Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsze zabiegi urologiczne z wykorzystaniem lasera holmowego w BCO

Pierwsze zabiegi urologiczne z wykorzystaniem lasera holmowego w BCO

autor: Renata Reda

29.04.2021, 10:53, akt. 12:03

Trzech pierwszych pacjentów Białostockiego Centrum Onkologii miało w czwartek (29.04) operacje przy użyciu lasera holmowego.

źródło: BCO
źródło: BCO


0:00
0:00
Pierwsze zabiegi urologiczne z wykorzystaniem lasera holmowego w BCO - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To urządzenie zapewnia dużą skuteczność leczenia. Chory po zabiegu szybko dochodzi do zdrowia, a w szpitalu przebywa zaledwie jeden dzień.

BCO zamierza kupić taki laser. Na razie go testuje, a w pierwszych operacjach pomagał specjalista ze szpitala w MSWiA w Gdańsku doktor Michał Sut. Jest on ekspertem w zabiegach urologicznych z wykorzystaniem lasera holmowego.

BCO jest na etapie testowania użyczonego sprzętu, który gwarantuje mała inwazyjność zabiegu.


Zakup lasera holmowego i giętkich ureterorenoskopów do Pododdziału Urologii w Białostockim Centrum Onkologii pozwoli nam urologom leczyć w sposób mało inwazyjny choroby nowotworowe nerek i pęcherza moczowego. Brodawczakowate guzy nerek, w początkowym stopniu zaawansowania, można leczyć w sposób mało inwazyjny, zaoszczędzając całą nerkę. Przy użyciu giętkiego fiberoskopu i wiązki lasera, bez nacinania skóry, przez cewkę moczową można dotrzeć do dowolnego miejsca wewnątrz nerki i w sposób precyzyjny i selektywny zniszczyć guz. Podobną procedurę leczniczą można zastosować w przypadku guzów pęcherza moczowego. Nowoczesny laser holmowy cechuje mała inwazyjność zabiegu, mała ilość powikłań, szybkie gojenie tkanek i regenerację organizmu po zabiegu, wysoką skuteczność i możliwość wykonania zabiegu w procedurze jednego dnia - podkreśla dr n. med. Mariusz Ciemerych, koordynator Pododdziału Urologii BCO.


Dr Michał Sut specjalizuje się w urologii endoskopowej, głównie w leczeniu rozrostu gruczołu krokowego i kamicy układu moczowego przy użyciu nowoczesnych metod małoinwazyjnych. Dr Sut wymienia główne korzyści płynące z wykorzystywania lasera holmowego w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego i leczeniu kamicy układu moczowego.


Istnieje wiele laserów medycznych, część z nich wykorzystywana jest także w urologii. Laser holmowy jest najbardziej uniwersalnym laserem, a jednocześnie wysoce efektywnym narzędziem. Poza wskazaniami onkologicznymi laser ten można wykorzystywać także, aby wysoce skutecznie pomóc pacjentom cierpiącym z powodu kamieni nerkowych oraz rozrostu prostaty prowadzącym do problemów z oddawaniem moczu czy zatrzymaniem moczu. Wysokiej mocy laser holmowy, pozwala na usuwanie nawet dużych kamieni minimalnie inwazyjnie, bez potrzeby nacięć czy nawet wkłuć przezskórnych. Lasera holmowego będziemy używać także w celu enukleacji prostaty, czyli najefektywniejszego zabiegu w tej grupie, w trakcie którego znowu bez potrzeby jakichkolwiek cięć przez skórę, możemy usunąć rozrośniętą prostatę bez względu na jej rozmiar. Oba zabiegi można przeprowadzać w trybie chirurgii dnia jednego, a nawet ambulatoryjnie - zaznacza doktor Michał Sut.


Lekarze z BCO na razie testują laser holmowy, ale mają już kolejkę chętnych do takich zabiegów. Będą nim leczyć nowotwory układu moczowo-płciowego u mężczyzn i moczowego u kobiet. Laser chcą też wykorzystywać do leczenia kamicy nerkowej.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowoczesne urządzenie do biopsji prostaty kupił Szpital Wojewódzki w Białymstoku

12.04.2021, 14:58

Pacjenci mają szansę na dokładniejszą diagnostykę, dodatkowo narażeni są na mniej powikłań po zabiegu. Nowoczesne urządzenie do biopsji gruczołu krokowego kupił Szpital Wojewódzki w Białymstoku.


Nowoczesne łóżka trafiły do szpitala wojewódzkiego w Białymstoku

18.02.2021, 13:54

Lepsze warunki leczenia będą mieć chorzy oddziału internistycznego szpitala wojewódzkiego w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok