Radio Białystok | Wiadomości | Sensacyjne znalezisko podczas remontu zabytkowego budynku w Białystoku

Sensacyjne znalezisko podczas remontu zabytkowego budynku w Białystoku

autor: Dorota Sokołowska

27.09.2022, 15:38, akt. 18:19

Sensacyjne znalezisko przy ul. Waryńskiego 24 a w Białymstoku. Ubrania z czasów wojny, porwane książki z dawnej biblioteki, czy oryginalne przedwojenne elementy wystroju wnętrza Bożnicy Cytronów odnaleziono podczas remontu zabytkowego budynku.

fot. Dorota Sokołowska
fot. Dorota Sokołowska


0:00
0:00
Sensacyjne znalezisko podczas remontu zabytkowego budynku w Białystoku - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dawana synagoga to obecna Galeria Sleńdzińskich, która właśnie w tym miejscu pielęgnuje kulturę żydowską. Te ślady przeszłości są szalenie ważne dla historii Białegostoku - mówi historyk sztuki z Galerii Sleńdzińskich Marta Pieruszko.

Znalezione rzeczy leżały na nieużytkowym strychu, prawdopodobnie od czasów wojny. Nie było do niego pełnego dostępu, dopiero teraz podczas sprzątania poddasza można było je wyciągnąć z ciemnego i ciasnego wnętrza. 

Najciekawsze - jak twierdzą muzealnicy -  są kasetony z dawnej synagogi, które zdobiły prawdopodobnie salę biblioteczną, istniejącą w tym miejscu. Marta Pietruszko podkreśla, że znała wygląd rozet ze zdjęć dokumentalnych, ale na fotografiach wyglądały jak inkrustowane, tymczasem są malowane na zwykłej sklejce. 

Wśród rzeczy znalezionych są resztki książek - bardzo zniszczonych i zakurzonych. Egzemplarze są porwane i pogniecione, co świadczy o tym, że złodzieje byli tu wcześniej - przed rozpoczęciem działalności Galerii Sleńdzińskich w tym miejscu - wielokrotnie. 

Wśród znalezisk najbardziej wzruszające są resztki ubrań. To m.in szara bielizna - stanik i gorset oraz małe ubranko dla chłopca. Najprawdopodobniej w Synagodze - w czasie wojny - Żydzi znajdowali schronienie.

Wszystkie znaleziska będą wykorzystywane na wystawach. Kasetony zdemontowane w latach 80 staną się częścią stałej ekspozycji. Jest ich sześć, więc można będzie ułożyć z nich wzór.

Rzeczy z poddasza wymagają nie tylko oczyszczenia, ale i opracowania. Mają być jednak prezentowane na wystawach w Galerii - najbliższa okazja będzie pod koniec października.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok