Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozdano nagrody w konkursie "Technotalent 2018"

W Białymstoku rozdano nagrody w konkursie "Technotalent 2018"

11.12.2018, 18:04, akt. 18:16

Pełzak rehabilitacyjny, krzesło pomagające osobom starszym wstawać oraz urządzenie dbające o bezpieczeństwo seniorów - to niektóre z projektów, które zdobyły główne nagrody w konkursie "Technotalent 2018" na innowacyjne wynalazki z Podlaskiego.

Gala Konkursu Technotalent 2018, fot. Katarzyna Cichoń/ Politechnika Białostocka
Gala Konkursu Technotalent 2018, fot. Katarzyna Cichoń/ Politechnika Białostocka

Uroczysta gala wręczenia nagród

Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek (11.12) w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. To już piąta edycja konkursu organizowanego przez podlaską Fundację Technotalenty, który ma wspierać młodych ludzi tworzących i konstruujących innowacyjne rozwiązania w różnych dziedzinach.

Celem konkursu - jak wyjaśniają organizatorzy - jest wspieranie zdolnych osób z regionu północno-wschodniej Polski. Ma on też promować aktywne postawy młodych ludzi i przekonywać ich do zakładania własnych firm. Konkurs ma też pokazać im, że w regionie można zostać i realizować swoje pomysły.

Do tegorocznej edycji nadesłano w 76 projektów

Do tegorocznej edycji nadesłano w sumie 76 projektów zgłoszonych przez uczniów, studentów i absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i wyższych w wieku od 18 do 35 lat. Do finałów zakwalifikowano 35 projektów, które oceniane były w siedmiu kategoriach: Technotalent Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a także Technika, Biznes, Inspiracje, Wyzwanie Społeczne.

Zwycięzcy wszystkich kategorii otrzymują nagrody finansowe; przyznawane są też nagrody specjalne i wyróżnienia. Pula nagród w tegorocznej edycji wynosi 51 tys. zł, a ich fundatorami są lokalne firmy.

Zwycięzcy konkursu "Technotalent 2018"

W tym roku główną nagrodę w kategorii Technotalent Politechniki Białostockiej, kategorii Technika oraz specjalną nagrodę Talent 5-lecia zdobył projekt Eweliny Brzozowskiej pełzaka rehabilitacyjnego dla dzieci. Pełzak dostał się do finałów ubiegłorocznego konkursu, ale wtedy nagrody nie otrzymał. Przez ten czas projekt rozwinął się, został też zarejestrowany w urzędzie patentowym. Pełzak ma uatrakcyjniać rehabilitację dzieciom z bezwładem kończyn dolnych. Może być też pomocny w rehabilitacji dzieci ze skrzywieniem kręgosłupa. Projekt zdobył też wyróżnienie w kategorii Biznes.

Zwyciężczynią w kategorii Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku została Urszula Czyżewska za projekt "Immunochromatograficzna ocena ryzyka infekcji ucha u psów". Czyżewska powiedziała, że chodzi o wykrywanie białka w szczepach grzybów, które są w stanie wywołać chorobę.

W kategorii Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zwyciężył projekt Ilony Zaremby i Joanny Stelmaszewskiej dotyczący ekspresji białka, co może być wykorzystane w walce z rakiem.

Zwycięskim projektem w kategorii Inspiracje zostało "Krzesło Kutimo". Jak mówił jeden z projektantów, Rafał Trzeszczkowski, "kutimo" oznacza nawyk, a specjalnie zaprojektowane krzesło ma zmienić nawyki siedzenia ludzi.

Główną nagrodę w kategorii Wyzwanie Społeczne zdobył projekt "Wstawacz", czyli krzesło, które ma pomagać osobom starszym we wstawaniu, autorstwa Jana Godlewskiego. Jest on też laureatem specjalnej nagrody Technotalent 5-lecia za efektywne łączenie designu i techniki.

W kategorii Biznes zwyciężył projekt młodych ludzi z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku "Mikrofalowy wykrywacz nieszczelności". Jego twórca Szczepan Milewski mówił, że urządzenie miałoby zastosowanie w chłodnictwie i za pomocą mikrofal badałoby nieszczelności, a tym samym zapobiegałoby m.in. zanieczyszczeniom powietrza.

Przyznano też nagrodę za najlepszy projekt uczniowski

Przyznano też nagrodę za najlepszy projekt uczniowski. Okazał się nim pomysł uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce, "SmartSenior". To urządzenie smartfon dbające o bezpieczeństwo starszych osób np., przypominające o dawkowaniu leków.

Nagrodę specjalną, Technotalent 5-lecia, oprócz Godlewskiego i Brzozowskiej, za skuteczną komercjalizację otrzymał "Photon" - robot do nauki programowania.

Do wszystkich edycji konkursu zgłoszono w sumie ponad 400 projektów.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki Park Naukowo-Technologiczny prowadzi negocjacje ws. projektu Platformy Startowe

9.12.2018, 09:08

Nabór do programu ma rozpocząć się w styczniu, a nie ma jeszcze podpisanej umowy. Wszystko przez podatki. Białostocki Park Naukowo-Technologiczny negocjuje z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w sprawie projektu Platformy Startowe.


Promocja nauki

7.12.2018, 12:39

Jak promować naukę i wyniki prac badawczych naukowców?


130 mln zł na platformy startowe dla startupów z Polski wschodniej

7.12.2018, 09:35

Dzięki temu projektowi młodzi dostaną pomoc ekspertów w przekształceniu innowacyjnych pomysłów w biznes. Najlepsi otrzymają także duże finansowe wsparcie.


Na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku powstanie Centrum Popularyzacji Nauki

18.11.2018, 11:32

Jest coraz bliżej realizacji białostockiego centrum popularyzacji nauki. Trwają prace projektowe i aranżacyjne - mają być gotowe w grudniu.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok