Radio Białystok | Wiadomości | Działacze podziemia antykomunistycznego chcą zdegradowania do stopnia szeregowego metropolity Sawy

Działacze podziemia antykomunistycznego chcą zdegradowania do stopnia szeregowego metropolity Sawy

autor: Michał Buraczewski

17.02.2023, 15:11, akt. 15:16

Domagają się degradacji do stopnia szeregowego dotychczasowego generała, zwierzchnika Cerkwi w naszym kraju metropolity Sawy. Ponad 500 działaczy podziemia antykomunistycznego z całej Polski podpisało petycję w tej sprawie do prezydenta Andrzeja Dudy.

Metropolita warszawski i całej Polski Sawa, Supraśl 2014, fot. Joanna Żemojda
Metropolita warszawski i całej Polski Sawa, Supraśl 2014, fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Działacze podziemia antykomunistycznego chcą zdegradowania do stopnia szeregowego metropolity Sawy - relacja Michała Buraczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To reakcja na pozdrowienia, które metropolita Sawa wysłał do moskiewskiego patriarchy Cyryla z okazji rocznicy jego intronizacji. Napisał, że "Wrogowi wiary nie podoba się stabilność Cerkwi, stara się ją zburzyć. To, co wydarzyło się w Ukrainie, świadczy o tym naocznie".

Na początku lutego metropolita Sawa przeprosił za te słowa, które odebrano w Polsce jako wspieranie agresora, który zaatakował Ukrainę.

Działacze podziemia antykomunistycznego w petycji do prezydenta napisali, że przeprosiny nic nie zmieniają i arcybiskup powinien stracić stopień generalski, który nadano mu w 1996 roku.

W piątek (17.02) mówili o tym podczas konferencji prasowej w centrum Białegostoku.


- Za poglądy nie ma przeprosin - poglądy się ma. Abp Sawa wyraził swoje poglądy, nie wycofał się ze swoich słów. Właściwie pozostał przy tym, co napisał w liście do Cyryla - mówi jeden z autorów petycji Bernard Bujwicki. 


- Tej sprawy nie można łączyć z kwestiami wiary - podkreśla z kolei Stanisław Kopciewski. Podkreśla, że "odpowiedzialność generała brygady za Polskę zobowiązuje".

Od 1994 do 1998 roku metropolita Sawa był Prawosławnym Ordynariuszem Wojska Polskiego. Zgodnie z przepisami - o jego ewentualnej degradacji może zdecydować sąd.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W całej Polsce trwa zbiórka podpisów w sprawie zwierzchnika Cerkwi w naszym kraju metropolity Sawy

11.02.2023, 08:28

Działacze podziemia antykomunistycznego domagają się degradacji do stopnia szeregowego dotychczasowego generała, zwierzchnika Cerkwi w naszym kraju metropolity Sawy.


W białostockich cerkwiach nie odczytano komunikatu z przeprosinami metropolity Sawy

6.02.2023, 19:47

Komunikatu z przeprosinami metropolity Sawy nie odczytano w prawosławnych cerkwiach Białegostoku. Kancelaria arcybiskupa białostocko-gdańskiego Jakuba wstrzymuje się od komentarza w tej sprawie.


Komunikat z przeprosinami metropolity Sawy odczytano w niektórych cerkwiach w Polsce

5.02.2023, 17:34

W niektórych cerkwiach w Polsce duchowni odczytali w niedzielę (5.02) oświadczenie metropolity Sawy, w którym przeprasza za pozdrowienia wysłane do moskiewskiego patriarchy Cyryla.


Metropolita Sawa przeprasza za list do patriarchy Cyryla

4.02.2023, 14:25

Prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski Sawa przyznaje się do błędu i przeprasza za pozdrowienia wysłane do patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla I. Przekazał je w liście z okazji 14. rocznicy intronizacji Cyryla.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok