Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy twórcy z głównymi nagrodami Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

Podlascy twórcy z głównymi nagrodami Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

autor: Sławomir Sawczuk

27.06.2022, 08:54, akt. 13:51

Śpiewacy ludowi z województwa podlaskiego otrzymali nagrody na jednym z najważniejszych przeglądów muzyki tradycyjnej - na 56. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Zespół "Rodyna" zdobył "Basztę" - główną nagrodę 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Źródło fot.: archiwum zespołu "Rodyna".
Zespół "Rodyna" zdobył "Basztę" - główną nagrodę 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Źródło fot.: archiwum zespołu "Rodyna".

W kategorii zespołów śpiewaczych Grand Prix, czyli Basztę - otrzymał zespół "Rodyna". W jego składzie są mieszkańcy okolic Bielska Podlaskiego, m.in. wsi Dubiażyn. Wykonują oni tradycyjne ukraińskie pieśni.


- To nasz największy sukces, radość jest ogromna - mówi kierownik zespołu Elżbieta Tomczuk.


Zespół prowadzony przez Elżbietę Tomczuk powstał w 1991 roku, działa pod opieką Związku Ukraińców Podlasia oraz Urzędu Gminy Bielsk Podlaski. W jego repertuarze są tradycyjne ukraińskie pieśni z Podlasia. Grupę tworzy już kilka pokoleń mieszkańców Dubiażyna i okolicznych miejscowości. Są tu śpiewające małżeństwa, oraz dzieci i wnuki uczestników z pierwszego składu zespołu.

To nie pierwsza nagroda "Rodyny" na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Zespół jest także laureatem wielu innych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i festiwali, a ukraiński folklor Podlasia prezentował w Polsce i wielu europejskich krajach.

Grand Prix festiwalu zdobył także solista z województwa podlaskiego - Franciszek Sewastynowicz z Sejn.

Wśród innych laureatów festiwalu z województwa podlaskiego jest „Kompania męska z Kalinówki Kościelnej”, która zdobyła II nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych oraz Zespół Śpiewaczy „Wigranie” ze Starego Folwarku, który w tej kategorii zdobył III nagrodę. Zespół śpiewaczy z Turośli powrócił z Kazimierza Dolnego z wyróżnieniem.

„Kapela Miód na Serce” z Łomży zdobyła III nagrodę wśród kapel.

W kategorii instrumentalistów III nagrodę zdobył, grający na harmonii pedałowej, Dawid Sutkowski z Turośli.  

| red: wsz, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Małaszyński, Czarnecka i Perszko z nagrodami artystycznymi prezydenta Białegostoku [zdjęcia]

26.06.2022, 18:20

Aktor Paweł Małaszyński, artystka interdyscyplinarna Karolina Czarnecka i rzeźbiarz Jarosław Perszko - to laureaci tegorocznej Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku. W niedzielę (26.06) odebrali je podczas kończących się obchodów Dni Miasta.


Ogólnopolski finał festiwalu "Jawor - u źródeł kultury" [wideo]

26.06.2022, 20:46

Andrzej Budz, Małgorzata Mateja oraz Zespół Śląskiej Pieśni Ludowej SILESIA to laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor - u źródeł kultury". Finał imprezy zorganizowanej przez Polskie Radio Kielce odbył się w skansenie etnograficznym w Tokarni.


Płyta z podlaskimi pieśniami 20.02.2022

20.02.2022, 00:56

Komentarze ukraińskich działaczy o sytuacji w Ukrainie, nowa płyta wydana przez Związek Ukraińców Podlasia i projekt Podlaskiego Instytutu Naukowego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok