Radio Białystok | Wiadomości | SG zatrzymała cudzoziemców podejrzanych o organizację nielegalnego przekraczania granicy

SG zatrzymała cudzoziemców podejrzanych o organizację nielegalnego przekraczania granicy

23.05.2022, 18:35, akt. 18:40

Straż Graniczna zatrzymała w Podlaskiem trzech cudzoziemców podejrzanych o udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią. Jeden z nich to tzw. kurier, dwaj pozostali to przewodnicy. Po postawieniu zarzutów cała trójka została aresztowana.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


Obywatelowi Ukrainy i obywatelom Rosji przedstawiono zarzuty związane z organizowaniem przekroczenia granicy państwa wbrew obowiązującym przepisom. Sąd Rejonowy w Augustowie zastosował wobec mężczyzn 3-miesięczny areszt. Ponadto cudzoziemcy otrzymali decyzje o zobowiązaniu do powrotu z kilkuletnim zakazem wjazdu do krajów strefy Schengen - poinformowała w poniedziałek (23.05) SG.

Jak podała rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku mjr Katarzyna Zdanowicz, patrol Straży Granicznej zatrzymał do kontroli w miejscowości Strzelcowizna (gmina Płaska) osobowego mercedesa. 38-letni Ukrainiec przewoził czterech obywateli Indii, którzy - jak się okazało - nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusi do Polski.

Funkcjonariusze z placówki SG w Płaskiej zatrzymali również dwóch innych cudzoziemców, którzy nielegalnie usiłowali przekroczyć granicę z Polski na Białoruś. 

Jeden z nich podawał się za obywatela Rosji, drugi - Turkmenistanu. Zeznania ich nie były spójne, twierdzili m.in., że chcieli dostać się do Niemiec - powiedziała mjr Zdanowicz.

Okazało się jednak, że obaj to obywatele Rosji w wieku 38 i 43 lat, i że są powiązani ze sprawą tzw. kuriera. Według ustaleń SG, to oni przeprowadzili bowiem przez granicę nielegalnych imigrantów z Indii i doprowadzili ich do kierowcy, który miał ich przewieźć dalej, do Europy Zachodniej.

Jak wynika ze statystyk Podlaskiego Oddziału SG, od początku roku jego funkcjonariusze zatrzymali 101 osób podejrzanych o pomocnictwo i organizowanie nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy; w ubiegłym roku takich osób było 415.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią

23.05.2022, 10:23

Ośmiu cudzoziemców próbowało w niedzielę (23.05) dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi - podała na Twitterze Straż Graniczna. Byli to migranci z Afganistanu, Indii i Iraku.


Podlaski Oddział Straży Granicznej szuka kandydatów do służby

23.05.2022, 08:00

Chodzi zwłaszcza o placówki na granicy z Białorusią, gdzie od prawie roku utrzymuje się wysoka fala nielegalnej imigracji i trwa budowa zapory, która ma pomóc w zwalczaniu tego procederu.


Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią

7.05.2022, 09:30

76 migrantów próbowało w piątek (6.05) dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi - informuje w sobotę Straż Graniczna. Odnotowano trzy próby tzw. siłowego przekroczenia granicy; służby białoruskie rzucały kamieniami.


SG: w czwartek 40 cudzoziemców próbowało się dostać z Białorusi do Polski [wideo]

6.05.2022, 11:01

40 cudzoziemców próbowało minionej doby dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w piątek (6.05) rano Straż Graniczna. Odnotowała też trzy siłowe próby przekroczenia granicy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustówfot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok