Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsze zabiegi urologiczne z wykorzystaniem lasera holmowego w BCO

Pierwsze zabiegi urologiczne z wykorzystaniem lasera holmowego w BCO

autor: Renata Reda

29.04.2021, 10:53, akt. 12:03

Trzech pierwszych pacjentów Białostockiego Centrum Onkologii miało w czwartek (29.04) operacje przy użyciu lasera holmowego.

źródło: BCO
źródło: BCO


0:00
0:00
Pierwsze zabiegi urologiczne z wykorzystaniem lasera holmowego w BCO - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To urządzenie zapewnia dużą skuteczność leczenia. Chory po zabiegu szybko dochodzi do zdrowia, a w szpitalu przebywa zaledwie jeden dzień.

BCO zamierza kupić taki laser. Na razie go testuje, a w pierwszych operacjach pomagał specjalista ze szpitala w MSWiA w Gdańsku doktor Michał Sut. Jest on ekspertem w zabiegach urologicznych z wykorzystaniem lasera holmowego.

BCO jest na etapie testowania użyczonego sprzętu, który gwarantuje mała inwazyjność zabiegu.


Zakup lasera holmowego i giętkich ureterorenoskopów do Pododdziału Urologii w Białostockim Centrum Onkologii pozwoli nam urologom leczyć w sposób mało inwazyjny choroby nowotworowe nerek i pęcherza moczowego. Brodawczakowate guzy nerek, w początkowym stopniu zaawansowania, można leczyć w sposób mało inwazyjny, zaoszczędzając całą nerkę. Przy użyciu giętkiego fiberoskopu i wiązki lasera, bez nacinania skóry, przez cewkę moczową można dotrzeć do dowolnego miejsca wewnątrz nerki i w sposób precyzyjny i selektywny zniszczyć guz. Podobną procedurę leczniczą można zastosować w przypadku guzów pęcherza moczowego. Nowoczesny laser holmowy cechuje mała inwazyjność zabiegu, mała ilość powikłań, szybkie gojenie tkanek i regenerację organizmu po zabiegu, wysoką skuteczność i możliwość wykonania zabiegu w procedurze jednego dnia - podkreśla dr n. med. Mariusz Ciemerych, koordynator Pododdziału Urologii BCO.


Dr Michał Sut specjalizuje się w urologii endoskopowej, głównie w leczeniu rozrostu gruczołu krokowego i kamicy układu moczowego przy użyciu nowoczesnych metod małoinwazyjnych. Dr Sut wymienia główne korzyści płynące z wykorzystywania lasera holmowego w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego i leczeniu kamicy układu moczowego.


Istnieje wiele laserów medycznych, część z nich wykorzystywana jest także w urologii. Laser holmowy jest najbardziej uniwersalnym laserem, a jednocześnie wysoce efektywnym narzędziem. Poza wskazaniami onkologicznymi laser ten można wykorzystywać także, aby wysoce skutecznie pomóc pacjentom cierpiącym z powodu kamieni nerkowych oraz rozrostu prostaty prowadzącym do problemów z oddawaniem moczu czy zatrzymaniem moczu. Wysokiej mocy laser holmowy, pozwala na usuwanie nawet dużych kamieni minimalnie inwazyjnie, bez potrzeby nacięć czy nawet wkłuć przezskórnych. Lasera holmowego będziemy używać także w celu enukleacji prostaty, czyli najefektywniejszego zabiegu w tej grupie, w trakcie którego znowu bez potrzeby jakichkolwiek cięć przez skórę, możemy usunąć rozrośniętą prostatę bez względu na jej rozmiar. Oba zabiegi można przeprowadzać w trybie chirurgii dnia jednego, a nawet ambulatoryjnie - zaznacza doktor Michał Sut.


Lekarze z BCO na razie testują laser holmowy, ale mają już kolejkę chętnych do takich zabiegów. Będą nim leczyć nowotwory układu moczowo-płciowego u mężczyzn i moczowego u kobiet. Laser chcą też wykorzystywać do leczenia kamicy nerkowej.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowoczesne urządzenie do biopsji prostaty kupił Szpital Wojewódzki w Białymstoku

12.04.2021, 14:58

Pacjenci mają szansę na dokładniejszą diagnostykę, dodatkowo narażeni są na mniej powikłań po zabiegu. Nowoczesne urządzenie do biopsji gruczołu krokowego kupił Szpital Wojewódzki w Białymstoku.


Nowoczesne łóżka trafiły do szpitala wojewódzkiego w Białymstoku

18.02.2021, 13:54

Lepsze warunki leczenia będą mieć chorzy oddziału internistycznego szpitala wojewódzkiego w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok