Radio Białystok | Wiadomości | Łomża: zbiórki darów dla Ukraińców

Łomża: zbiórki darów dla Ukraińców

autor: Adam Dąbrowski, Paweł Wądołowski

26.02.2022, 13:41, akt. 18:28

Zbiórkę żywności i artykułów pierwszej pomocy dla Ukrainy rozpoczęła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Koce i środki czystości można też przynosić do galerii Veneda.

Fot. Adam Dąbrowski
Fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Gmina Piątnica przyjmuje uchodźców - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Wspólnota Polska organizuje pomoc - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zbiórka w łomżyńskiej "Państwówce"

W łomżyńskiej PWSIiP poza produktami nadającymi się do szybkiego przygotowania i żywnością konserwowaną oraz o długim okresie przydatności, zbierane są także m.in. bielizna, środki higieniczne oraz koce, śpiwory, maty do spania i materace.

Punkt zbiórki pomocy w łomżyńskiej "Państwówce" przy ul. Akademickiej 1 będzie czynny w niedzielę (27.02) do 14:00, natomiast od poniedziałku do piątku dary dla mieszkańców Ukrainy można tam dostarczać od 8:00 do 18:00.

Wśród oczekiwanej pomocy znalazły się także m.in. zestawy medyczne, apteczki i generatory prądotwórcze o dużej mocy.


Zbiórka w galerii handlowej

Potrzebne są przede wszystkim koce i środki czystości - w Galerii Veneda w Łomży rozpoczęła się zbiórka przedmiotów, które trafią do uchodźców z Ukrainy.

Jak mówi dyrektor galerii Iwona Bikowska wszystkie zebrane rzeczy będą przekazane do punktu, który jest w obiekcie tej samej sieci w Zamościu.

- Zbieramy rzeczy dla osób, które przekraczają granicę i zatrzymują się w naszej należącej do grupy EPP Galerii Twierdza w Zamościu. Tam przyszykowane zostały miejsca odpoczynku dla osób, które przekraczają granice. Są to z reguły kobiety z małymi dziećmi - mówi Iwona Bikowska.Potrzebne są rzeczy, które przydadzą się uchodźcom w pierwszych godzinach po przekroczeniu granicy.

- Najbardziej potrzebne są materace, koce, artykuły dla niemowląt, oraz środki chemiczne i kosmetyczne dla osób, które stoją wiele godzin na granicy, które po przekroczeniu granicy muszą chwilę odpocząć, przespać się i później dopiero trafiają do swoich rodzin przyjaciół tutaj na terenie Polski - dodaje Bikowska.Wszystkie potrzebne rzeczy można przynosić do Galerii Veneda w Łomży w godzinach jej otwarcia. W dwóch punktach stoją specjalne kosze, do których można je wrzucać.

Przedstawiciele galerii, wspólnie z najemcami lokali kupili już sześćdziesiąt ciepłych kocy, które również będą przekazane do Zamościa.


Wspólnota Polska organizuje pomoc

Punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy i pomoc dla tych, którzy zostali w swoim kraju organizuje stowarzyszenie Wspólnota Polska. Dwa z takich punktów są w naszym województwie.

W Łomży, w związku z tym, że Wspólnota Polska zmienia siedzibę, leki, środki opatrunkowe i żywność z długim terminem przydatności można przynosić do siedziby Fundacji L, przy ulicy Wyszyńskiego 30. Pod tym adresem jest też punkt, w którym uchodźcy będą skierowani do kwater.

W Białymstoku taki punkt jest w siedzibie Stowarzyszenie, przy ulicy Kilińskiego 13.

Przedstawiciele Wspólnoty Polskiej cały czas są też w kontakcie z Polakami, którzy są jeszcze w Ukrainie, żeby pomóc im dojechać do Polski.


Gmina Piątnica przyjmuje uchodźców

Stu obywateli Ukrainy chcą w niedzielę (27.02) przywieźć spod granicy samorządowcy z gminy Piątnica. Przygotowali już dla nich miejsca noclegowe, posiłki i rzeczy pierwszej potrzeby. Jak mówi wójt gminy Piątnica Artur Wierzbowski, samochody z Piątnicy wyruszają na granicę w niedzielę rano.


- Planujemy rano wyjazd do punktów recepcyjnych w Lublinie i Przemyślu. Wyjeżdżamy dwoma autokarami i busem. Będziemy chcieli te osoby, które są zarejestrowane do siebie wziąć. Mamy przygotowane miejsca. I muszę przyznać, że odzew na naszą akcję jest niesamowity. Mieszkańcy naszej gminy deklarują, że będą zabierali ludzi nawet do swoich domów. Ta empatia ludzi, za co serdecznie dziękuję, jest niesamowita. Mamy przygotowane miejsca, w świetlicy albo remizie. Mamy zabezpieczone materace, kuchnie, które tam lokalnie funkcjonują, deklarację sołtysów i mieszkańców naszej gminy, że codziennie będą dowożone ciepłe posiłki. Wszystko jest przygotowane - mówi wójt Artur Wierzbowski.


Jak powiedział jeden z mieszkańców gminy Piątnica, który przywiózł kupione przez siebie rzeczy - nie chciał bezczynnie patrzeć na to, co się dzieje.


- Nie chciałem tylko siedzieć przed telewizorem i oglądać wiadomości z Ukrainy. Po prostu musiałam coś zrobić, więc wstałem i zrobiłem zakupy. Takie wstępne, nie wiem co będzie potrzebne i przywiozłem parę rzeczy; żywność, środki higieny, trochę słodyczy dla dzieci, ręczniczki. Nie wiedziałem co kupić, a wiem, że mają przyjechać mamy z dziećmi. Tak więc pomyślałem, co by im się przydało, przy tym pierwszym kontakcie, żeby mogliby się poczuć choć troszkę jak w domu, jak u siebie - mówi jeden z mieszkańców.Cały czas trwa też zbiórka podstawowych produktów higienicznych i żywnościowych. Codziennie, między 8:00 a 22:00, można je przynosić do hali sportowej w Piątnicy.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Białegostoku zamroziły umowy partnerskie z rosyjskimi miastami

26.02.2022, 12:12

Umowy partnerskie z rosyjskimi miastami zamrożono, ale można spodziewać się ich zerwania. Tak władze Białegostoku reagują na inwazję tego kraju na Ukrainę. Interpelację w tej sprawie napisał też jeden z radnych.


Dworczyk: Przygotowaliśmy program odbierania rannych z Ukrainy, w Przemyślu jest pociąg sanitarny

26.02.2022, 12:02

Polski pociąg sanitarny będzie zabierał rannych z Mościsk na Ukrainie, potem dojedzie do Warszawy. Ranni trafią do Szpitala Narodowego, a po diagnostyce do placówek specjalistycznych - poinformował w sobotę (26.02) w Przemyślu szef KPRM Michał Dworczyk.


Szefernaker: 100 tys. uchodźców z Ukrainy przekroczyło do tej pory granicę z Polską

26.02.2022, 11:04

Od rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie do soboty (26.02) 100 tys. osób przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podczas briefingu prasowego na przejściu granicznym w Medyce w woj. podkarpackim.


Cezary Kulesza: Polska reprezentacja nie zamierza grać barażu z Rosją

26.02.2022, 09:48

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej poinformował w sobotę (26.02) rano za pośrednictwem Twittera, że w związku z eskalacją agresji na Ukrainę, Polska nie zamierza grać barażu z Rosją o udział w Mistrzostwach Świata.


Podlaskie: zbiórka sprzętu dla służb ratunkowych na Ukrainie

26.02.2022, 09:21

Zbiórkę sprzętu dla służb ratunkowych z Obwodu Iwano-Frankowskiego na Ukrainie rozpoczął samorząd województwa podlaskiego.


Prezydent Zełenski: nie składamy broni, będziemy bronić naszego kraju

26.02.2022, 08:08

Nie składamy broni; będziemy bronić naszego kraju - powiedział w nagraniu opublikowanym w sobotę rano na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


Mieszkańcy Bielska Podlaskiego i Siemiatycz wspierają Ukrainę

25.02.2022, 19:11

Mieszkańcy Bielska Podlaskiego wspierają Ukrainę. W piątek (25.02) wieczorem spotkali się przy ratuszu, by wyrazić sprzeciw wobec rosyjskiej agresji i pokazać solidarność z narodem ukraińskim.


Wojewoda podlaski: napływ uchodźców z Ukrainy może być duży, będziemy pomagać

25.02.2022, 17:17

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, spotkał się w piątek (25.02) w formie wideokonferencji ze wszystkimi lokalnymi samorządami z regionu. Rozmawiano o pomocy dla uchodźców z Ukrainy.


W biurach PO w Podlaskiem będą punkty pomocy prawnej dla uchodźców z Ukrainy

25.02.2022, 15:54

Pierwszy taki punkt pomocy już działa w Białostockim biurze - poinformował w piątek (25.02) szef podlaskiej PO, poseł Krzysztof Truskolaski.


Organizacje pozarządowe i władze Białegostoku deklarują wsparcie uchodźcom z Ukrainy

25.02.2022, 15:49

Pomoc ma dotyczyć m.in. miejsce do mieszkania, pomocy językowej czy zbiórki potrzebnych artykułów.


System finansowy w kraju działa stabilnie - uspokaja Narodowy Bank Polski

25.02.2022, 15:10

W obawie przed skutkami wojny na wschodzie wielu Polaków wypłaca gotówkę z bankomatów. W niektórych z nich zabrakło pieniędzy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok