Radio Białystok | Wiadomości | Bezpłatne badania cytologiczne w ramach akcji Białostockiego Centrum Onkologii

Bezpłatne badania cytologiczne w ramach akcji Białostockiego Centrum Onkologii

17.01.2022, 14:56, akt. 18:49

Co najmniej trzysta pań będzie mogło w styczniu skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych, które w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy przygotowało Białostockie Centrum Onkologii (BCO). Zapisy na badania ruszą we wtorek.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


0:00
0:00
Bezpłatne badania cytologiczne w ramach akcji Białostockiego Centrum Onkologii - relacja Renaty Redy


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zgłaszać się mogą panie od 18. roku życia. Zapisy odbywać się będą za pośrednictwem infolinii szpitala nr 85 6646888 - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w BCO.

Szpital zachęca do badań, bo widać w statystykach, że od początku pandemii panie znacznie rzadziej przychodzą się badać.

Wojewódzka konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej, koordynator oddziału onkologii ginekologicznej w BCO dr Beata Maćkowiak-Matejczyk podkreśliła, że z danych z Krajowego Rejestru Raka wynika, że w 2021 r. w Podlaskiem odnotowano o połowę mniej zachorowań na raka szyjki macicy. Podała, że zazwyczaj rocznie w regionie jest wykrywanych około stu przypadków tego nowotworu, a w 2021 r. było ich 48.

Podkreśliła, że nie znaczy to, że nagle zaczęło chorować mniej pań, a chodzi raczej o to, że z powodu pandemii panie nie zgłaszają się do lekarzy, nie chodzą na badania i wykrywanych nowotworów jest przez to o połowę mniej.

"Rak szyjki macicy jest łatwo wykrywalnym nowotworem, dlatego, że podstawowym badaniem, które może wykryć nowotwór jest badanie ginekologiczne oraz cytologia przesiewowa. Badanie proste, łatwe i tanie" - podkreślała dr Maćkowiak-Matejczyk.

Zaznaczyła, że nie zgłaszanie się na badania spowoduje w przyszłych latach, że przypadków raka będzie więcej i będzie on w dużym stopniu zaawansowania. Maćkowiak-Matejczyk podkreślała, że wykrycie raka szyjki macicy w stadium przedinwazyjnym to szansa na całkowite wyleczenie. 

"We wczesnych stadiach inwazji również, także zachęcamy panie do badań profilaktycznych" - mówiła Maćkowiak-Matejczyk.

W BCO przypomniano, że w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia cytologia wykonywana jest bezpłatnie paniom w wieku 25-59 lat i jeśli wynik badania jest prawidłowy, jest powtarzana co trzy lata. Zaznaczono jednak, że badanie należy wykonywać częściej, raz w roku i zawsze gdy jest do tego wskazanie.

Podczas ubiegłorocznej akcji w BCO przebadano około trzystu 300 pań. Dyrektor BCO Magdalena Borkowska zapewniała, że w styczniu 2022 r. powinno się udać zbadać nawet więcej kobiet, szpital jest to tego przygotowany. Zachęcała, aby dbanie o zdrowie było wśród noworocznych priorytetów i postanowień.

Położna z BCO Dorota Dąbrowska-Łukasiak podkreślała, że badanie jest bezbolesne, krótkie, nieinwazyjne. Mówiła, że 2021 r. było tak, że na badania panie przyprowadzały swoje koleżanki, znajome, inne kobiety z rodziny, sąsiadki, były wśród nich takie osoby, które na badaniach nie były bardzo dawno.

"Warto pamiętać o tym, że te 10 minut, które się poświęca na przyjście do gabinetu ginekologicznego na wykonanie takiego badania może decydować o naszym życiu" - powiedziała Dąbrowska-Łukasiak.

Rocznie w Polsce na raka szyjki macicy zapada ok. 2,5 tys. kobiet i ten rak jest na siódmym miejscu pod względem występowania nowotworów u pań - podała dr Maćkowiak-Matejczyk.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowatorską operację rekonstrukcji piersi wykonali lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii

22.10.2021, 19:19

Pierwszą w Podlaskiem operację rekonstrukcji piersi u pacjentki po mastektomii z wykorzystaniem płata skóry z jej brzucha przeprowadzają w piątek (22.10) w Białostockim Centrum Onkologii lekarze z różnych ośrodków medycznych z kraju.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok