Radio Białystok | Wiadomości | Trzy białostockie uczelnie podsumowały projekt Inkubator Innowacyjności+

Trzy białostockie uczelnie podsumowały projekt Inkubator Innowacyjności+

autor: Ryszard Minko

20.01.2019, 07:58, akt. 08:13

Pełzak rehabilitacyjny, elektroniczna przypominajka czy preparat roślinny do zwalczania groźniej choroby pszczół – to 3 z 26 prac przedwdrożeniowych jakie udało się zrealizować na trzech białostockich uczelniach działających we wspólnym projekcie. Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet w Białymstoku od dwóch lat prowadzą Inkubator Innowacyjności+.

foto: Sylwia Krassowska
foto: Sylwia Krassowska

W sumie w ramach projektu sfinansowano 26 prac przedwdrożeniowych, uruchomiono 4 spółki oraz przygotowano 14 zgłoszeń patentowych. Sfinansowane prace to między innymi system monitorowania jakości powietrza, preparat roślinny do profilaktyki i leczenia zgnilca złośliwego pszczół, program wspomagający obsługę procesu gwarancji dróg krajowych i autostrad, czujnik i systemu zdalnego monitorowania o zdarzeniach w budynku oraz innowacja pedagogiczna "Z Pandą Adą - programowanie na ekranie".

Zadaniem Inkubatora Innowacyjności+ było wspieranie procesu zarządzania transferem technologii i wiedzy do biznesu. Jak mówi Tomasz Stypułkowski kierujący Instytutem Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej – udało się osiągnąć wzrost zainteresowania biznesu i naukowców komercjalizacją. Jak dodaje Tomasz Stypułkowski, udało się też przekonać naukowców do tego, że dojście do patentu nie oznacza zakończenia ich pracy - za horyzontem jest coś dalej: wdrożenie i wprowadzenie produktu na rynek.

Tomasz Stypułkowski poinformował również, że według obietnicy złożonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, projekt konsorcjum trzech białostockich uczelni ma szansę być kontynuowany i dofinansowany.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Edukacja, nauczyciel, reforma

11.10.2018, 12:24

O zmianach w edukacji, trwającej reformie, etosie nauczyciela i wyzwaniach, jakie przed nim stoją.


Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

27.09.2018, 13:32

Na jakim etapie jest budowa OSE? Jakie są kłopoty w realizacji?


Czy zmieniło się nauczanie niepełnosprawnych uczniów?

20.06.2018, 17:23

W programie rozmawiamy o tym, czy i jak zmieniło się nauczanie niepełnosprawnych uczniów przez ostatnie 10 miesięcy i jakie jeszcze zmiany nas czekają.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok