Radio Białystok | Wiadomości | Prawie milion złotych z budżetu powiatu białostockiego trafi do szpitala w Łapach

Prawie milion złotych z budżetu powiatu białostockiego trafi do szpitala w Łapach

autor: Ewelina Buczyńska

2.05.2018, 07:24, akt. 10:57

Część wierzycieli szpitala w Łapach odzyska swoje pieniądze. Ubiegłoroczna strata ma być pokryta z budżetu powiatu białostockiego - tak zdecydowali radni.

Foto: Monika Kalicka
Foto: Monika Kalicka


0:00
0:00
Prawie milion złotych z budżetu powiatu białostockiego trafi do szpitala w Łapach - relacja Eweliny Buczyńskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Radni przekazując pieniądze szpitalowi, jednocześnie potwierdzają, że akceptują sposób zarządzania placówką. Stąd decyzja o pokryciu ubiegłorocznych strat jest tak istotna - mówi dyrektor szpitala w Łapach Urszula Łapińska. W przeciwnym razie szpital trzeba byłoby zamknąć, a tak mamy zagwarantowaną pracę przez następny rok - dodaje.  

Prawie milion złotych na spłatę części zadłużenia

Na razie pieniądze dostanie część wierzycieli, m.in. dostawcy leków i sprzętu jednorazowego użytku. Dlaczego nie wszyscy? Dyrektor Łapińska wyjaśnia, że jest zasada, iż radni nie pokrywają całego ujemnego wyniku finansowego, odliczane są koszty amortyzacji. I dlatego zamiast blisko 2 mln zł szpital dostanie 800 tys zł. Z tych pieniędzy dyrekcja placówki zapłaci tym dostawcom, którzy czekają najdłużej, ponadto wypłaci część odszkodowania pacjentce za błąd medyczny sprzed kilku lat, kiedy w Łapach był jeszcze oddział ginekologii. Za co sąd zasądził odszkodowanie i w jakiej wysokości - tego dyrektor Łapińska nie ujawnia.    

Powstanie m.in. nowoczesny blok operacyjny         

Szpital w Łapach wdraża plan ratunkowy, trwa jego rozbudowa. W budynku obok powstanie m.in. nowoczesny blok operacyjny. Ponadto od kilku miesięcy przy ul. Piaskowej działa poradnia rehabilitacyjna, przyjmują tam również lekarze rodzinni. Radni powiatu są z działań dyrekcji zadowoleni - mówi szef Klubu PiS w radzie Jan Perkowski. Podkreśla, ze dyrektor Łapińska stale zabiega o finansowanie z zewnątrz.

Wspólny projekt walki z cukrzycą 

Najnowsze przedsięwzięcie szpitala w Łapach - to projekt walki z cukrzycą, napisany wspólnie z partnerem z Litwy. W planach są m.in. spotkania z uczniami w obu krajach, by nauczyć ich zdrowego odżywiania. Cukrzyca nazywana jest epidemią XXI wieku - stwierdza Urszula Łapińska.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Razem przeciwko cukrzycy – w Łapach zainaugurowano polsko-litewski projekt

25.04.2018, 15:57

Wspólne szkolenia specjalistów i akcje profilaktyczne po obu stronach granicy. W Łapach zainaugurowano polsko-litewski projekt walki z cukrzycą.


W szpitalu w Łapach nie będzie rehabilitacji kardiologicznej

2.04.2018, 09:37

Nie będzie - przynajmniej na razie - rehabilitacji kardiologicznej w szpitalu w Łapach. Takie plany miała dyrektor placówki, jednak nie zgodził się na to Narodowy Fundusz Zdrowia. Szefostwo szpitala nie poddaje się jednak w poszukiwaniu dodatkowych źródeł finansowania. Od niedawna przyjmują tu lekarze rodzinni.


Szpital w Łapach łapie oddech? Jest plan naprawczy

30.11.2017, 17:07

Do niedawna mówiło się głównie o jego kłopotach, teraz jest kolejna dobra informacja w sprawie szpitala w Łapach. Powstać tam ma kilka poradni specjalistycznych.


Rozpoczęła się budowa nowoczesnego bloku operacyjnego w łapskim szpitalu

25.10.2017, 14:29

To historyczny moment - zgodnie twierdzą władze powiatu białostockiego i dyrekcja szpitala w Łapach. Placówka jest w trakcie rozbudowy.


Łapy mają już opracowany i przyjęty program rewitalizacji

10.10.2017, 15:02

Nowa szkoła muzyczna, przebudowa dworca kolejowego i Placu Niepodległości - takie zmiany czekają wkrótce mieszkańców Łap. Teraz to obszar, gdzie jest duże bezrobocie, są problemy komunikacyjne i mała oferta kulturalna.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok