Radio Białystok | Wiadomości | Rozmowy o kondycji chrześcijaństwa na konferencji w Wigrach

Rozmowy o kondycji chrześcijaństwa na konferencji w Wigrach

autor: Iza Kosakowska

29.07.2022, 19:21, akt. 19:35

Jak utrzymać wartości chrześcijańskie w Polsce i Europie? Nad tym debatują uczestnicy dwudniowej konferencji naukowej, która rozpoczęła się w piątek (29.07) w pokamedulskim klasztorze w Wigrach na Suwalszczyźnie.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

W spotkaniu uczestniczą m.in. naukowcy i historycy oraz przedstawiciele duchowieństwa. Jak podkreśla proboszcz wigierskiej parafii ks. Jacek Nogowski, rozmowy o współczesnej kondycji wiary i chrześcijaństwa są w obecnych czasach niezwykle potrzebne.


- Widzimy niestety laicyzację, sekularyzację, uderzenie w rodzinę, człowieka, w godność i musimy cały czas o tym przypominać. Klasztor chce stać na straży tego, co boże, co święte, wracać do chrześcijańskich korzeni Polski i Europy. I o tym mówi ruch Europa Christi. W tym roku pojawią się także tematy dotyczące przesmyku suwalskiego, także roli ojców Kamedułów w odzyskaniu niepodległości i roli kobiet - mówi ks. Jacek Nogowski.


Jeden z głównych gości konferencji, arcybiskup Stanisław Gądecki, podkreślał, jak ważne jest utrzymanie w narodzie wiary i chrześcijańskich wartości.   


- Jeżeli Polacy zmobilizują się, to mają przyszłość, jeżeli nie zmobilizują się, to zostaną "zwalcowani" tak jak inne narody. Nawet jeżeli wierzący mówią o wartościach chrześcijańskich, to zasadniczo przede wszystkim myślą najpierw o konsumpcji, o przyjemności, a potem dopiero ewentualnie o jakimś dodatku w postaci wartości chrześcijańskich - podkreślał abp Gądecki.


W programie tegorocznej konferencji, która zakończy się w sobotę, znalazły się także zagadnienia z zakresu form pomocy osobom niepełnosprawnym czy troski Kościoła katolickiego o uchodźców z Ukrainy.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co dzieje się w klasztorze wigierskim nocą?

22.07.2022, 09:02

Ludziom ciarki przechodzą po plecach. To najnowsza atrakcja pokamedulskiego klasztoru w Wigrach.


Parafia w Wigrach dostała 5 mln zł na remont klasztoru

4.07.2022, 13:41

Dotacja pozwoli na kolejny remont zabytkowego klasztoru w Wigrach - 5 mln zł z rezerwy budżetu państwa dostała wigierska parafia. Dzięki temu mają być wyremontowane eremy tarasu dolnego i mur oporowy klasztoru.


Wigry. To prawdziwa wakacyjna gratka dla fanów muzyki klasycznej

1.07.2022, 11:27

Początek już w ten weekend.


ks. Jacek Nogowski

22.06.2022, 12:59

- Jedną z nowych atrakcji będzie nocne zwiedzanie klasztoru, w trakcie którego na wieży zegarowej pojawia się zachęcający do modlitwy mnich - mówi ks. Jacek Nogowski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok