Radio Białystok | Wiadomości | Nowatorską operację rekonstrukcji piersi wykonali lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii

Nowatorską operację rekonstrukcji piersi wykonali lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii

22.10.2021, 19:19, akt. 19:23

Pierwszą w Podlaskiem operację rekonstrukcji piersi u pacjentki po mastektomii z wykorzystaniem płata skóry z jej brzucha przeprowadzają w piątek (22.10) w Białostockim Centrum Onkologii lekarze z różnych ośrodków medycznych z kraju.

Źródło fot.: BCO
Źródło fot.: BCO


0:00
0:00
Nowatorską operację rekonstrukcji piersi wykonali lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Jest to tak, jakby creme de la creme chirurgii piersi (...) jest to na pewno coś, co jest nieodłącznym elementem nowoczesnej chirurgii gruczołu piersiowego" - powiedział o operacji ekspert szkolący białostockich chirurgów onkologów dr Daniel Maliszewski z wojewódzkiego szpitala specjalistycznego w Słupsku. Dodał, że zabieg jest "najbardziej finezyjnym" jeśli chodzi o chirurgię rekonstrukcyjną piersi.

Operowana pacjentka to 50-letnia białostoczanka, która wcześniej z powodu raka miała w BCO usuniętą pierś i przeszła radioterapię. U takich pacjentek można tę metodę zastosować. Pacjentka zabiegała o taką operację - poinformowano na konferencji prasowej w BCO w przerwie operacji.

Do rekonstrukcji piersi wykorzystano własne tkanki pacjentki, płat skóry (tzw. płat DIEP) pobrany z jej brzucha. Operacja jest prowadzona z wykorzystaniem mikronarzędzi, specjalistycznego mikroskopu.

Dr Daniel Maliszewski wyjaśnił, że pobrane i wypreparowane tkanki przyszywa się, w pracy pod mikroskopem łączy się naczynia (z płata z naczyniami krwionośnymi z klatce piersiowej). Zaznaczył, że zabieg długo trwa (rozpoczął się rano i potrwa do wieczora), jest też - jak mówił - obciążający dla chirurgów. "Ciężko to wbudować w polską rzeczywistość" - ocenił.

Maliszewski wskazał, że rekonstrukcje takie powinny być obligatoryjne, ale wymaga to wyszkolonych lekarzy i sprzętu. Obecnie - jak podał - w Polsce wykonuje się miesięcznie od kilkunastu do kilkudziesięciu takich zabiegów i nie jest to dużo.


- Nowoczesny ośrodek, który zajmuje się leczeniem raka piersi, powinien mieć w swoim portfolio taki rodzaj zabiegów - powiedział dr Leszek Kozłowski, który kieruje oddziałem chirurgii onkologicznej w BCO. 


Zaznaczył, że zabieg ten daje pacjentkom po skomplikowanym leczeniu nowotworu piersi możliwość rekonstrukcji tego gruczołu. Zaznaczył, że u tych pacjentek, które miału amputowaną pierś i przeszły radioterapię, inne formy rekonstrukcji "nie zdają egzaminu".


- Nasza nowoczesność polega na tym, że chcemy zaoferować tym pacjentkom po ciężkim leczeniu onkologicznym rekonstrukcje piersi z tkanek własnych tak, żeby dalej czuły się po prostu w pełni zdrowe" - dodał Kozłowski.


Wyjaśnił, że w codziennej praktyce są np. wykonywane inne typy rekonstrukcji piersi, podskórne mastektomie z jednoczesną rekonstrukcją albo najpierw mastektomie, a potem rekonstrukcje. Dodał, że każdej pacjentce leczonej na raka piersi musi być przedstawiona forma rekonstrukcji piersi, jej formy i czas działania zależą od wskazań medycznych.

Dr Paweł Malinowski z BCO, specjalista chirurgii onkologicznej, podkreślił, że pacjentki "mają coraz większą świadomość, chcą wracać do swojej fizjologii, do harmonii swojego stanu pierwotnego". "Zabieramy im coś jako onkolodzy, a jako chirurdzy onkolodzy ratujemy im w ten sposób życie no i w pewnym stopniu naszą rolą też jest to, żeby tę harmonię spróbować przynajmniej - po tym leczeniu onkologicznym - przywrócić" - mówił Malinowski.

Dr Leszek Kozłowski przypomniał, że dzięki profilaktyce i wcześniejszym wykrywaniu nowotworów większość przeprowadzanych w BCO operacji raka piersi to tzw. operacje oszczędzające, gdy nie trzeba usuwać całej piersi, bo taka jest nowoczesna onkologia.

"W naszym ośrodku około 60 proc. wszystkich pacjentek leczonych z powodu raka piersi jest leczonych w sposób oszczędzający (...), natomiast w pewnej grupie pacjentek takich zabiegów wykonywać nie możemy" - mówił dziennikarzom.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ulicami Białegostoku przeszedł marsz "Rak to nie wyrok"

10.10.2021, 07:41

Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok" po raz 14. przeszedł w niedzielę (10.10) ulicami Białegostoku. To wyraz solidarności z chorymi na nowotwory i ich rodzinami, ale także zachęta do korzystania z badań profilaktycznych.


Charytatywne szycie poduszek dla pacjentek onkologicznych

2.10.2021, 11:36

Te poduszki pomagać będą w rehabilitacji kobiet po mastektomii. W Białymstoku po rocznej przerwie spowodowanej pandemią znów odbywa się akcja "Serce od serca".


Rak jelita grubego to jeden z najgroźniejszych nowotworów - przypominają specjaliści

29.09.2021, 15:14

Profilaktyka i badania - to najskuteczniejsze sposoby w walce z nowotworami - podkreślają specjaliści w Światowym Dniu Przerzutowego Raka Jelita Grubego. W Polsce ten dzień obchodzimy po raz pierwszy.


Tydzień profilaktyki nowotworów głowy i szyi

21.09.2021, 11:03

Dlaczego nie należy lekceważyć przedłużającego się ponad trzy tygodnie bólu gardła, języka, utrzymującej się chrypki, czy trudności z połykaniem lub jednostronnej niedrożności nosa, o tym mówić będą prof. dr. hab. Ewa Sierko, kierownik Oddziału Radioterapii Białostockiego Centrum Onkologii i adiunkt w Klinice Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz psycholog mgr Monika Ksepko z Poradni Psychologicznej BCO.


Promocja aktywności fizycznej i badań profilaktycznych - bieg OnkoRun w Supraślu

11.09.2021, 06:56

Około trzystu osób, pacjentów, byłych pacjentów, ich rodzin, medyków, przedstawicieli organizacji na rzecz walki z rakiem, wzięło w sobotę (11.09) udział w biegach OnkoRun na różnych dystansach rozgrywanych w Supraślu koło Białegostoku.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok