Radio Białystok | Wiadomości | Ogólnopolski finał festiwalu "Jawor - u źródeł kultury" [wideo]

Ogólnopolski finał festiwalu "Jawor - u źródeł kultury" [wideo]

autor: Edyta Wołosik

26.06.2022, 20:46, akt. 27.06.2022, 08:13

Andrzej Budz, Małgorzata Mateja oraz Zespół Śląskiej Pieśni Ludowej SILESIA to laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor - u źródeł kultury". Finał imprezy zorganizowanej przez Polskie Radio Kielce odbył się w skansenie etnograficznym w Tokarni.

Katarzyna Daniewicz z częścią zespołu "Narwianie", fot. Marzena Radek
Katarzyna Daniewicz z częścią zespołu "Narwianie", fot. Marzena Radek

Zwycięzcom nagrody wręczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.Impreza po raz pierwszy miała charakter ogólnopolski. Wzięło w niej udział ponad 200 twórców ludowych. Włączyło się w nią też Polskie Radio Białystok.

W kategorii "Rękodzieło lub sztuka ludowa" województwo podlaskie reprezentowała Katarzyna Daniewicz z Czarnej Wsi Kościelnej, w kategorii "Solista": Damian Balcer z Wiżajn, a wśród zespołów folklorystycznych "Narwianie" z Dobrzyniewa Dużego.Kto wygrał w różnych kategoriach?

W kategorii "Solista" wygrał reprezentant Polskiego Radia Kraków - Andrzej Budz, wywodzący się z góralskiej rodziny, który od najmłodszych lat miał styczność z folklorem i śpiewem.Nagrodę w kategorii "Rękodzieło lub sztuka ludowa" otrzymała Małgorzata Mateja, jedna z najaktywniejszych twórczyń porcelany opolskiej. Reprezentowała ona Polskie Radio Opole, podobnie jak laureaci w kategorii "Zespoły i kapele ludowe", czyli Zespół Śląskiej Pieśni Ludowej SILESIA. Grupa działa od 29 lat, a jej repertuar obejmuje śląskie pieśni ludowe.Celem konkursu "Jawor - u źródeł kultury" jest promocja kultury ludowej oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.

Festiwal rozpoczął się w sobotę korowodem, który przeszedł ulicami Kielc.Finał Festiwalu zorganizowano w Parku Etnograficznym w Tokarni. Tam w południe rozpoczęła się prezentacja uczestników. źródło: PAP, Polskie Radio Kielce | red: bs, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Artyści z Dobrzyniewa Dużego, Wiżajn i Czarnej Wsi Kościelnej wystąpią na koncercie galowym konkursu "Jawor - u źródeł kultury" [zdjęcia]

25.04.2022, 16:00

Artyści z Dobrzyniewa Dużego, Wiżajn i Czarnej Wsi Kościelnej będą reprezentować województwo podlaskie na ogólnopolskim koncercie galowym konkursu "Jawor - u źródeł kultury". Celem tej inicjatywy jest promocja tradycji ludowej i dotarcie z tą twórczością do jak największej liczby odbiorców. Regionalne eliminacje przeprowadziło Polskie Radio Białystok.


Jawor - konkurs dla twórców ludowych

21.03.2023, 10:00

Polskie Radio Białystok wspólnie z Podlaskim Instytutem Kultury zaprasza do udziału w konkursie „Jawor – u źródeł kultury”.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok