Radio Białystok | Wiadomości | Promocja aktywności fizycznej i badań profilaktycznych - bieg OnkoRun w Supraślu

Promocja aktywności fizycznej i badań profilaktycznych - bieg OnkoRun w Supraślu

11.09.2021, 06:56, akt. 14:41

Około trzystu osób, pacjentów, byłych pacjentów, ich rodzin, medyków, przedstawicieli organizacji na rzecz walki z rakiem, wzięło w sobotę (11.09) udział w biegach OnkoRun na różnych dystansach rozgrywanych w Supraślu koło Białegostoku.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Bieg OnkoRun w Supraślu - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Imprezę organizuje Białostockie Centrum Onkologii, które jest jedynym szpitalem onkologicznym w województwie podlaskim.

Zawodnicy mogli biec, iść, maszerować z kijkami, na dystansach 5 i 10  km lub odbyć 2,5 km spacer z dyrekcją BCO. Nie chodzi o wygrywanie, ściganie się, a promocję umiarkowanego wysiłku fizycznego.

BCO tłumaczyło już wcześniej, że ideą OnkoRun jest wsparcie pacjentów, byłych pacjentów, aktywizowanie ich, pomoc w przełamywaniu barier w podejmowaniu aktywności fizycznej. Impreza ta jest też okazją do edukacji prozdrowotnej, profilaktyki raka (przygotowano stoiska edukacyjne), poszerzania wiedzy o samym leczeniu i rehabilitacji oraz znaczeniu sfery psychologicznej w leczeniu nowotworów.

OnkoRun jest przecudownym wydarzeniem potwierdzającym tezę, że nasi lekarze nie tylko leczą, ale również są wiarygodni w tym, jak postępują. Dbają o zdrowie, chcą biegać, zapraszają swoje rodziny do prozdrowotnego trybu życia. My chcemy bardzo integrować się z naszymi pacjentami. To jest dla nas bardzo ważne, żeby czuli nie tylko opiekę medyczną, ale również wsparcie psychologiczne i takie wsparcie ludzkie

-  powiedziała dyrektor BCO Magdalena Borkowska.

BCO podlega samorządowi województwa podlaskiego. Obecny w Supraślu marszałek Artur Kosicki podkreślał znaczenie aktywności fizycznej w powrocie do zdrowia i znaczenie takich przedsięwzięć jak OnkoRun. 

Ta inicjatywa pokazuje, że możemy wygrać z chorobą nowotworową, że możemy pokazać jedność, zarówno lekarze, zarówno cały personel medyczny jak i osoby, które chorują, ale też osoby, które udowodniły, że z chorobą nowotworową można wygrać

- mówił Kosicki. Dodał, że tego typu imprezy to szansa na integrację, wzajemne poznawanie się, co daje siłę w walce z chorobą.

Zastępca dyrektora ds. medycznych BCO dr Dorota Kazberuk, przypomniała, że jesień jest zawsze dedykowana profilaktyce różnych  nowotworów i OnkoRun służy także przypominaniu wszystkim o tym, że  należy wykonywać różne badania profilaktyczne, bo wcześnie wykryty  nowotwór to większa szansa na wyleczenie. Dodała, że lekarze udzielają  zainteresowanym takich informacji.

Kazberuk wskazała jednocześnie, że pandemia COVID-19 spowodowała, że o 20-50 proc. spadła liczba wydawanych kart DiLO (karta diagnostyki i leczenia onkologicznego-PAP) osobom, które zgłaszają się na leczenie  nowotworu na wczesnym etapie diagnostyki i leczenia, co może oznaczać,  że o tyle mniej osób zgłasza się do lekarzy, a pacjenci, którzy już  przychodzą częściej mają zaawansowaną chorobę. 

"Pandemia wystraszyła  ludzi i tego typu imprezy (OnkoRun) mają ten strach zmniejszyć,  właściwie pokonać. Należy się badać, należy nie lekceważyć objawów,  ponieważ choroba nowotworowa jest wyleczalna i my mamy na to narzędzia,  tylko zachęcamy do wczesnego przyjścia" - podkreśliła Kazberuk.

źródło: PAP | red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


OnkoRun 2021 w Supraślu

11.09.2021, 08:59

OnkoRun 2021 odbędzie się w sobotę, 11 września 2021 r. w godz 9:00-13:00 w Supraślu.


Około 250 osób wzięło udział w biegu Breast Run w Supraślu

10.10.2020, 12:23

To bieg, w którym nie chodziło o czas, a o to, by wziąć w nim udział. Około 250 osób wzięło udział w inicjatywie Breast Run w Supraślu.


Pobiegli, by promować zdrowie i profilaktykę - OnkoRun po Puszczy Knyszyńskiej

22.02.2020, 07:43

Promocji zdrowia i aktywnego trybu życia służył zorganizowany w sobotę (22.02) w Puszczy Knyszyńskiej bieg OnkoRun. To inicjatywa Białostockiego Centrum Onkologii (BCO), element odbywającej się w Białymstoku ogólnopolskiej konferencji o leczeniu nowotworów układu moczowego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
mat. pras.
26.11.2021, 11:48, akt. 12:11

Nagrody Mediów Publicznych 2021
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok