Radio Białystok | Wiadomości | Aresztowany Syryjczyk z zarzutami za śmiertelny wypadek drogowy i pomoc w przemycie ludzi

Aresztowany Syryjczyk z zarzutami za śmiertelny wypadek drogowy i pomoc w przemycie ludzi

17.10.2021, 09:58, akt. 10:02

Białostocki sąd rejonowy uwzględnił wniosek prokuratury i aresztował na trzy miesiące Syryjczyka podejrzanego nie tylko o doprowadzenie do wypadku drogowego, w którym zginęła jedna osoba, ale też o pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy przez imigrantów.

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Mężczyzna to kierowca samochodu osobowego, który w miniony wtorek zderzył się z ciężarówką k. Białegostoku, po czym uderzył jeszcze w urządzenia drogowe. Zginął jeden z pasażerów tego auta, a trzy osoby, w tym kierowca, zostały ranne. Wcześniej kierujący osobowym volkswagenem nie zatrzymał się do kontroli drogowej w rejonie Sokółki.

Prokuratura postawiła kierowcy auta, Syryjczykowi z prawem pobytu w Niemczech, trzy zarzuty: spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, niezatrzymania się do kontroli drogowej oraz pomocnictwa do nielegalnego przekroczenia granicy. Okazało się bowiem, że w aucie byli nielegalni imigranci, obywatele Syrii.

W ocenie śledczych, kierowca umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym poprzez niedostosowanie prędkości, taktyki i techniki jazdy do panujących warunków drogowych i z tego powodu utracił panowanie nad pojazdem, który zderzył się z ciężarówką.

Sąd Rejonowy w Białymstoku uwzględnił wniosek prokuratury o 3-miesięczny areszt podejrzanego - poinformowała PAP rzecznik tego sądu, sędzia Beata Wołosik.

Jak podała, podstawą było przekonanie sądu, że zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, iż podejrzany popełnił przestępstwo, zachodzi też potrzeba zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania z uwagi na obawę, iż będzie się on ukrywał; sąd wskazał też na obawę tzw. matactwa procesowego (np. możliwość wpływania na zeznania świadków) oraz grożącą podejrzanemu, surową karę.

Przy postawionych zarzutach Syryjczykowi grozi do 8 lat więzienia. Jak informowała w piątek Prokuratura Rejonowa w Białymstoku, podejrzany nie przyznał się i złożył wyjaśnienia, które są jednak odmienne od ustaleń opartych na zebranym materiale dowodowym.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocka prokuratura chce aresztu dla sprawcy śmiertelnego wypadku pod Sochoniami

15.10.2021, 15:42

Prokuratura chce aresztu dla sprawcy śmiertelnego wypadku na drodze krajowej numer 19 pod Sochoniami. Zdaniem śledczych, 23-letni Syryjczyk, który uciekał przed policyjnym pościgiem, mógł być zamieszany w proceder przemytu migrantów nielegalnie przekraczających granicę.


Jedna osoba zginęła w wypadku w Sochoniach koło Białegostoku - samochodem uciekali imigranci

12.10.2021, 14:02

Jedna osoba zginęła, a trzy trafiły do szpitala na skutek wypadku, do którego we wtorek (12.10) po południu doszło na drodze krajowej nr 19 w rejonie miejscowości Sochonie koło Białegostoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
30.11.2021, 13:54, akt. 15:24

Kończy się ósmy sezon BiKeRaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok