Radio Białystok | Wiadomości | Na Politechnice Białostockiej będzie działać jedno z centrów programu Erasmus Plus

Na Politechnice Białostockiej będzie działać jedno z centrów programu Erasmus Plus

10.02.2023, 14:33, akt. 14:49

Na Politechnice Białostockiej powstanie centrum innowacji Erasmus Plus. Władze uczelni i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji Programu Erasmus Plus i Europejskiego Korpusu Solidarności podpisały porozumienia w tej sprawie.

Politechnika Białostocka. Fot. Eugeniusz Ryżyk
Politechnika Białostocka. Fot. Eugeniusz Ryżyk

Dyrektor programu Erasmus Plus dr hab. Paweł Poszytek powiedział w piątek dziennikarzom na konferencji w Białymstoku "Study in Poland", że łącznie z centrum w Białymstoku jest sześć takich centrów w Polsce. Dodał, że mają być one miejscami, gdzie będą się kontaktować ze sobą różne środowiska (uczelnie, samorządy, biznes, organizacje) zainteresowane współpracą, aby wypracować innowacyjne pomysły, projekty, które będą mogły być sfinansowane z programu Erasmus plus.

Paweł Poszytek dodał, że centra są tworzone tam, gdzie jest szansa na taką współpracę i nie są to zwykłe punkty informacyjne programu, bo takie są we wszystkich regionach.

"A my jesteśmy po to, żeby pomóc dostarczyć platformę, wyinkubować (pomysły) i potem pomóc zdobyć te fundusze" – powiedział o centrach Paweł Poszytek.

Zaznaczył, że takie wsparcie jest potrzebne, bo budżet programu będzie większy niż dotychczas i trzeba się do wykorzystania tych pieniędzy przygotować.

"Chcielibyśmy, żeby te pieniądze zostały w Polsce. Nie chcemy ich zwracać do Brukseli" – dodał Paweł Poszytek. Zaznaczył przy tym, że Erasmus Plus to nie tylko wymiany studenckie, z którymi jest powszechnie kojarzony.

"To jest bardzo ważna część, wydajemy na to sporo pieniędzy. Już 300 tys. studentów wyjechało z Polski z programu Erasmus Plus, ale program to są również projekty, przede wszystkim projekty, współpraca instytucjonalna" – powiedział Paweł Poszytek.

Rektor Politechniki Białostockiej prof. PB Marta Kosior-Kazberuk poinformowała, że w centrum Erasmusa będą organizowane warsztaty, spotkania, seminaria dla wszystkich zainteresowanych przygotowywaniem projektów, szukaniem dofinansowania nie tylko na wyjazdy zagraniczne edukacyjne, ale też przygotowaniem programów studiów, naukowych międzynarodowych szkół letnich we współpracy z firmami i rozwój e-learningu.

Politechnika podała w komunikacie, że centra Erasmus Plus są też w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Gdańsku i w Poznaniu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Białymstoku z wyższą oceną ewaluacji dyscyplin naukowych

18.01.2023, 09:14

Dwie kategorie A i osiem kategorii B+. Politechnika Białostocka skutecznie odwołała się od ostatniej oceny jakości nauczania i ostatecznie uzyskała wyższą ocenę w ewaluacji dyscyplin naukowych. 


Naukowcy z Politechniki Białostockiej opatentowali kompozycję leczniczą na chorobę pszczół - zgnilca złośliwego

8.12.2022, 15:47

Jedna z najbardziej zakaźnych chorób pszczół może być leczona przy pomocy kompozycji ekstraktów z grzybów Puszczy Białowieskiej. Po wielu latach badan Politechnika Białostocka uzyskała patent na ten wynalazek.


Władze Augustowa zawarły porozumienie z Politechniką Białostocką

25.10.2022, 13:23

Z jednej strony miasto zyska dostęp do nowoczesnych koncepcji rozwoju architektonicznego - z drugiej strony młodzi architekci będą mieli gdzie sprawdzać swoje śmiałe pomysły. Władze Augustowa zawarły porozumienie z Politechniką Białostocką dotyczące współpracy przy opracowywaniu architektonicznych planów rozwoju miasta.


Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy z Wodociągami

22.09.2022, 11:59

Chociaż Politechnika Białostocka i Wodociągi Białostockie współdziałają ze sobą od wielu lat, to w czwartek (22.09) współpraca ta przybrała charakter oficjalny.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok