Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 2,8 mln zł z budżetu państwa dla dwóch inwestycji w powiecie białostockim

Ponad 2,8 mln zł z budżetu państwa dla dwóch inwestycji w powiecie białostockim

30.08.2018, 14:53, akt. 15:21

Dwie inwestycje w powiecie białostockim: blok operacyjny w szpitalu w Łapach oraz budowa ponad 2 km drogi w gminach Choroszcz i Turośń Kościelna zostaną wsparte ponad 2,8 mln zł z budżetu państwa. W czwartek (30.08) w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.

Źródło fot. Podlaski Urząd Wojewódzki
Źródło fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

Remont drogi i wyposażenie szpitala

Pieniądze dostanie powiat białostocki, który realizuje te inwestycje. 1 mln zł będzie przeznaczony na wyposażenie powstającego bloku operacyjnego w szpitalu w Łapach, a 1 mln 850 tys. zł na modernizacje drogi powiatowej między miejscowościami Czaplino i Niewodnica Kościelna.

Dotacja dla szpitala stanowi 80 proc. wartości inwestycji (wyposażenia tego bloku i pracowni endoskopii), budowa drogi to natomiast łączny koszt ponad 7,1 mln zł.

Wojewoda Bohdan Paszkowski podkreślił, że inwestycja w szpitalu w Łapach znalazła się w budżecie po staraniach posłów PiS z regionu, dotacja na drogę to pieniądze z "Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej".

Paszkowski podkreślił, że przyznane dotacje to wsparcie rządowe w obszarach, które "wymagają szczególnej opieki i wsparcia samorządów terytorialnych". 


Wszyscy mamy jakby świadomość potrzeb, które w tych dziedzinach występują. Rząd PiS deklarował i realizuje zasadę równomiernego rozwoju. Chcemy wspierać inwestycje w opiece zdrowotnej, chcemy wspierać inwestycje w drogownictwie - mówił wojewoda.


Wojewoda podlaski zaznaczył, że te obszary są w dużym stopniu "polem działalności samorządów", a podpisywane umowy elementem "dobrego współdziałania" między rządem i samorządem, by spełniać potrzeby społeczne.


Poseł PiS Dariusz Piontkowski poinformował, że o rządowe pieniądze dla szpitala w Łapach zabiegali parlamentarzyści tej partii. Zaznaczył, że szpital w Łapach miał być zamykany, ale zmieniła się polityka władz powiatu. Przyznał, że samorząd powiatowy ma "ograniczone możliwości", wspierają go gminy, które nie mają "poważniejszych środków" na wyposażenie tego szpitala i prowadzone modernizacje. Poseł wyraził nadzieję, że poprawi to sytuację finansową szpitala, ale też poprawi warunki leczenia pacjentów.

Starosta powiatu białostockiego Antoni Pełkowski mówił, że "dobrze się stało", że szpital w Łapach jest rozbudowywany, modernizowany. "Natomiast odbywa się to ogromnym kosztem finansowym całego powiatu białostockiego" - mówił Pełkowski. Dodał, że w tej kadencji samorządu wydatki na ten cel sięgną ok. 20 mln zł.

Mówił, że wsparcie sumą 1 mln zł z budżetu państwa "cieszy", ale to tylko część kwot, które musi ponosić powiat. Mówił, że potrzebne są większe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz większa pomoc z okolicznych gmin, by mówić o przyszłości tego szpitala.

"Mieszkańcy widzą, że dostępność do usług medycznych jest coraz większa" - powiedziała dziennikarzom burmistrz Łap Urszula Jabłońska. Dodała, że to ważne zwłaszcza dla starszych mieszkańców, dla których problemem jest dojazd do Białegostoku, a którzy chcą mieć ma miejscu poradnię kardiologiczną, diabetologiczną czy ortopedyczną.

Wojewoda podlaski poinformował również, że w przyszłym tygodniu będą podpisywane z samorządami kolejne umowy na modernizacje dróg lokalnych. Dotychczas zawarto dwie, ma ich być łącznie 25 ma ogólną kwotę dofinansowania blisko 29,7 mln zł z dodatkowej ogólnopolskiej puli 500 mln zł na ten cel.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zamiast piachu - asfalt i polbruk - są nowe drogi w gminie Turośń Kościelna

10.08.2018, 18:29

Mieszkańcy gminy Turośń Kościelna mają 3,5 kilometra nowych dróg.


Szpitale w Łapach, Sokółce i Sejnach z unijnym dofinansowaniem

10.07.2018, 14:54

Blisko 8 mln zł dostaną z Unii Europejskiej szpitale w Łapach, Sokółce i Sejnach. Pieniądze podzielił zarząd województwa.


Przebudowana będzie ulica Rybacka w Sobolewie - to alternatywny dla DK 65 dojazd do Białegostoku

5.07.2018, 19:32

To ważna inwestycja dla mieszkańców podbiałostockich miejscowości. Całkowicie przebudowana będzie ulica Rybacka w Sobolewie. Stanowi alternatywny dla pobliskiej drogi krajowej dojazd do Białegostoku.


Droga między Niewodnicą Kościelną a Czaplinem będzie wyremontowana

31.05.2018, 14:03

Na remont tej drogi mieszkańcy czekali od lat. Zmodernizowany będzie odcinek drogi między Niewodnicą Kościelną a Czaplinem pod Białymstokiem.


Prawie milion złotych z budżetu powiatu białostockiego trafi do szpitala w Łapach

2.05.2018, 07:24

Część wierzycieli szpitala w Łapach odzyska swoje pieniądze. Ubiegłoroczna strata ma być pokryta z budżetu powiatu białostockiego - tak zdecydowali radni.


W szpitalu w Łapach nie będzie rehabilitacji kardiologicznej

2.04.2018, 09:37

Nie będzie - przynajmniej na razie - rehabilitacji kardiologicznej w szpitalu w Łapach. Takie plany miała dyrektor placówki, jednak nie zgodził się na to Narodowy Fundusz Zdrowia. Szefostwo szpitala nie poddaje się jednak w poszukiwaniu dodatkowych źródeł finansowania. Od niedawna przyjmują tu lekarze rodzinni.


Będzie remont drogi do Wojszek – to jedna ze zmian w budżecie powiatu białostockiego

18.01.2018, 16:55

To miał być rekordowy - pod względem liczby inwestycji drogowych - rok na Białostocczyźnie. Jednak nie wszystko to, co zaplanował na 2018 r. zarząd powiatu białostockiego doczeka się realizacji.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok