Radio Białystok | Wiadomości | Do sąd trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu wójtowi Gib

Do sąd trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu wójtowi Gib

autor: Iza Kosakowska

9.06.2022, 07:05, akt. 13:00

Prokuratura Rejonowa w Ełku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu wójtowi Gib Janowi K. Chodzi o sprawę dawnego cmentarza staroobrzędowców we wsi Białogóry.

Fotolia.com
Fotolia.com


Niemal dwa lata temu na działce kupionej przez prywatnych właścicieli, w miejscu dawnej nekropolii, rozpoczęto prace ziemne.  Uszkodzono w ten sposób 22 jamy grobowe. 

W związku z tą sprawą śledczy zarzucają byłemu wójtowi wiele zaniedbań, do których doszło w latach 2012 - 2016. Mówi o tym pełniący obowiązki Prokuratora Rejonowego w Ełku Łukasz Paradowski.


Jako wójt dopuścił się szeregu zaniedbań w zakresie organizacji pracy urzędu gminy Giby, prowadzenia ewidencji zabytków i weryfikacji jej stanu, co w konsekwencji doprowadziło do niezasadnego wydania decyzji ustalającej warunki zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na jednej z działek. Pomimo istnienia na tej działce cmentarza staroobrzędowego objętego nadzorem konserwatorskim. Przed wydaniem decyzji ustalającej warunki zabudowy zaniechał zasięgnięcia opinii właściwej władzy kościoła i wydania decyzji o użyciu terenu cmentarnego na inny cel, zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego - mówi Łukasz Paradowski.


Jak podkreśla prokurator Paradowski, brak ochrony tego cmentarza spowodował istotną szkodę zarówno dla  interesu publicznego, jak i wschodniego kościoła staroobrzędowego.


Wszystkie te zaniedbania ze strony byłego wójta doprowadziły do stworzenia sytuacji, w której doszło do bezprawnego wydania pozwolenia na tę budowę. Brak ochrony cmentarza, w naszej ocenie, jest szkodą na tyle istotną, że nawet nieumyślne dopuszczenie się tego przestępstwa powinno podlegać ukaraniu. Stąd skierowanie akt oskarżenia - dodaje Łukasz Paradowski.


Były wójt nie przyznaje się do winy.

| red: mik, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Staroobrzędowcy nie będą już współpracować z Sejneńskim Towarzystwem Opieki nad Zabytkami

24.03.2022, 11:36

Naczelna Rada Staroobrzędowców w Polsce zerwała współpracę z Sejneńskim Towarzystwem Opieki nad Zabytkami - Muzeum Ziemi Sejneńskiej.


Zapadł wyrok w sprawie zdewastowania dawnego cmentarza staroobrzędowców

9.09.2021, 11:52

Warunkowe umorzenie na rok i 15 tysięcy złotych nawiązki na rzecz Wschodniego Kościoła Staroobrzędowców - to kara za zdewastowanie nekropolii w miejscowości Białogóry w gminie Giby.

Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok