Radio Białystok | Wiadomości | Kilka lokalizacji i wariantów, ale przyszłość kolejnego basenu w Białymstoku wciąż niepewna

Kilka lokalizacji i wariantów, ale przyszłość kolejnego basenu w Białymstoku wciąż niepewna

autor: Edyta Wołosik

27.11.2021, 07:08, akt. 07:42

Pod uwagę brane były trzy lokalizacje. Rozpatrywano też trzy warianty, choć podczas prac powstał też czwarty. Gotowe jest już studium wykonalności kolejnego basenu, który miałby powstać w Białymstoku.

Fotolia.com
Fotolia.com

Kilka lokalizacji i wariantów, ale przyszłość kolejnego basenu w Białymstoku wciąż niepewna - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Na razie jednak małe są szanse na rozpoczęcie inwestycji, bo jej koszt waha się od 120 do prawie 224 milionów złotych.

"Nie ma wątpliwości, że taki obiekt jest potrzebny" - mówi zastępca dyrektora Departamentu Urbanistyki i Architektury Marcin Minasz, bo w porównaniu do innych podobnych miast, Białystok jest na szarym końcu pod względem powierzchni lustra wody przypadającej na tysiąc osób. Dla porównania w Lublinie to 16 metrów kwadratowych na tysiąc osób, a w Olsztynie - 17.

Pod uwagę brane są trzy lokalizacje, przy ulicach: Andersa, Kawaleryjskiej i przy Trasie Niepodległości, z tym że w tej pierwszej część terenu trzeba by było wykupić od prywatnych właścicieli.

Analizowane były trzy warianty. Pierwszy: basen olimpijski 50-metrowy z basenem rozgrzewkowym 25-metrowym, drugi dodatkowo z częścią rekreacyjną - również zewnętrzną, a trzeci wariant podobny do drugiego, ale jeszcze z widownią na pół tysiąca osób. I to właśnie ten trzeci jest rekomendowany. Problemem są jednak koszty. Według szacunków budowa w pierwszym wariancie pochłonie 120 milionów złotych, a drugim - 200, a w trzecim prawie 224 miliony złotych.  

Dlatego przygotowano też wariant czwarty: bez basenu 50-metrowego, a z 25-metrowym i z rozbudowaną częścią rekreacyjną, a koszt tej inwestycji oszacowano na 172 miliony złotych.  

Decyzji co do lokalizacji, czy wariantu jeszcze nie ma, ale pojawiają się głosy, że jeśli nie będzie możliwości pozyskania pieniędzy z zewnątrz, to budowa się nie rozpocznie.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Białymstoku świętuje 50-lecie istnienia [zdjęcia]

10.11.2021, 15:10

To miejsce, w którym wiele pokoleń białostoczan uczyło się pływać. Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Białymstoku z rocznym opóźnieniem spowodowanym pandemią świętuje 50-lecie swojego istnienia.


W Białymstoku kończą się konsultacje społeczne ws. strategii rozwoju miasta

20.10.2021, 15:36

Hala widowiskowo - sportowa, basen, centra kształcenia zawodowego i rewaloryzacje parków. To kilka z prawie 40 inwestycji planowanych w Białymstoku do 2030 roku. Tak przynajmniej wynika z projektu strategii rozwoju miasta. W środę (20.10) o północy kończą się konsultacje społeczne tego dokumentu.


Kiedy powstanie hala widowiskowo-sportowa w Białymstoku

7.10.2021, 12:53

To marzenie i przedmiot dyskusji białostoczan od dziesięcioleci – w szczególności fanów sportu i osób z nim związanych. Czy w Białymstoku powstanie w końcu hala widowiskowo-sportowa z prawdziwego zdarzenia?
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok