Radio Białystok | Wiadomości | Budynek radioterapii w Białostockim Centrum Onkologii będzie zmodernizowany

Budynek radioterapii w Białostockim Centrum Onkologii będzie zmodernizowany

10.08.2021, 13:38, akt. 13:53

Budynek radioterapii i rehabilitacji w Białostockim Centrum Onkologii zostanie przebudowany oraz zmodernizowany w ramach projektu dofinansowanego ze środków z UE - poinformowano we wtorek (10.08) na konferencji prasowej. Dzięki inwestycji ma się zwiększyć dostęp do zabiegów, a także poprawić ich jakość.

Źródło: Piotr Babulewicz / UMWP
Źródło: Piotr Babulewicz / UMWP


0:00
0:00
Białostockie Centrum Onkologii przebuduje budynek radoterapii i i rehabilitacji, kupi też nowoczesny sprzęt - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wartość inwestycji to blisko 21 mln zł

Wartość tej inwestycji to blisko 21 mln zł, z czego unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego wynosi blisko 8 mln zł.

To są środki, które zostaną przeznaczone na modernizację, na przebudowę budynku nr 5, na zakup nowoczesnego tomografu komputerowego. Oczywiście przez to poprawi się jakość świadczonych usług, ale też skrócą się kolejki

- mówił we wtorek, po podpisaniu umowy na dofinansowanie inwestycji, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

- Zalecenia Polskiej Unii Onkologii są takie, żeby pacjenci mieli szansę na leczenie w wysokospecjalistycznych centrach onkologii, gdzie mają gwarantowaną najwyższą jakość usług onkologicznych - powiedziała wicedyrektor BCO ds. medycznych dr Dorota Kazberuk. Podkreśliła, że ich inwestycja wpisuje się w tę strategię.

Radioterapia jest bardzo ważnym elementem radykalnego leczenia pacjentów onkologicznych obok innych metod jak chirurgia i chemoterapia. Jak wiemy ten postęp jest bardzo duży w dziedzinie radioterapii, jak również te potrzeby są ogromnie duże

- mówiła Dorota Kazberuk. Dodała, że na ok. 100 pacjentów leczonych onkologicznie, 70 z nich wymaga radioterapii.


W BCO potrzebny jest nowoczesny sprzęt

Dorota Kazberuk powiedziała, że w BCO potrzebny jest też coraz nowocześniejszy sprzęt jak tomograf, który zostanie zakupiony w ramach projektu. - To da nam ogromną możliwość do rozszerzania naszych możliwości leczenia u pacjentów - zarówno radykalnie jak i paliatywnie - różnych chorób nowotworowych" - mówiła i dodała, że chodzi m.in. o rzadkie nowotwory jak rak wątroby czy trzustki. Ten nowoczesny sprzęt - jak powiedziała - poprawi skuteczność w leczeniu tych trudnych nowotworów, dzięki czemu pacjenci nie będą musieli szukać innych miejsc w Polsce, tylko leczenie będą mieli zagwarantowane w BCO.

Dyrektor BCO Magdalena Borkowska mówiła, że budynek radioterapii to najstarszy budynek, który "nie przystaje do nowoczesnego BCO". Dodała, że budynek zostanie wyburzony w środku, zostanie jedynie bryła. "Staramy się dostosowywać i wiemy, że jest taka potrzeba nie remontowania, ale jednak budowania od nowa" - mówiła.

Władze szpitala liczą na to, że inwestycja pozwoli na przyjęcie większej liczby pacjentów i skróci czas oczekiwania na świadczenie o ok. 30 proc. "Średni czas oczekiwania na udzielenie świadczenia rehabilitacji onkologicznej w trybie oddziału dziennego dla przypadków pilnych w 2019 r. wyniósł 23,5 dnia, natomiast w I kwartale 2020 r. wzrósł dwukrotnie - 46 dni. Natomiast dla przypadków stabilnych w 2019 r. wyniósł 195 dni, a w I kwartale 2020 r. wzrósł o ponad 30 proc. i wydłużył się do blisko 300 dni" - podaje BCO.

Jak poinformował szpital, przetarg ma być ogłoszony jeszcze w tym roku, a prace budowlane rozpocząć na początku przyszłego. Planowany koniec inwestycji to pierwszy kwartał 2023 roku.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W BCO powstała poradnia dermatologii i wenerologii

15.06.2021, 12:32

To pierwsza tego typu poradnia w regionie, w której pacjent trafi od razu pod opiekę chirurga onkologa i dermatologa. W Białostockim Centrum Onkologii powstała poradnia dermatologii i wenerologii. Placówka podpisała właśnie umowę z NFZ.


Białostockie Centrum Onkologii z certyfikatem "Szpital bez bólu"

10.06.2021, 20:43

Pacjenci mają szybciej dochodzić do zdrowia, a zabiegi mają być jak najmniej bolesne. Specjalne procedury wprowadziło Białostockie Centrum Onkologii. Jego pracownicy przeszli odpowiednie szkolenia.


Pierwsze zabiegi urologiczne z wykorzystaniem lasera holmowego w BCO

29.04.2021, 10:53

Trzech pierwszych pacjentów Białostockiego Centrum Onkologii miało w czwartek (29.04) operacje przy użyciu lasera holmowego.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


Edward Redliński podczas wręczenia nagród marszałka województwa podlaskiego w 2013 roku, fot. Joanna Sikora
KULTURA
11.07.2024, 17:15, akt. 20:47

Edward Redliński nie żyje


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok