Radio Białystok | Wiadomości | W tym roku Polacy wydadzą więcej na święta wielkanocne

W tym roku Polacy wydadzą więcej na święta wielkanocne

autor: Adam Janczewski

11.04.2022, 19:19, akt. 12.04.2022, 13:53

To będzie wyjątkowo droga Wielkanoc. W tym roku Polacy wydadzą na święta o 20 proc. więcej niż w ubiegłym - tak wynika z szacunków Banku BNP Paribas.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Białostoczanie odczuwają podwyżki cen - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jest to przede wszystkim efekt inflacji - ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły rok do roku o 10,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 3,2 proc. To dla nas nowa sytuacja - uważa ekonomistka dr Ewa Tokajuk z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej.


Przyzwyczailiśmy się przez ostatnich dwadzieścia lat, że ta inflacja jest w miarę stabilna, więc ta dzisiejsza nas zaskakuje, nie jesteśmy na nią przygotowani, a z drugiej strony wymusza ona na nas pewne zastanowienie i inny sposób organizacji - uważa ekonomistka i radzi, by w te święta spróbować ograniczyć wydatki, zaplanować zakupy, a nawet podzielić się tym obowiązkiem z bliskimi.


- To są święta rodzinne, a więc nauczmy się, by dzielić się nie tylko przyjemnościami, ale również obowiązkami. Żeby obniżyć koszty świąt ustalmy na przykład, że każdy gość przynosi jedno danie. Ustalmy też czego na prawdę potrzebujemy na tym stole - jemy za dużo, za dużo kupujemy i później marnujemy - radzi dr Ewa Tokajuk. 

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i Grupę BLIX, faktycznie część Polaków zamierza tak zrobić. Niemal 65 proc. ankietowanych deklaruje, że przed świętami zaciśnie pasa. Oszczędności mają sięgać przeważnie od 10 do 20 proc.

Dr Ewa Tokajuk proponuje w tym roku zmianę tradycyjnego polskiego powiedzenia: "Zamiast Zastaw się, a postaw się, na ten rok proponuję Postaw się, ale nie zastawiaj się. Niech mottem będzie, że nie zadłużamy się na święta. Wielkanoc to czas rodzinny, więc cieszmy się, że jesteśmy razem" - podsumowuje ekspertka z Politechniki Białostockiej.

| red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok