Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie gminy dostaną ponad 13 mln zł z UE m.in. na edukację i odnawialne źródła energii

Podlaskie gminy dostaną ponad 13 mln zł z UE m.in. na edukację i odnawialne źródła energii

4.09.2018, 15:52, akt. 16:01

13,7 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego dostaną podlaskie gminy, głównie na rewitalizację, edukację oraz odnawialne źródła energii. We wtorek w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy na te dotacje.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka

Kolejny pakiet umów

To kolejny pakiet, tym razem 18 umów na dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, które są w ostatnich tygodniach sukcesywnie podpisywane.

Gmina Narewka w powiecie hajnowskim chce oszczędzać na kosztach energii dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej. Wójt Narewki Mikołaj Pawilcz powiedział, że chodzi o trzy takie instalacje na potrzeby oczyszczalni w Narewce i Lewkowie oraz ośrodka edukacji ekologicznej w Siemianówce.

- Liczymy, że dzięki temu, koszty tych obiektów będą niższe, a siłą rzeczy będą też niższe taryfy, które będą musieli płacić mieszkańcy za odbiór o oczyszczanie ścieków - powiedział Pawilcz. Dodał, że inwestycja zwróci się za 6-7 lat. Inwestycja ma kosztować ponad 517 tys. zł, z czego z UE pochodzą 282 tys. zł.

Również mieszkańcy gminy Nowogród będą mogli skorzystać z odnawialnych źródeł energii. Gmina dostanie 971 tys. zł na montaż 48 instalacji fotowoltaicznych i 52 kolektorów słonecznych. Gmina Mielnik zbuduje instalację fotowoltaiczną w mielnickiej oczyszczalni ścieków. Z odnawialnych źródeł energii będzie też zasilane w Mielniku oświetlenie na potrzeby boiska sportowego - orlika, a także tamtejszy Zespół Szkół. Łączna kwota dotacji dla gminy Mielnik to blisko 200 tys. zł.

Pieniądze na dom seniora, zajęcia terapeutyczne, place zabaw

Gmina Mały Płock dostanie 100 tys. zł na utworzenie w Małym Płocku domu seniora, gdzie osoby starsze, także niepełnosprawne będą mogły korzystać z różnych zajęć aktywizujących.

Specjalne zajęcia terapeutyczne, warsztaty, czy doradztwo zawodowe dostaną podopieczni i kadra Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku. Miasto Białystok dostanie na ten cel 837,5 mln zł. Miasto Białystok dostanie także 1,6 mln zł na kształcenie praktyczne 170 uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica w Białymstoku.

Podobne przedsięwzięcia edukacyjne będą realizowane także w Suwałkach. Miasto Suwałki dostanie prawie 800 tys. zł na projekt dedykowany uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 1. Uczniowie będą mogli liczyć na indywidualne zajęcia dostosowane do ich potrzeb, szkolenia, terapię. W Suwałkach - dzięki prawie 535 tys. zł dotacji swoje specjalne potrzeby edukacyjne będą też mogli realizować uczniowie i kadra nauczycielska z suwalskiej podstawówki nr 10.

1,8 mln zł to natomiast dotacja dla Szkoły Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach, gdzie różnymi zajęciami będzie objętych ponad trzystu uczniów. "Pracownie szkolne zostaną doposażone, szkoła zyska sprzęt informatyczny. Projekt uwzględnia współpracę z rodzicami" - poinformował w komunikacie urząd marszałkowski w Białymstoku.

Gmina Wysokie Mazowieckie (369 tys. dotacji), w ramach rewitalizacji będzie budować place zabaw dla dzieci, punkty obsługi rowerzystów we wsiach: Brok, Gołasze-Górki, Jabłoń-Uszyńskie, Osipy-Kolonia, Stara Ruś, Wiśniówek, Wólka Duża i Mała, Zawrocie-Nowiny. Miasto Brańsk będzie zagospodarowywać teren pomiędzy dawnym Rynkiem, a rzeką Nurzec ( 293 tys. zł dotacji). Gmina Gródek zrewitalizuje budynek dawnej szkoły w Wiejkach, gdzie powstanie wiejska świetlica( ponad 367 tys. zł dotacji); taka świetlica powstanie też w Nowosiółkach w tej gminie w budynku po byłym budynku ochotniczej straży pożarnej (258 tys. zł dotacji).

Gmina Wasilków ( 670 tys. zł dotacji) zrewitalizuje boisko wielofunkcyjne w Wasilkowie przy Szkole Podstawowej nr 1. Do inwestycji dołoży niemal drugie tyle. Rewitalizację przejdzie też rynek w Knyszynie. Zmieni się też centrum miejscowości Jałówka w gminie Michałowo.

RPO Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 to 5 mld zł z UE.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do 280 mln zł kredytu może zaciągnąć w CEB samorząd województwa podlaskiego

4.09.2018, 14:29

Do 280 mln zł kredytu w Banku Rozwoju Rady Europy (CEB) może zaciągnąć samorząd województwa podlaskiego na wkłady własne do różnych inwestycji. W poniedziałek (10.09) sprawa trafi pod obrady sejmiku - poinformowano we wtorek (04.09) na konferencji prasowej w Białymstoku.


Mieszkańcy Gminy Kolno zapłacą niższe rachunki za wodę

4.09.2018, 12:51

Ekologiczna energia elektryczna i mniejsze rachunki za wodę - taki ma być efekt zamontowania instalacji fotowoltaicznej na dwóch stacjach uzdatniania wody.


Blisko 4,2 mln zł dla samorządów na usunięcie skutków kataklizmów

3.09.2018, 18:04

W sumie blisko 4,2 mln zł otrzyma osiem podlaskich samorządów z rezerwy budżetu państwa, z przeznaczeniem na remonty i przebudowę powiatowych i gminnych dróg zniszczonych wskutek kataklizmów, np. gwałtownych ulew.


Ponad 2,8 mln zł z budżetu państwa dla dwóch inwestycji w powiecie białostockim

30.08.2018, 14:53

Dwie inwestycje w powiecie białostockim: blok operacyjny w szpitalu w Łapach oraz budowa ponad 2 km drogi w gminach Choroszcz i Turośń Kościelna zostaną wsparte ponad 2,8 mln zł z budżetu państwa. W czwartek (30.08) w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok