Radio Białystok | Wiadomości | To szansa dla podlaskich przedsiębiorców – 670 mln zł z UE do zdobycia w 29 konkursach

To szansa dla podlaskich przedsiębiorców – 670 mln zł z UE do zdobycia w 29 konkursach

3.01.2019, 07:37, akt. 07:51

W tym roku w Podlaskiem w 29 konkursach z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 będzie do zdobycia 670 mln zł z UE. Nowościami będą konkurs na usługi doradcze dla firm i pilotaż na tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości w małych ośrodkach.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

127 mln zł z dostępnej puli na 2019 r, to pieniądze, które będą skierowane do przedsiębiorców. Zaplanowano dla nich pięć konkursów - poinformował departament rozwoju regionalnego urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

Konkurs na dotacje dla firm

Od końca listopada 2018 do lipca 2019 trwa konkurs na dotacje dla firm na wspieranie transferu wiedzy i komercjalizację wyników B+R w przedsiębiorstwach z pulą 100 mln zł. 

Żeby zdobyć lepszą pozycję na rynku, trzeba być konkurencyjnym, a konkurować najlepiej jakością, nowatorskimi rozwiązaniami (...) Badania i rozwój to (...) szukanie nowych rozwiązań, to ciągły proces doskonalenia już istniejących tak, żeby zawsze być +krok do przodu+. Barierą w tym zakresie są jednak znaczące koszty prowadzenia badań

- podkreśla dyrektor Biura Innowacyjności Przedsiębiorstw urzędu marszałkowskiego Emilia Malinowska w grudniowym wydaniu "Zmieniamy Podlaskie" - informatora RPOWP, gdzie m.in. zamieszczono harmonogram naboru wniosków na 2019 r.

5 mln na tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości

W lutym zaplanowano pilotażowy konkurs na tworzenie w mniejszych ośrodkach w regionie infrastruktury, która miałaby służyć rozwojowi biznesu, np. inkubatorów przedsiębiorczości (5 mln zł). "Ten pilotażowy konkurs to również efekt zgłaszanych potrzeb" - mówi, cytowana w informatorze, Malinowska. Wyjaśnia, że chodzi o to, że taka infrastruktura miałaby pomagać młodym ludziom na początku funkcjonowania ich biznesu, co w efekcie miałoby zatrzymywać ich na miejscu i sprawiać, by nie wyjeżdżali do większych ośrodków.

Nowością w RPOWP ma być także możliwość wspierania firm usługami doradczymi ze strony instytucji otoczenia biznesu. Ten element znajdzie się w konkursie dotyczącym promocji przedsiębiorczości i zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Pula konkursu zaplanowanego na luty to 8 mln zł. "Nie będą to duże projekty, więc chcemy zrobić wszystko, żeby to był prosty konkurs - jak najmniej dokumentacji przedkładanej w wersji papierowej. Powiedzmy, że będzie to pierwszy krok w kierunku uproszczeń na nową perspektywę" - dodała Malinowska.

Dofinansowanie wyjazdów na targi i imisje zagraniczne

Urząd chce kontynuować także wsparcie firm w szukaniu nowych rynków za granicą. Firmy będą mogły po raz drugi skorzystać z dofinansowania wyjazdów na targi, misje zagraniczne. Pula konkursu dotyczącego tzw. promocji przedsiębiorczości, który przewidziano na luty to 3 mln zł. "Słuchamy potrzeb przedsiębiorców i dlatego chcemy ich wspomóc w międzynarodowej ekspansji" - podkreśla Malinowska.

W 2019 roku będzie można też pozyskać dotacje na budowę kolejowych terminali przeładunkowych. Na ten cel zarezerwowanych jest 40 mln zł, a konkurs zostanie uruchomiony w lutym - poinformował urząd.

W marcu natomiast przewidziano konkurs na dotacje dla firm z tych gmin w Podlaskiem, których rozwój jest uwarunkowany siecią ochrony przyrody Natura 2000. Np. na tworzenie nowych miejsc pracy zaplanowano w tym konkursie 11 mln zł.

To pomoc, by móc założyć własną działalność gospodarczą

Przez cały czas przedsiębiorcy mogą także starać się o pożyczki na inwestycje, pożyczki są też dla osób, które chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą.

W 2019 r. urząd marszałkowski przeprowadzi też konkursy na różne działania związane ze sferą społeczną: pomocą bezrobotnym, zagrożonym ubóstwem, wykluczeniem. Takie konkursy przewidziano na marzec, kwiecień, sierpień i wrzesień.

W marcu 30 mln zł będzie przeznaczonych na tworzenie miejsc opieki dla dzieci poniżej trzeciego roku życia w żłobkach czy innych tego typu placówkach. Edukacja przedszkolna będzie wsparta kwotą 18 mln zł - konkurs w październiku.

W trosce o ekologię 

Będą też konkursy na projekty związane z energetyką ze źródeł odnawialnych. W kwietniu, lipcu i wrześniu przeznaczono na te cele łączną kwotę 110 mln zł. Firmy, ale też np. spółdzielnie mieszkaniowe przez cały rok mogą korzystać z dostępnych pożyczek na termomodernizację.

Podlaskie w ramach RPOWP ma na lata 2014-2020 z UE do wykorzystania ok. 5 mld zł.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie nie jest zagrożone utratą unijnych pieniędzy - zapewnia zarząd województwa

14.11.2018, 15:57

Plan wykonany na długo przed terminem, Podlaskie nie jest zagrożone utratą unijnych pieniędzy - przekonuje zarząd województwa. Przytacza dane, według których rozliczonych jest już ponad 100 proc. projektów, które powinny być zrealizowane z RPO do końca roku.


Blisko 300 miejsc pracy powstanie w Podlaskiem dzięki dotacjom z RPO

18.10.2018, 05:30

Ponad 270 nowych miejsc pracy powstanie w naszym regionie dzięki dotacjom z Regionalnego Programu Operacyjnego.


Podlaskie gminy dostaną ponad 13 mln zł z UE m.in. na edukację i odnawialne źródła energii

4.09.2018, 15:52

13,7 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego dostaną podlaskie gminy, głównie na rewitalizację, edukację oraz odnawialne źródła energii. We wtorek w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy na te dotacje.


Do podziału jest 50 mln zł - z unijnej dotacji mogą skorzystać podlascy przedsiębiorcy

23.08.2018, 18:11

To propozycja dla firm, które chcą wprowadzać nowe produkty lub innowacyjne rozwiązania. Podlaskie mikro-, małe i średnie firmy mogą się starać o unijne dotacje na inwestycje. Urząd marszałkowski w Białymstoku do rozdysponowania ma 50 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok