Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 2,8 mln zł z budżetu państwa dla dwóch inwestycji w powiecie białostockim

Ponad 2,8 mln zł z budżetu państwa dla dwóch inwestycji w powiecie białostockim

30.08.2018, 14:53, akt. 15:21

Dwie inwestycje w powiecie białostockim: blok operacyjny w szpitalu w Łapach oraz budowa ponad 2 km drogi w gminach Choroszcz i Turośń Kościelna zostaną wsparte ponad 2,8 mln zł z budżetu państwa. W czwartek (30.08) w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.

Źródło fot. Podlaski Urząd Wojewódzki
Źródło fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

Remont drogi i wyposażenie szpitala

Pieniądze dostanie powiat białostocki, który realizuje te inwestycje. 1 mln zł będzie przeznaczony na wyposażenie powstającego bloku operacyjnego w szpitalu w Łapach, a 1 mln 850 tys. zł na modernizacje drogi powiatowej między miejscowościami Czaplino i Niewodnica Kościelna.

Dotacja dla szpitala stanowi 80 proc. wartości inwestycji (wyposażenia tego bloku i pracowni endoskopii), budowa drogi to natomiast łączny koszt ponad 7,1 mln zł.

Wojewoda Bohdan Paszkowski podkreślił, że inwestycja w szpitalu w Łapach znalazła się w budżecie po staraniach posłów PiS z regionu, dotacja na drogę to pieniądze z "Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej".

Paszkowski podkreślił, że przyznane dotacje to wsparcie rządowe w obszarach, które "wymagają szczególnej opieki i wsparcia samorządów terytorialnych". 


Wszyscy mamy jakby świadomość potrzeb, które w tych dziedzinach występują. Rząd PiS deklarował i realizuje zasadę równomiernego rozwoju. Chcemy wspierać inwestycje w opiece zdrowotnej, chcemy wspierać inwestycje w drogownictwie - mówił wojewoda.


Wojewoda podlaski zaznaczył, że te obszary są w dużym stopniu "polem działalności samorządów", a podpisywane umowy elementem "dobrego współdziałania" między rządem i samorządem, by spełniać potrzeby społeczne.


Poseł PiS Dariusz Piontkowski poinformował, że o rządowe pieniądze dla szpitala w Łapach zabiegali parlamentarzyści tej partii. Zaznaczył, że szpital w Łapach miał być zamykany, ale zmieniła się polityka władz powiatu. Przyznał, że samorząd powiatowy ma "ograniczone możliwości", wspierają go gminy, które nie mają "poważniejszych środków" na wyposażenie tego szpitala i prowadzone modernizacje. Poseł wyraził nadzieję, że poprawi to sytuację finansową szpitala, ale też poprawi warunki leczenia pacjentów.

Starosta powiatu białostockiego Antoni Pełkowski mówił, że "dobrze się stało", że szpital w Łapach jest rozbudowywany, modernizowany. "Natomiast odbywa się to ogromnym kosztem finansowym całego powiatu białostockiego" - mówił Pełkowski. Dodał, że w tej kadencji samorządu wydatki na ten cel sięgną ok. 20 mln zł.

Mówił, że wsparcie sumą 1 mln zł z budżetu państwa "cieszy", ale to tylko część kwot, które musi ponosić powiat. Mówił, że potrzebne są większe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz większa pomoc z okolicznych gmin, by mówić o przyszłości tego szpitala.

"Mieszkańcy widzą, że dostępność do usług medycznych jest coraz większa" - powiedziała dziennikarzom burmistrz Łap Urszula Jabłońska. Dodała, że to ważne zwłaszcza dla starszych mieszkańców, dla których problemem jest dojazd do Białegostoku, a którzy chcą mieć ma miejscu poradnię kardiologiczną, diabetologiczną czy ortopedyczną.

Wojewoda podlaski poinformował również, że w przyszłym tygodniu będą podpisywane z samorządami kolejne umowy na modernizacje dróg lokalnych. Dotychczas zawarto dwie, ma ich być łącznie 25 ma ogólną kwotę dofinansowania blisko 29,7 mln zł z dodatkowej ogólnopolskiej puli 500 mln zł na ten cel.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Zamiast piachu - asfalt i polbruk - są nowe drogi w gminie Turośń Kościelna

10.08.2018, 18:29

Mieszkańcy gminy Turośń Kościelna mają 3,5 kilometra nowych dróg.


Szpitale w Łapach, Sokółce i Sejnach z unijnym dofinansowaniem

10.07.2018, 14:54

Blisko 8 mln zł dostaną z Unii Europejskiej szpitale w Łapach, Sokółce i Sejnach. Pieniądze podzielił zarząd województwa.


Przebudowana będzie ulica Rybacka w Sobolewie - to alternatywny dla DK 65 dojazd do Białegostoku

5.07.2018, 19:32

To ważna inwestycja dla mieszkańców podbiałostockich miejscowości. Całkowicie przebudowana będzie ulica Rybacka w Sobolewie. Stanowi alternatywny dla pobliskiej drogi krajowej dojazd do Białegostoku.


Droga między Niewodnicą Kościelną a Czaplinem będzie wyremontowana

31.05.2018, 14:03

Na remont tej drogi mieszkańcy czekali od lat. Zmodernizowany będzie odcinek drogi między Niewodnicą Kościelną a Czaplinem pod Białymstokiem.


Prawie milion złotych z budżetu powiatu białostockiego trafi do szpitala w Łapach

2.05.2018, 07:24

Część wierzycieli szpitala w Łapach odzyska swoje pieniądze. Ubiegłoroczna strata ma być pokryta z budżetu powiatu białostockiego - tak zdecydowali radni.


W szpitalu w Łapach nie będzie rehabilitacji kardiologicznej

2.04.2018, 09:37

Nie będzie - przynajmniej na razie - rehabilitacji kardiologicznej w szpitalu w Łapach. Takie plany miała dyrektor placówki, jednak nie zgodził się na to Narodowy Fundusz Zdrowia. Szefostwo szpitala nie poddaje się jednak w poszukiwaniu dodatkowych źródeł finansowania. Od niedawna przyjmują tu lekarze rodzinni.


Będzie remont drogi do Wojszek – to jedna ze zmian w budżecie powiatu białostockiego

18.01.2018, 16:55

To miał być rekordowy - pod względem liczby inwestycji drogowych - rok na Białostocczyźnie. Jednak nie wszystko to, co zaplanował na 2018 r. zarząd powiatu białostockiego doczeka się realizacji.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok