Radio Białystok | Wiadomości | Dużą grupę osób, w tym byłych funkcjonariuszy KAS, oskarżyła białostocka prokuratura o działalność przemytniczą

Dużą grupę osób, w tym byłych funkcjonariuszy KAS, oskarżyła białostocka prokuratura o działalność przemytniczą

15.07.2022, 08:57, akt. 10:10

18 osób jest oskarżonych o działanie w grupie przestępczej zajmującej się przemytem przez zamknięte obecnie przejście graniczne w Połowcach. Wśród tych osób jest ośmiu byłych funkcjonariuszy KAS.

fot. Podlaska KAS
fot. Podlaska KAS


0:00
0:00
Dużą grupę osób, w tym byłych funkcjonariuszy KAS, oskarżyła białostocka prokuratura o działalność przemytniczą - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak powiedział prokurator Andrzej Bura z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, akt oskarżenia obejmuje 18 osób, z których ośmiu oskarżonych to funkcjonariusze służby celno-skarbowej.


Akt oskarżenia obejmuje takie zarzuty, iż oskarżeni działali w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu umożliwienie przewozu do Polski z Białorusi i dalszej sprzedaży wbrew obowiązującym ograniczeniom wyrobów, w szczególności akcyzowych - poinformował prokurator Andrzej Bura z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.


Za ułatwianie przewozu towarów przez granicę dostawali łapówki

Wśród innych zarzutów, jakie usłyszeli oskarżeni jest m.in. wręczanie i przyjmowanie łapówek w zamian za naruszenie przepisów prawa oraz niedopełnianie obowiązków służbowych, polegające na odstępowaniu - za korzyści majątkowe - od kontroli celno-skarbowych.

Według ustaleń śledztwa, grupa działała od sierpnia 2017 do maja 2018 roku. Andrzej Bura poinformował, że łączna kwota korzyści majątkowych, którą mieli przyjąć funkcjonariusze służby celno-skarbowej to 12 tys. zł. Dodał, że przyjętymi korzyściami majątkowymi był również alkohol.

Andrzej Bura powiedział, że grupą kierowały dwie osoby: obywatel Polski i Białorusi. A cały proceder polegał na tym - jak opisał - że umawiano się na przejściu granicznym z konkretnymi funkcjonariuszami, którzy umożliwiali przewóz. Dodał, że oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.


Tylko jeden oskarżony przyznał się do winy

Oskarżeni w toku postępowania przygotowawczego w większości nie przyznali się do popełnienia czynu. Do zarzutów przyznała się jedna osoba, a druga częściowo - dodał.

Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Białymstoku. Sprawa ma się rozpocząć we wrześniu.

Jak poinformował Maciej Czarnecki z podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, funkcjonariusze nie pełnią już służby.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaska KAS udaremniła przemyt papierosów ukrytych w kontenerach z płytą wiórową

6.07.2022, 09:23

Próbę przemytu ok. 23 tysięcy paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej na kolejowym polsko-białoruskim przejściu granicznym w Siemianówce. Papierosy były ukryte w kontenerach z płytą wiórową.


O złagodzenie wyroku przed sądem walczy Syryjczyk, który przewoził migrantów i spowodował wypadek

4.07.2022, 13:53

Przed Sądem Okręgowy w Białymstoku zakończył się w poniedziałek (04.07) proces Syryjczyka, nieprawomocnie skazanego na 3,5 roku więzienia za pomocnictwo przy nielegalnym przekroczeniu granicy i doprowadzenie do wypadku, w którym zginął jeden z przewożonych przez niego imigrantów.


Celnicy na przejściu w Siemianówce będą mogli korzystać z nowoczesnego skanera RTG

2.06.2022, 15:46

Nowe urządzenie do walki z przemytem mają celnicy na przejściu granicznym w Siemianówce. Zainstalowano tam nowoczesny skaner RTG do prześwietlania pociągów. Kosztował blisko 21,5 mln zł.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok