Radio Białystok | Wiadomości | O złagodzenie wyroku przed sądem walczy Syryjczyk, który przewoził migrantów i spowodował wypadek

O złagodzenie wyroku przed sądem walczy Syryjczyk, który przewoził migrantów i spowodował wypadek

4.07.2022, 13:53, akt. 14:29

Przed Sądem Okręgowy w Białymstoku zakończył się w poniedziałek (04.07) proces Syryjczyka, nieprawomocnie skazanego na 3,5 roku więzienia za pomocnictwo przy nielegalnym przekroczeniu granicy i doprowadzenie do wypadku, w którym zginął jeden z przewożonych przez niego imigrantów.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko


0:00
0:00
O złagodzenie wyroku przed białostockim sądem walczy Syryjczyk, który przewoził migrantów i doprowadził do wypadku - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Obrońca zaskarżył wyrok

Wyrok zaskarżył obrońca. Chce uniewinnienia od zarzutu związanego z przemytem ludzi i ostatecznie obniżenia kary łącznej do 1,5 roku więzienia. Prokuratura chce utrzymania orzeczenia pierwszej instancji. Sąd okręgowy ma swój wyrok ogłosić w piątek.

25-letni Syryjczyk, który ma prawo pobytu w Niemczech i przed aresztowaniem mieszkał tam od 8 lat, w październiku ub. roku uciekał przed kontrolą drogową podlaskiej policji. Przewoził w swoim samochodzie trzech nielegalnych imigrantów pochodzących z Syrii. Jechał z dużą prędkością, a pod Białymstokiem jego auto zderzyło się z ciężarówką.

Zginął jeden z pasażerów tego auta, kolejna osoba była ciężko ranna, obrażeń doznał też sam kierowca.

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku postawiła Syryjczykowi trzy zarzuty: spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, niezatrzymania się do kontroli drogowej oraz pomocnictwa do nielegalnego przekroczenia granicy. W ocenie śledczych, kierowca umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym poprzez niedostosowanie prędkości, taktyki i techniki jazdy do panujących warunków drogowych i z tego powodu utracił panowanie nad pojazdem, który zderzył się z ciężarówką.


W śledztwie podejrzany zmieniał swoje wyjaśnienia

W śledztwie podejrzany zmieniał swoje wyjaśnienia. Mówił m.in., że do Polski przyjechał w celach turystycznych, a znajomy poprosił go o zabranie z powrotem kilku osób. Wyjaśniał też wtedy, że nie wiedział, iż wiezie nielegalnych imigrantów, robił to za darmo, a nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciec, bo jeden z tych mężczyzn zagroził mu nożem (potem zmienił wersję, że żyletką).

W procesie przed sądem pierwszej instancji zmienił wersję i mówił, że w czasie jazdy dowiedział się, iż jego pasażerami są nielegalni imigranci. Był zszokowany i - jak twierdził - być może dlatego nie zatrzymał się do policyjnej kontroli.

Prokuratura chciała kary 3 lat więzienia i 6-letniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Obrona wnioskowała o możliwie łagodną karę za wypadek i ucieczkę przed kontrolą oraz o uniewinnienie od zarzutu pomocnictwa do nielegalnego przekroczenia granicy.

Kilka miesięcy temu białostocki sąd rejonowy skazał Syryjczyka na karę wyższą niż chciała prokuratura, bo na łączną 3,5 roku więzienia, i orzekł też 6-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Ocenił, że była to próba przemytu ludzi, a rola oskarżonego nie była przypadkowa.

Obrona stoi na stanowisku, że Syryjczyk nie miał świadomości, iż popełnia przestępstwo związane z pomocą nielegalnym imigrantom i nie można w tym przypadku mówić o winie umyślnej i zamiarze bezpośrednim. Karę ocenia jako rażąco surową, chce jej obniżenia do 1,5 roku więzienia. "Kara nie może stanowić swoistego odwetu, nawet przy założeniu, że przestępstwa związane z nielegalnym przekroczeniem granicy stały się w ostatnim czasie nagminne" - mówił mec. Maciej Głębicki.

Ignorantia iuris nocet (nieznajomość prawa szkodzi) - odpowiadała prok. Monika Januszek z Prokuratury Rejonowej w Białymstoku. Argumentowała, że kierowca musiał mieć świadomość, po co jedzie do Polski. "Zabieranie nieznanych mu ludzi z lasu, nie z przejścia granicznego, nie z żadnego lotniska, to nie jest zwykłe przewiezienie (...) Kara nie jest wysoka, jest adekwatna do stopnia winy i szkodliwości społecznej czynu" - mówiła prokurator Januszek.

Oskarżony Syryjczyk powiedział, że bardzo żałuje tego, co się stało. Mówił też, że jest załamany psychicznie, bo od zatrzymania w Polsce nie wie nic o sytuacji swoich bliskich w Syrii i Niemczech, nie ma też z nimi żadnego kontaktu. Zapewniał, że bardzo przeżywa fakt, iż w wypadku zginął człowiek.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Obywatele m.in. Nigru, Sierra Leone i Konga próbowali nielegalnie dostać się do Polski

28.06.2022, 09:50

Kolejne osoby próbowały nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi. Straż Graniczna informuje, że w poniedziałek (27.06) łącznie 44 cudzoziemców próbowało to zrobić. Byli to m.in. obywatele Nigru, Sierra Leone i Konga. Osoby te przeszły przez granicę, przecinając concertinę.


SG zatrzymała cudzoziemców podejrzanych o organizację nielegalnego przekraczania granicy

23.05.2022, 18:35

Straż Graniczna zatrzymała w Podlaskiem trzech cudzoziemców podejrzanych o udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią. Jeden z nich to tzw. kurier, dwaj pozostali to przewodnicy. Po postawieniu zarzutów cała trójka została aresztowana.


Akt oskarżenia za zniszczenie samochodów Medyków na Granicy

4.05.2022, 11:31

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce skierowała do miejscowego sądu akt oskarżenia wobec trzech osób, którym zarzuciła zniszczenie samochodów osób związanych z inicjatywą Medycy na Granicy. Straty materialne zostały oszacowane łącznie na blisko 18 tys. zł.


Aresztowany Syryjczyk z zarzutami za śmiertelny wypadek drogowy i pomoc w przemycie ludzi

17.10.2021, 09:58

Białostocki sąd rejonowy uwzględnił wniosek prokuratury i aresztował na trzy miesiące Syryjczyka podejrzanego nie tylko o doprowadzenie do wypadku drogowego, w którym zginęła jedna osoba, ale też o pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy przez imigrantów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
KINO PLENEROWE, MŁODZI WIRTUOZI

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCHfot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gryźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok