Radio Białystok | Wiadomości | Ulicami Białegostoku przeszedł marsz "Rak to nie wyrok"

Ulicami Białegostoku przeszedł marsz "Rak to nie wyrok"

autor: Renata Reda

10.10.2021, 07:41, akt. 15:26

Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok" po raz 14. przeszedł w niedzielę (10.10) ulicami Białegostoku. To wyraz solidarności z chorymi na nowotwory i ich rodzinami, ale także zachęta do korzystania z badań profilaktycznych.

Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok", fot. Renata Reda
Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok", fot. Renata Reda

Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok"- relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Marsz organizuje Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, wspólnie z m.in. Białostockim Centrum Onkologii (BCO). Inicjatywie patronują władze miasta i regionu. Ma ona zachęcać do prowadzenia zdrowego trybu życia, dbania o siebie i regularnego korzystania z badań profilaktycznych.

Marsz wyruszył z Rynku Kościuszki, zakończył się w BCO, gdzie można skorzystać z badań i porad specjalistów. Wzięły w nim udział m.in. panie z ruchów Amazonek, lekarze, przedstawiciele władz regionu, europosłowie oraz mieszkańcy miasta. Uczestnicy nieśli długą różową wstążkę, trzymali też różowe tulipany, mieli przypięte różowe wstążki.

W marszu wzięła udział m.in. pani Krystyna, która powiedziała, że rok temu wykryto u niej raka złośliwego, a na marsz przyszła bo chce wspierać innych. Udział w marszu - podkreśliła pani Krystyna - to też źródło siły i przekonania, że nie jest się samemu. 


Jak (człowiek) jest sam, to się załamie i nie wytrzyma psychicznie, jak jest sam, to myśli przychodzą takie, że lepiej nie mówić. Mieć nadzieję i żyć chwilą - mówiła pani Krystyna.


Od 15 lat bierze udział w marszu natomiast pani Teresa. "To już taka tradycja, jestem zdrowa - jestem tu" - mówiła dziennikarzom z uśmiechem.

Prezeska Stowarzyszenia do Walki z Rakiem dr Beata Maćkowiak-Matejczyk powiedziała dziennikarzom, że "nowotwory są w dzisiejszych czasach chorobą cywilizacyjną, po chorobach układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów wśród społeczeństw światowych, w tym również Polski".

Beata Maćkowiak-Matejczyk podkreśliła, że obecnie nowotwory wcześnie wykryte dają szansę na pełne wyleczenie bądź też na leczenie ich jako choroby przewlekłej. 


My jako lekarze, wszyscy walczący medycy o leczenie pacjentów onkologicznych, mamy za zadanie uczynić właśnie z choroby nowotworowej, chorobę przewlekłą, z którą można żyć w bardzo dobrej kondycji - mówiła dr Maćkowiak-Matejczyk.


Dlatego - jak zaznaczyła - tak ważne są akcje takie, jak niedzielny marsz. "Akcje tego typu jak dzisiejsza mają za zadanie uświadomienie społeczeństwu, że w przypadku nowotworu, który jest istotną chorobą, że trzeba się badać, że trzeba go szukać, że trzeba uczestniczyć we wszystkich programach profilaktycznych, które są dostępne" - podkreśliła. Dodała, że nie należy się bać, tylko trzeba zgłaszać się do leczenia.

Beata Maćkowiak-Matejczyk zaznaczyła także, że jeśli chodzi o zgłaszanie się, badania profilaktyczne w Polsce "nie wyglądają dobrze".

Białostockie Centrum Onkologii (BCO) jest jedynym szpitalem onkologicznym w województwie podlaskim. Realizuje m.in. skoordynowaną, wielodyscyplinarną opiekę nad pacjentkami z rakiem piersi w ramach ośrodka Breast Cancer Unit (BCU). 


Działalność BCU jest niesamowita. Jest to interdyscyplinarny zespół wielu specjalistów w zakresie: onkologii, chirurgii, patomorfologii, psychologii czy rehabilitacji - powiedziała dyrektor BCO Magdalena Borkowska.


Magdalena Borkowska podkreśliła, że bardzo ważna jest specjalna procedura, w której od zgłoszenia pań do BCU, są one zdiagnozowane w ciągu 10 dni. "I po tych 10 dniach, kiedy mamy postawioną diagnozę, zakończoną konsylium, w ciągu 14 dni odbywa się zabieg" - dodała dyrektor. Mówiła też, że BCU jest takim miejscem, gdzie pacjentkę leczy się holistycznie, opieką otoczona jest też jej najbliższa rodzina.

W Białostockim Centrum Onkologii działa też Colorectal Cancer Unit do leczenia raka jelita grubego i nowotworów przewodu pokarmowego. Jak zaznaczyła Borkowska, powstają też kolejne, m.in. Uroonco Unit, czyli ośrodek urologiczny.

| red: mak, bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rak jelita grubego to jeden z najgroźniejszych nowotworów - przypominają specjaliści

29.09.2021, 15:14

Profilaktyka i badania - to najskuteczniejsze sposoby w walce z nowotworami - podkreślają specjaliści w Światowym Dniu Przerzutowego Raka Jelita Grubego. W Polsce ten dzień obchodzimy po raz pierwszy.


OnkoRun 2021 w Supraślu

11.09.2021, 08:59

OnkoRun 2021 odbędzie się w sobotę, 11 września 2021 r. w godz 9:00-13:00 w Supraślu.


Naukowcy z PB i UMB opatentowali ekstrakt z grzyba Korzeniowca sosnowego

19.08.2021, 13:43

To krok do wynalezienia leku na nowotwory. Zespół naukowców z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opatentował ekstrakt z grzyba Korzeniowca sosnowego.


Budynek radioterapii w Białostockim Centrum Onkologii będzie zmodernizowany

10.08.2021, 13:38

Budynek radioterapii i rehabilitacji w Białostockim Centrum Onkologii zostanie przebudowany oraz zmodernizowany w ramach projektu dofinansowanego ze środków z UE - poinformowano we wtorek (10.08) na konferencji prasowej. Dzięki inwestycji ma się zwiększyć dostęp do zabiegów, a także poprawić ich jakość.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASmat. pras.
26.11.2021, 11:48, akt. 12:11

Nagrody Mediów Publicznych 2021

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok