Radio Białystok | Wiadomości | Przedmioty należące do poległych polskich żołnierzy złożono w mogile na cmentarzu w Zabłudowie

Przedmioty należące do poległych polskich żołnierzy złożono w mogile na cmentarzu w Zabłudowie

autor: Michał Buraczewski

24.11.2022, 17:08, akt. 20:06

Hełmy, wojskowe guziki, fragmenty mundurów i medaliki - między innymi takie przedmioty należące do poległych polskich żołnierzy złożono w mogile na cmentarzu w Zabłudowie.

fot. Michał Buraczewski
fot. Michał Buraczewski


0:00
0:00
Przedmioty należące do poległych polskich żołnierzy złożono w mogile na cmentarzu w Zabłudowie - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Artefakty odnaleźli na tej samej nekropolii badacze z Instytutu Pamięci Narodowej. Stało się to podczas lipcowej ekshumacji miejsca pochówku kilkunastu osób. 

Archeolodzy potwierdzili, że byli to żołnierze Wojska Polskiego, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku. Pod koniec lipca ich szczątki ponownie spoczęły w grobie - w czwartek (24.11) złożono tam przedmioty należące do poległych.


- Przez długi okres ten grób był uważany za grób nieznanych żołnierzy. Natomiast po ekshumacji już wiemy, którzy żołnierze zostali tu pochowani - mówił zastępca burmistrza Zabłudowa Wiesław Dąbrowski.


Odnalezione artefakty potwierdzają, że w grobie spoczywali żołnierze Wojska Polskiego - wskazywał dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Marek Jedynak.


- To hełmy wzór 31 dla piechoty, hełmy typu "Adrian" dla kawalerii (...). Więc mamy pewność, że są to polscy żołnierze. Teraz musimy jeszcze tylko ustalić ich imiona i nazwiska - mówi dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Marek Jedynak.


Teraz na mogile żołnierzy na cmentarzu w Zabłudowie powstaje pomnik. Władze miasta nie wykluczają, że będzie gotowy jeszcze w tym roku. 

Jak mówił zastępca burmistrza Wiesław Dąbrowski - postępy prac będą zależeć od pogody.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podczas prac archeologicznych w Bielsku Podlaskim znaleziono szczątki dwóch osób

21.11.2022, 16:28

Szczątki kobiety i mężczyzny znaleźli specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas prac archeologicznych na cmentarzu prawosławnym w Bielsku Podlaskim.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok