Radio Białystok | Wiadomości | 100-lecie Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku

100-lecie Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku

autor: Ryszard Minko

23.05.2022, 12:17, akt. 17:27

Na co dzień nie zastanawiamy się nad ich praca, ale to oni dbają o to, by kilogram był kilogramem, a metr metrem - Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku obchodzi swoje 100-lecie istnienia.

źródło: UMWP
źródło: UMWP


0:00
0:00
Kilkudziesięciu uczniów z podlaskich szkół wzięło udział w konkursie wiedzy dotyczącej dokładności pomiarów - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
100-lecie Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z tej okazji przed wejściem do urzędu odsłonięto okolicznościową tablicę upamiętniającą pierwszych pracowników.

Jak mówi dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku Mirosław Wnorowski, "urząd powołano do życia tuż po zaborach, w których każdy z trzech okupantów stosował inne miary, dlatego początkowo chodziło o uch ujednolicenie".

Instytucja cały czas się unowocześnia, by obecnie stosować obliczenia na poziomie kwantowym - mówi prezes Głównego Urzędu Miar profesor Jacek Semaniak. Dodaje, że reprezentuje urząd, o którym na co dzień nikt nie myśli, choć cały czas korzystamy z jego działalności. 

Profesor Jacek Semaniak przypomniał, że to urząd miar wyznacza wzorce kilograma i metra. To dzięki standaryzacji pomiarów do wielkości nanosekundy, możliwa jest bardzo dokładna lokalizacji GPS - wyjaśnia.

Główny Urząd Miar powołano w 1919 roku na mody dekretu podpisanego przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Od tego czasu urząd kontroluje wszystkie urządzenia pomiarowe - od sklepowych wag, po najnowocześniejsze fotometry, tak by działały jak najdokładniej.

Specjalne stanowisko w tej sprawie przyjęli w poniedziałek (23.05) białostoccy radni. Przedstawiono w nim historię Urzędu Miar, ale też czytamy w nim m.in., że "Rada Miasta oddaje hołd wszystkim białostockim metrologom, stojącym przez 100 lat na straży dokładności pomiarów i systemu metrycznego w Białymstoku i województwie".

Kilkudziesięciu uczniów z podlaskich szkół wzięło udział w pierwszym konkursie wiedzy dotyczącej dokładności pomiarów. Pisali test, dokonywali specjalistycznych pomiarów i musieli wykonać plakat popularyzujący metrologię. Pierwszy w regionie konkurs z wiedzy metrologicznej był elementem uroczystych obchodów 100 lecia działalności Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku.

| red: mark, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mija 100 lat działalności Urzędu Miar w Białymstoku

20.05.2022, 17:41

To nauka, bez której nie da się funkcjonować praktycznie w żadnej dziedzinie. W piątek, 20 maja przypada Światowy Dzień Metrologii, czyli Święto Miar i Wag. Zbiega się ono ze 100-leciem Urzędu Miar w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok