Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Staroobrzędowcy nie będą już współpracować z Sejneńskim Towarzystwem Opieki nad Zabytkami

Staroobrzędowcy nie będą już współpracować z Sejneńskim Towarzystwem Opieki nad Zabytkami

autor: Iza Kosakowska

24.03.2022, 11:36, akt. 11:40

Naczelna Rada Staroobrzędowców w Polsce zerwała współpracę z Sejneńskim Towarzystwem Opieki nad Zabytkami - Muzeum Ziemi Sejneńskiej.

Janusz Jewdokimow, fot. Tomasz Kubaszewski
Janusz Jewdokimow, fot. Tomasz Kubaszewski

Powodem jest, jak tłumaczy prezes Janusz Jewdokimow, brak współpracy dotyczącej m.in. opieki nad cmentarzami staroobrzędowców.


- Zwracałem się kilka razy do Muzeum Ziemi Sejneńskiej, żeby pomogli mi w pracach porządkowych na przykład na cmentarzu w Pogorzelcu. Oczywiście zero jakiegokolwiek kontaktu. Nikt nie odpowiadał telefonicznie. A teraz dowiedziałem się, że znowu napisany jest projekt i znowu jest dofinansowanie na opiekę nad cmentarzami.  


Janusz Jewdokimow dodaje, że nawet nie widział, iż sejneńskie towarzystwo otrzymywało już dofinansowania związane ze staroobrzędowcami.  


- W zeszłym roku, w ramach promocji województwa podlaskiego, uzyskało dofinansowanie na opiekę nad cmentarzami staroobrzędowców. Umieszczono tylko kilka zdjęć na stronach internetowych muzeum. Oczywiście, nie zostałem poinformowany, że było jakiekolwiek dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. Nie ma tam kompetentnych osób, które by pracowały na rzecz ochrony dziedzictwa regionu, jakim są staroobrzędowcy oraz pozostałości po nich - czyli cmentarze.  


Na razie ze strony Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami nie udało nam się uzyskać żadnego komentarza w tej sprawie.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura podtrzymuje stanowisko w sprawie umorzenia śledztwa ws. zniszczenia cmentarza staroobrzędowców

23.02.2022, 10:20

Przypomnijmy, że do uszkodzenia grobów w Olszance pod Sejnami doszło wiosną ubiegłego roku, podczas poszerzania drogi leżącej w sąsiedztwie nekropolii.


Kilkusetletnie księgi staroobrzędowców zostały uratowane

28.01.2022, 10:52

Śpiewniki, modlitewniki oraz XIX-wieczne ikony, znajdujące się w cerkwi w Gabowych Grądach, zaatakowały korniki. Udało się je wytępić.


Zapadł wyrok w sprawie zdewastowania dawnego cmentarza staroobrzędowców

9.09.2021, 11:52

Warunkowe umorzenie na rok i 15 tysięcy złotych nawiązki na rzecz Wschodniego Kościoła Staroobrzędowców - to kara za zdewastowanie nekropolii w miejscowości Białogóry w gminie Giby.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
źródło - teatr-akcje.pl
9.04.2024, 05:42, akt. 14.04.2024, 13:13

Do Suwałk powrócą Teatr-Akcje
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok