe wyniki badań nad korzeniowcem sosnowym są bardzo obiecujące. Hodowla komórkowa i eksperymenty z wykorzystaniem zwierząt pokazują, że wyodrębniona substancja w istotny sposób hamuje rozwój nowotworu – mówi profesor Halina Car z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Profesor Car dodaje, że wszystkie badania zmierzają do wyprodukowania leku z wykorzystaniem korzeniowca sosnowego. Na to jednak trzeba będzie poczekać nawet dekadę.

Natomiast znacznie szybciej na rynku może pojawić się inny preparat uzyskany z grzybów, nad którym pracuje profesor Sławomir Bakier z Politechniki Białostockiej. Trwają prace wdrożeniowe nad wyprodukowaniem środka do zwalczania zgnilizny pszczelej – mówi prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Tomasz Stypułkowski.

Badany grzyb pochodzi z Puszczy Białowieskiej, w której wyodrębniono blisko 1700 gatunków grzybów, z czego 190 to te, które nie występują nigdzie indziej w Europie. Politechnika Białostocka od kilkunastu miesięcy prowadzi bank ekstraktów grzybów, w którym znajduje się 150 gatunków.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Grzyby – przyszłość medycyny

9.02.2018, 15:00

Puszcza Białowieska to naturalny poligon badawczy, występuje tam mnóstwo grzybów, porostów, roślin. Jakie mają właściwości lecznicze?


Lek na raka jelita grubego? Są wstępne wyniki badań białostockich uczelni

7.02.2018, 14:59

Wstępne wyniki są niezwykle obiecujące i mogą doprowadzić do odkrycia leku na raka jelita grubego. Naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pracują nad poznaniem substancji leczniczych, zawartych w popularnym grzybie, występującym m.in. w Puszczy Białowieskiej.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok