Radio Białystok | Wiadomości | Kończy się budowa stalowej zapory na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

Kończy się budowa stalowej zapory na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

30.06.2022, 15:32, akt. 1.07.2022, 17:31

Blisko 50 tys. ton stali wykorzystano do kończącej się budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy. Teraz rozpocznie się montaż kamer i czujników. Straż Graniczna zwraca też uwagę na zwiększającą bezpieczeństwo drogę, która powstała wzdłuż granicy.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

W czwartek (30.06) w okolicach wsi Nowodziel odbyła się konferencja podsumowująca budowę zapory na polsko-białoruskiej granicy. Wziął w niej udział premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Mariusz Kamiński, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik oraz komendant główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga.

"Widzicie państwo zakończoną zasadniczą część budowy bariery fizycznej, rozpoczęła się budowa bariery elektronicznej" - mówił na konferencji gen. Praga. Budowa bariery rozpoczęła się pod koniec stycznia. Jak mówił Praga, do budowy wykorzystano pond 49 tys. ton stali.Stalowa pięciometrowa zapora ma mieć w sumie 187 km. Przęsła ciągną się wzdłuż granicy w województwie podlaskim, nad nimi rozłożona jest concertina. Pod przęsłami znajdują się otwory dla małych zwierząt, w sumie jest ich 140 tys.; zamontowano też ponad 20 bramek dla dużych zwierząt. Przy granicy ciągnie się żwirowa droga, co kilkaset metrów umiejscowiono stróżówki; teren patrolują żołnierze i funkcjonariusze SG.

Na drogę przygraniczną zwracał uwagę Praga i podkreślił, że jeszcze nigdy SG nie miała możliwości "tak szybkiego dotarcia do wszystkich miejsc na odcinku granicy polsko-białoruskiej". Podkreślił jednocześnie, że każde zabezpieczenie można próbować pokonać. Zauważył, że tych prób jest mniej. Przywołał statystykę, która mówi, że w ubiegłym roku osób, które próbowały przekroczyć nielegalnie granicę, było blisko 40 tys., od początku tego roku - blisko 6 tys.

"Te próby nadal będą, obojętnie jakiego byśmy nie zastosowali zabezpieczenia" - mówił. Choć - jak zaznaczył - pokonać istniejącą już zaporę jest bardzo ciężko, a jeśli dojdą kolejne elementy - "będzie to praktycznie niemożliwe".

Na granicy ma być zamontowane - jak mówił Praga - ponad 2,5 tys. kamer. Będą instalowane na specjalnych słupach wzdłuż przygranicznej drogi. Pierwsze już są.Rzeczniczka SG por. Anna Michalska mówiła dziennikarzom, że zaczyna się montaż elektroniki: czujników, detektorów ruchu, kamer do całodobowego monitoringu. Dodała, że montowane będą m.in. czujniki sejsmiczne pod zaporą, by uniemożliwić podkop; czujniki mają być też nad przęsłami. Zabezpieczenie elektroniczne ma być gotowe do połowy września.

Anna Michalska dodała też, że jeszcze na kilku kilometrach prowadzone są ostatnie prace techniczne przy stalowej zaporze. "Ten teren był skrajnie trudny, trzeba było przeprowadzać dodatkowe badania geofizyczne, to zaledwie kilka kilometrów. Bariera już stoi, już spełnia swoje zadania" - mówiła.

Budowa zapory się kończy, ale SG cały czas jest i pozostanie przy granicy. 


Będziemy pracować z taką samą intensywnością  jak do tej pory z tym, że potrzebne jest mniejsze wsparcie żołnierzy i innych służb, więc my zostajemy na naszych posterunkach niezmiennie. To są nasze zadania i tu będziemy - mówiła Anna Michalska.


Do czwartku (30.06) obowiązuje rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem będzie obowiązywać - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy na odległość 200 metrów.

źródło: PAP | red: bs, wsz, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od 1 lipca obowiązuje zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od granicy z Białorusią

30.06.2022, 12:16

Od 1 lipca do 15 września będzie obowiązywać w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. SG apeluje o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do poleceń służb. Za złamanie zakazu grozi mandat.


Trzy osoby próbowały dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

30.06.2022, 09:24

Trzech cudzoziemców próbowało w środę (29.06) nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to obywatele Gambii i Gwinei - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Osoby te przeszły przez granicę, przecinając concertinę.


Premier Mateusz Morawiecki: Zapora na granicy z Białorusią jest wyrazem naszej skuteczności [zdjęcia, wideo]

30.06.2022, 06:54

To największa inwestycja w historii Straży Granicznej. Ma powstrzymać nielegalną migrację cudzoziemców z Białorusi. W czwartek (30.06) - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - mija termin głównych prac przy budowie zapory na polsko-białoruskiej granicy.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta Cup

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok