Radio Białystok | Wiadomości | Rolnicy, przedsiębiorcy i samorządowcy wzięli udział w konferencji na temat sytuacji w rolnictwie

Rolnicy, przedsiębiorcy i samorządowcy wzięli udział w konferencji na temat sytuacji w rolnictwie

autor: Grzegorz Pilat

22.01.2023, 17:58, akt. 19:01

To kolejne spotkanie, które miało przybliżyć między innymi jak pozyskać i wykorzystywać unijne pieniądze w przyszłej perspektywie finansowej. Kilkadziesiąt osób - rolników, przedsiębiorców i samorządowców - wzięło udział w spotkaniu w podbiałostockich Kurianach na temat rozwoju obszarów wiejskich.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

O sposobach pozyskania i możliwościach wykorzystania unijnych pieniędzy z nowej perspektywy finansowej mówili europoseł Krzysztof Jurgiel, poseł Kazimierz Gwiazdowski i szef podlaskiej rolniczej Solidarności Andrzej Babul. 

Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podlaski poseł Kazimierz Gwiazdowski przypomina, że rząd przyjął projekt ustawy ws. finansowania wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027. Jak podkreśla - to bardzo ważna informacja dla rolników, którzy czekają na różne dopłaty. 


Ta ustawa jest niezwykle ważna, bo ona upoważni do tego, żeby można było dysponować środkami, które będą w nowej perspektywie finansowej. To będą przede wszystkim środki z Krajowego Planu Strategicznego - to będzie najważniejszy dokument dla rolnictwa. Dzięki tej ustawie będzie już można przystąpić do wydatkowania tych środków z perspektywy finansowej 2023-2027 - wyjaśnia poseł Gwiazdowski.


Podlaski parlamentarzysta dodaje, że gdy ustawa wejdzie w życie, rolników czekają pozytywne zmiany w dofinansowaniach. -  


To przede wszystkim dobrostan zwierząt. Rozszerzamy go, bo zwiększyliśmy na to środki o 1,4 mld złotych. Na większe wsparcie mogą liczyć osoby korzystające z programu "Młody Rolnik", bo dotychczas było tak, że młodzi rolnicy mogli otrzymać dodatkowe dofinansowanie do 50 hektarów. Rozszerzamy nawet do 300 hekatrów. Zostało też zmienione to, że było 17 ekoschematów, jest tylko 6. To są takie najważniejsze rzeczy, które udało się wynegocjować - wylicza poseł Gwiazdowski.


Do 2027 roku do polskich rolników na wsparcie i rozwój obszarów wiejskich ma trafić ponad 25 mld euro.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kilkudziesięciu rolników i przedsiębiorców wzięło udział w spotkaniu na temat rozwoju obszarów wiejskich

28.12.2022, 18:10

Można było dowiedzieć się między innymi jak pozyskać i wykorzystywać unijne pieniądze w przyszłej perspektywie finansowej. Kilkadziesiąt osób - rolników i przedsiębiorców - wzięło udział w spotkaniu w Bielsku Podlaskim na temat rozwoju obszarów wiejskich.


Krzysztof Jurgiel: rozszerzenie europejskiego systemu handlu emisjami jest szkodliwe dla Polski

27.06.2022, 16:20

Rozszerzenie europejskiego systemu handlu emisjami jest szkodliwe dla Polski. Tak ocenia podlaski europoseł Krzysztof Jurgiel.


Dopłaty do nawozów

21.04.2022, 13:37

Pieniądze z budżetu państwa trafią na pomoc dla rolników. Komisja Europejska zgodziła się na dopłaty do nawozów.


Andrzej Babul

9.02.2022, 07:35

"Sytuacja z cenami nawozów zaskoczyła nas wszystkich. Żaden rolnik nie mógł przewidzieć czegoś takiego, jesteśmy naprawdę w bardzo trudnej sytuacji. Liczymy na pomoc rządu" - mówi Andrzej Babul.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

fot. Marek Zabrocki
REGION
29.01.2023, 17:52, akt. 17:58

77. rocznica zbrodni w Zaleszanachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok