Radio Białystok | Wiadomości | Jarosław Gowin uważa, że tarcza finansowa dla wschodniego Podlasia powinna być większa

Jarosław Gowin uważa, że tarcza finansowa dla wschodniego Podlasia powinna być większa

1.07.2022, 14:58, akt. 16:46

Nie kilkadziesiąt, a kilkaset milionów złotych powinno trafić do województwa podlaskiego w ramach działań wspierających państwa - uważa lider Porozumienia Jarosław Gowin. Działacze tego ugrupowania postulują stworzenie przez rząd tzw. podlaskiego planu odbudowy.

Jarosław Gowin, fot. Sylwia Krassowska
Jarosław Gowin, fot. Sylwia Krassowska


Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim - oznacza to np. możliwość przyjazdów turystycznych do Białowieży.

W piątek konferencję prasową zorganizowali tam działacze Porozumienia. Lider tego ugrupowania Jarosław Gowin mówił, że wprowadzone wcześniej zakazy związane z sytuacją migracyjną i budową zapory technicznej, były działaniami słusznymi. "Równocześnie jednak trudno nie zauważyć, jak dotkliwie musiało się to odbić na ruchu turystycznym, jak dotkliwie odczuwają to nie tylko miejscowi przedsiębiorcy i samorządy" - powiedział Jarosław Gowin.

Zaznaczył, że system rekompensat dla przedsiębiorców nie jest wystarczający; podkreślał, że ta część województwa podlaskiego potrzebuje też wsparcia adresowanego do samorządów i organizacji pozarządowych. "Niedawno pan mister Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii) zapowiedział taką tarczę finansową dla wschodniego Podlasia, tarczę w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych. Naszym zdaniem, ta tarcza powinna być o jedno zero większa" - ocenił.

Wiceprezes Porozumienia i radny sejmiku województwa podlaskiego Stanisław Derehajło powiedział, że potrzebny jest plan odbudowy regionu związany z kryzysem granicznym. Mówił o trzech jego filarach: wsparciu dla przedsiębiorców, samorządów i organizacji społecznych. "Apeluje do rządu RP, żeby tak szeroko na nasz region spojrzał, ale nie tylko tam gdzie był stan wyjątkowy, ale na dwadzieścia kilka samorządów w strefie przygranicznej" - dodał.

"Dawniej byliśmy bramą na Wschód, dzisiaj jesteśmy przyparci do muru i będziemy starali się żyć w nowej rzeczywistości właśnie takiej, gdzie stoimy pod murem i patrzymy, co się będzie działo" - powiedział Stanisław Derehajło. Apelował też do turystów z kraju i zagranicy, by tu przyjeżdżali. "Dzisiaj patriotyzm można pokazać w ten sposób, żeby przyjechać do regionu Puszczy Białowieskiej, żeby pozwolić rozwijać się naszym przedsiębiorcom i organizacjom turystycznym" - powiedział.

O konieczności wsparcia samorządów i lokalnej społeczności mówił też radny powiatu hajnowskiego Mateusz Gutowski.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


gen. Andrzej Jakubaszek

1.07.2022, 08:14

"W końcu przeszliśmy na bardzo mobilny charakter ochrony granicy. Patrolowanie na pojazdach, pieszo, poruszanie się wzdłuż linii granicy, a nie stacjonowanie na poziomie posterunków obserwacyjnych, jak to było jeszcze przed budową zapory" - mówi gen. Andrzej Jakubaszek.


Można znów odwiedzać przygraniczne miejscowości - nie obowiązuje już zakaz przebywania [zdjęcia]

4.07.2022, 07:03

Po 10 miesiącach znowu można bez żadnych formalności wjechać do wielu miejscowości przy polsko-białoruskiej granicy. Od piątku 1 lipca nie obowiązuje zakaz przebywania w 115 miejscowościach województwa podlaskiego i 68 lubelskiego.


Kończy się budowa stalowej zapory na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

30.06.2022, 15:32

Blisko 50 tys. ton stali wykorzystano do kończącej się budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy. Teraz rozpocznie się montaż kamer i czujników. Straż Graniczna zwraca też uwagę na zwiększającą bezpieczeństwo drogę, która powstała wzdłuż granicy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
KINO PLENEROWE, MŁODZI WIRTUOZI

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCHfot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gryźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok